5 ივნისს მსოფლიომ გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღე აღნიშნა. ამ თარიღთან დაკავშირებით, საქველმოქმედო ორგანიზაცია „სადაგის“ ორგანიზებით, 3-5 ივნისს ბაკურიანის დალაგების ფესტივალი მოეწყო, რომელშიც 400-ამდე მოხალისე ჩაერთო თბილისიდან, გორიდან, ბორჯომიდან და ბაკურიანიდან. ამის შესახებ ინფორმაციას „თეგეტა ჰოლდინგი“ ავრცელებს.
მათივე ცნობით, ფესტივალს ასევე შეუერთდნენ გარემოსდაცვითი და სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე ბიზნესკომპანიები, საელჩოები, უცხოელი მოხალისეები. ბაკურიანის დალაგების ფესტივალის ოქროს სპონსორებს შორისაა
„თეგეტა ჰოლდინგი“, რომლისთვისაც გარემოსდაცვითი აქტივობები კორპორაციული პასუხისმგებლობის ერთ-ერთი საკვანძო მიმართულებაა.
„მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად „თეგეტა ჰოლდინგისა“ და „თეგეტა გრინ პლანეტისთვის“ მნიშვნელოვანია გარემოზე მზრუნველ პარტნიორებთან ერთად მუშაობა. ამ მიზნით გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღეს სიამოვნებით დავუჭირეთ მხარი „სადაგის“ ინიციატივას - ტურისტული თვალსაზრისით საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი კურორტის, ბაკურიანის, დალაგებას, სადაც თოვლის დნობის შემდეგ ძალიან დიდი რაოდენობით ნარჩენი ხილული ხდება.
გარემოს დასუფთავების მიმართულებით „სადაგის“ ინიციატივა ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბურია, მასში ასობით მოხალისე ერთვება. ყველა გაერთიანდა ერთი მიზნით - დაესუფთავებინათ და ეზრუნათ გარემოზე. „თეგეტა“ მათ გვერდითაა, ვინც გარემოზე ზრუნვის პასუხისმგებლობას ჩვენთან ერთად იზიარებს“, - განაცხადა „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელმა, ნათიკა ბერძულმა.
დალაგების ყოველწლიური ფესტივალის მიზანი კურორტის დასუფთავება, ადგილობრივი მოსახლეობის მონაწილეობით სისუფთავის შენარჩუნება, მოსახლეობაში გარემოსდაცვითი ჩვევების დანერგვა და ბუნებაში დანაგვიანების პრობლემის აღმოფხვრის პოპულარიზაციაა. დასუფთავების შედეგად, ბაკურიანში შეგროვდა 52 000 ლიტრი ნარჩენი, სამშენებლო ნარჩენის გამოკლებით, როგორიცაა ლითონისა და ხის გისოსები და ასევე ავტომობილისა და სატვირთო ავტომობილის 400-ამდე საბურავი.
„საქველმოქმედო ორგანიზაცია „სადაგი“ 2 წელია, არსებობს. თვეში ორჯერ მაინც ვალაგებთ სხვადასხვა ტერიტორიას საქართველოში. ბაკურიანის დალაგების ფესტივალის ჩატარებამდე უკვე გვქონდა სამთო-სათხილამურო კურორტის დალაგების გამოცდილება. შევეჭიდეთ ბაკურიანის დალაგების სამდღიან ფესტივალს. შემოგვიერთდა ძალიან ბევრი ადამიანი - ასობით მოხალისე, რომელთა შორის „თეგეტა ჰოლდინგის“ თანამშრომლებიც იყვნენ. „თეგეტა“ პირველი კომპანია გახლდათ, რომელიც ღონისძიების ოქროს სპონსორობაზე სიამოვნებით დაგვთანხმდა. ფესტივალი ყოველწლიური იქნება და ნელ-ნელა ყველა კურორტს მოვიცავთ“, - განაცხადა „სადაგის“ მარკეტინგისა და კომუნიკაციების ხელმძღვანელმა, მაია მესტუმრემ.
„საქართველოში არსებობს გარემოს დაცვის სამინისტროს მიერ ლიცენზირებული გადამამუშავებელი ქარხნები. ჩვენ მზად ვართ, დასუფთავების შედეგად შეგროვებული 400-ამდე საბურავის გატანა და ჩაბარება უზრუნველვყოთ, რათა ისინი შესაბამისი ტექნიკური რეგლამენტის მიხედვით გადამუშავდეს. როდესაც მეორადი საბურავები გარემოში ხვდება, თავისთავად, საფრთხის შემცველ ნარჩენად გადაიქცევა. საბურავის დაშლას ასეულობით წელი სჭირდება და, ფაქტობრივად, არ იშლება. გარდა ამისა, საბურავი აალებადია, მაღალ ტემპერატურაზე ცეცხლის გაჩენისა და გავრცელების საფრთხეს ქმნის. დაწვის შემთხვევაში აქვს სუნი და გამოყოფს მავნე ნივთიერებებს. ამიტომ კუსტარულად მისი დაწვა დაუშვებელია, მათი გადამუშავება მხოლოდ შესაბამის საწარმოებში უნდა მოხდეს, რათა გარემო დაბინძურებისგან დავიცვათ“, - განაცხადა „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა.
