CSR როგორც ბიზნესმოდელი და სამი ჯილდო გასულ წელს - თეგეტა ჰოლდინგი 2023-ის CSR საქმიანობას აფასებს
,,თეგეტა ჰოლდინგი" პირველი მსხვილი კომპანიაა საქართველოში, რომელმაც საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი კორპორაციული მდგრადობის სტრატეგია შეიმუშავა და მას თანმიმდევრულად მიჰყვება. დოკუმენტი კომპანიამ გასულ წელს წარადგინა, 2023 წლის CSR აქტივობებიც სტრატეგიის მიხედვით დაგეგმა და განახორციელა. თანამშრომელთა კეთილდღეობა, გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობა, უსაფრთხოება და საზოგადოებაზე ზრუნვა, - კომპანიაში ამბობენ, რომ მდგრადი განვითარების ძირითადი მიმართულებები ჰოლდინგის ხედვების შესაბამისად განსაზღვრეს.
თათია ხორბალაძე, "თეგეტა ჰოლდინგის" სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელი: ,,კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის მიმართულებით, გასული წელი თეგეტასათვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო, - ჩვენს მიზნებს, ვიზრუნოთ თანამშრომლებისა და საზოგადოების კეთილდღეობაზე, ერთიანი სისტემური სახე მივეცით და კომპანიის მისიასთან ინტეგრირებულ CSR სტრატეგიაში მოვუყარეთ თავი. დოკუმენტში განსაზღვრულია ჰოლდინგის ხედვა, ზოგადი პოლიტიკა, გრძელვადიანი მიზნები და სამოქმედო მიმართულებები მდგრადი განვითარების ყველა ძირითადი სფეროს მიხედვით. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ჩვენი გადაწყვეტილებები არა სპონტანური, არამედ თანმიმდევრულია და დასახულ ამოცანებს მიჰყვება.
საპასუხო შედეგად მივიჩნევთ იმ ჯილდოებს, რომლებიც კომპანიამ სწორედ სტრატეგიულ მიმართულებებში გასულ წელს მიიღო. პასუხისმგებელი ბიზნესის კონკურსში, ,,მელიორა", "თეგეტა ჰოლდინგი" 60 კომპანიას შორის გამოარჩიეს და გავიმარჯვეთ კატეგორიაში ,,მწვანე ინიციტივა". გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის ორგანიზებულ კონკურსში კი ექვსი ნომინაციიდან ორი ჯილდო თეგეტას ხვდა წილად, - ,,თეგეტა გარემოსთვის" და ,,თეგეტა სოციალური საწარმოებისათვის". სამივე შემთხვევაში გადაწყვეტილება საერთაშორისო ჟიურიმ მიიღო''.
ჰოლდინგის CSR სტრატეგიის გამორჩეული მიმართულებები მოიცავს ზრუნვას თანამშრომლებზე, საზოგადოებაზე ზრუნვას Tegeta Care-ის სახით,  სადაც სხვადასხვა მიმართულებით მომუშავე საქველმოქმედო თუ საზოგადოებრივი ორგანიზაციაა გაერთიანებული. ჰოლდინგი ასევე მუშაობს ოჯახთან თავსებადი გარემოს შექმნის პოლიტიკაზე და მას მიმდინარე წელს დანერგავს. ამასთან ერთად უმნიშვნელოვანესია ქალთა ხელშეწყობისა და გაძლიერების კომპონენტი.