ბაკურიანის დალაგების სამდღიანი ფესტივალის განმავლობაში მოხალისეებს საღამოობით შესაძლებლობა ჰქონდათ, დასწრებოდნენ საინტერესო თემატურ შეხვედრებს, რათა მათ შეძლონ შეაფასონ ნარჩენების მართვის პრობლემის სერიოზულობა და გააცნობიერონ გარემოს დაცვის მნიშვნელობა გარემოსა და ადამიანის ჯანმრთელობისთვის.

5 июня мир отмечал Международный день защиты окружающей среды. В связи с этой датой, при организации благотворительной организации «Садаги», 3-5 июня был организован фестиваль уборки Бакуриани, в котором приняли участие около 400 волонтеров из Тбилиси, Гори, Боржоми и Бакуриани. Информацию об этом распространяет компания «Тегета Холдинг».
По их сообщениям, к фестивалю также присоединились бизнес-компании с экологической и социальной ответственностью, посольства и иностранные волонтеры. Среди золотых спонсоров Фестиваля уборки Бакуриани – «Тегета Холдинг», для которого экологическая деятельность является одним из ключевых направлений корпоративной ответственности.
«Для достижения целей устойчивого развития, для «Тегета Холдинг» и «Тегета Грин Планет» важно работать вместе с партнерами, которые заботятся об окружающей среде. С этой целью, в Международный день охраны окружающей среды мы с радостью поддержали инициативу «Садаги» - провести уборку на одном из важнейших туристических курортов Грузии Бакуриани, где после таяния снега большое количество отходов становится видимым.
Инициатива «Садаги» по очистке окружающей среды — одна из самых масштабных; в ней участвуют сотни волонтеров. Всех объединила одна цель - очистить и заботиться об окружающей среде. «Тегета» поддерживает тех, кто разделяет с нами ответственность по заботе об окружающей среде», — заявила руководитель отдела стратегических коммуникаций «Тегета Холдинг» Натика Бердзули.
Целью ежегодного фестиваля уборки является очистка территории курорта, поддержание чистоты с участием местного населения, формирование экологических привычек у населения, и популяризация ликвидации проблемы загрязнения природы. В результате уборки, в Бакуриани было собрано 52 тысячи литров отходов, не считая строительных отходов, таких как металлические и деревянные решетки, а также до 400 автомобильных и грузовых шин.
«Благотворительная организация «Садаги» существует 2 года. Мы убираем разные территории в Грузии минимум два раза в месяц. До фестиваля уборки в Бакуриани у нас уже был опыт уборки горнолыжного курорта. Мы бросили вызов трехдневному фестивалю уборки Бакуриани. К нам присоединилось много людей – сотни волонтеров, среди которых были и сотрудники «Тегета Холдинг». «Тегета» была первой компанией, которая с удовольствием согласилась стать золотым спонсором мероприятия. Фестиваль будет ежегодным, и мы постепенно охватим все курорты», - заявила руководитель отдела маркетинга и коммуникаций "Садаги" Майя Местумре.
«Тегета Грин Планет» планирует вывезти около 400 шин, собранных в результате уборки Бакуриани.
«В Грузии есть перерабатывающие заводы, лицензированные Министерством охраны окружающей среды. Мы готовы убрать и сдать около 400 шин, собранных в результате уборки, для дальнейшей переработки согласно соответствующему техническому регламенту. Когда использованные шины попадают в окружающую среду, они сами по себе становятся опасными отходами. На разложение шины требуются сотни лет, и, фактически, она не разлагается. Кроме того, шина легко воспламеняется, и при высоких температурах создает опасность возгорания и распространения огня. При горении имеет резкий запах и выделяет вредные вещества. Поэтому, не допускается ее кустарное сжигание, они должны перерабатываться только на соответствующих предприятиях, чтобы защитить окружающую среду от загрязнения», — заявил директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани.
Во время трехдневного фестиваля уборки Бакуриани, волонтеры имели возможность по вечерам посещать интересные тематические встречи, где они могли оценить серьезность проблемы управления отходами, и понять важность охраны окружающей среды для природы и здоровья человека.