კომპლექსურია კომპანიის მიდგომა გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის მიმართულებით. ენერგოეფექტური შენობები, რესურსების გაფრთხილება განახლებადი ენერგიის გამომუშავებით, ეკომეგობრული სატრანსპორტო სეგმენტის განვითარება და შესაბამისი ინფრასტრუქტურის შექმნა, ასევე სპეციფიკური ნარჩენების მართვა, რომელსაც ჰოლდინგი შვილობილი ორგანიზაციის Tegeta Green Planet-ის დახმარებით ახორციელებს. ორგანიზაციამ გასულ წელს, ქვეყნის მასშტაბით არსებულ 45 შეგროვების პუნქტში მიიღო და შესაბამის ლიცენზირებულ გადამამუშავებელ საწარმოებს ჩააბარა 800 ტონამდე ნარჩენი ზეთი, 1200 ტონამდე აკუმულატორი და 2900 ტონამდე საბურავი. ,,თეგეტას" CSR მენეჯერი ამბობს, რომ კანონმდებლობით აღებული ვალდებულებების გარდა, Green Planet-მა არა ერთი პროექტი განახორციელა ცნობიერების ამაღლების კუთხითაც, ჩაატარა დასუფთავების აქციები, მათ შორის მოაწესრიგა და ტერიტორიიდან გაიტანა თბილისის შემოვლით გზაზე დაყრილი საბურავები. მიუხედავად ნარჩენების დიდი მოცულობისა, პროცესი სულ რაღაც 3 დღეში დასრულდა.
,,თეგეტა ჰოლდინგის" გრძელვადიანი ხედვის ნაწილია ასევე უსაფრთხოება. სანდო და მაღალხარისხიანი საავტომობილო პროდუქცია, სერვისი და უსაფრთხო სამუშაო სივრცე, როგორც დანადგარების, ასევე შრომის უსაფრთხოების სტანდარტების გათვალისწინებით.
მეორე მხრივ, ჰოლდინგი ყოველწლიურად ერთვება და გეგმავს საგზაო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ კამპანიებს, რაც ცნობიერების ამაღლებასთან ერთად, მოქალაქეთა ქცევის შეცვლას ემსახურება.
"თეგეტა ჰოლდინგი" 2022 წლიდან პრო ბონო ქსელის წევრია და აქტიურად არის ჩართული კორპორაციული მოხალისეობრივი საქმიანობის განხორციელებაში. კორპორაციული მოხალისეობა, საზოგადოების კეთილდღეობაზე ზრუნვის ერთ-ერთი ფორმაა, რომელიც კომპანიების თანამშრომლების ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებით სხვების საქმიანობის გაძლიერებას გულისხმობს.
თათია ხორბალაძე, "თეგეტა ჰოლდინგის" სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელი: "გვჯერა, რომ თანამედროვე სამყაროში CSR არის საუკეთესო საშუალება მართო ბიზნესი ეთიკურად და თან მოიტანო სასიკეთო ცვლილებები გარემოსა და საზოგადოებისთვის. ჩვენი ეს სწრაფვა, ვფიქრობთ, დადებით გავლენას მოახდენს თანამშრომლებთან, მომხმარებელთან თუ ინვესტორებთან ურთიეთობისას".
თეგეტა ჰოლდინგის CSR სტრატეგია 2030-წლამდე პერიოდს მოიცავს. კომპანიაში აცხადებენ, დასახული მიზნების სისტემატიზება, ერთ დოკუმენტში მოქცევა და მისი შესრულება ბიზნესპროცესია, რომელსაც ჰოლდინგი სტრატეგიული სამოქმედო გეგმის მიხედვით ახორციელებს.
თეგეტა ჰოლდინგის შესახებ: უმსხვილესი საავტომობილო კომპანია კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში მომხმარებელს საავტომობილო ეკოსისტემის სრულ სპექტრს სთავაზობს, რაც მსუბუქ, სატვირთო და სამშენებლო, ასევე კომერციულ, სამგზავრო და ინდუსტრიულ ტრანსპორტს მოიცავს. მთელი ქვეყნის მასშტაბით თეგეტას 28 სერვის ცენტრი აქვს, ხოლო საერთაშორისო ვაჭრობას ჰოლდინგი ოთხ კონტინენტზე ახორციელებს. თეგეტა ექსკლუზიურად წარმოადგენს ცნობილ ბრენდებს Porsche, Volvo, Toyota, Mazda. სატვირთო და სპეცტექნიკის მიმართულებით ჰოლდინგის პარტნიორები არიან ისეთი დიდი ბრენდები, როგორებიცაა: MAN, JCB, HINO, Liebherr, BOMAG და სხვები. თეგეტა მსოფლიოს 300-ზე მეტი წამყვანი საავტომობილო ბრენდის უმსხვილესი იმპორტიორია საქართველოში. თეგეტა ჰოლდინგი, 3000-მდე თანამშრომლით, დღეს საქართველოში ერთ-ერთი უმსხვილესი დამსაქმებელია.

"Тегета Холдинг" - первая крупная компания в Грузии, которая разработала стратегию корпоративной устойчивости в соответствии с международными стандартами и последовательно ей следует. Компания представила документ в прошлом году, а также спланировала и реализовала мероприятия по CSR на 2023 год в соответствии со стратегией. Благосостояние сотрудников, экологическая ответственность, безопасность и забота об обществе, - в компании говорят, что основные направления устойчивого развития были определены в соответствии с видением холдинга.
Татиа Хорбаладзе, руководитель отдела стратегических коммуникаций «Тегета Холдинг»: «С точки зрения корпоративной социальной ответственности прошлый год был особенно важен для «Тегета Холдинг» – мы придали нашим целям - забота о благополучии сотрудников и общества - единый системный вид, и объединили их внутри стратегии CSR, которая, в свою очередь, интегрирована с миссией компании. Документ определяет видение холдинга, общую политику, долгосрочные цели и направления действий по всем основным направлениям устойчивого развития. Это означает, что наши решения не спонтанны, а последовательны и следуют поставленным задачам.
Мы рассматриваем награды, полученные компанией как раз по стратегическим направлениям в прошлом году, как взаимный результат. В конкурсе ответственного бизнеса «Мелиора», «Тегета Холдинг» выделился среди 60 компаний и победил в номинации «Зеленая инициатива». «Тегета Холдинг» получил две награды из шести номинаций на конкурсе, организованном грузинской сетью Глобального договора ООН, - «Тегета для окружающей среды» и «Тегета для социальных предприятий». Во всех трёх случаях решение было принято международным жюри».
Отличительными направлениями стратегии CSR холдинга являются забота о сотрудниках, забота об обществе в виде Tegeta Care, где объединяются благотворительные или общественные организации, работающие в разных направлениях. Холдинг также работает над политикой создания совместимой с семьей среды, и будет внедрять ее в этом году. Наряду с этим очень важна составляющая продвижения и расширения прав и возможностей женщин.
Подход компании к экологической ответственности является комплексным. Энергоэффективные здания, сбережение ресурсов за счет генерации возобновляемой энергии, развитие сегмента экологически чистого транспорта и создание соответствующей инфраструктуры, а также управление специфическими отходами, которое холдинг осуществляет с помощью дочерней компании «Тегета Грин Планет». В прошлом году, на существующих по всей стране 45 пунктах приема организация приняла и передала соответствующим лицензированным перерабатывающим предприятиям до 800 тонн отработанного масла, до 1200 тонн аккумуляторов и до 2900 тонн шин. Менеджер по CSR «Тегета» рассказывает, что помимо взятых на себя законом обязательств, компания «Грин Планет» реализовала целый ряд проект по части повышения осведомленности, провела акции по уборке, в том числе привела в порядок, и вывезла с территории покрышки, выброшенные на объездную дорогу Тбилиси. Несмотря на большой объем мусора, процесс был завершен всего за 3 дня.
Безопасность также является частью долгосрочного видения «Тегета Холдинг»: надежная и качественная автомобильная продукция, сервис и безопасное рабочее пространство с учетом как оборудования, так и норм безопасности труда.
С другой стороны, холдинг ежегодно принимает участие и планирует кампании, связанные с безопасностью дорожного движения, что, наряду с повышением осведомленности, служит изменению поведения граждан.
«Тегета Холдинг» является членом сети pro bono с 2022 года и активно занимается реализацией корпоративного волонтерства. Корпоративное волонтерство — одна из форм заботы о благосостоянии общества, которая предполагает усиление деятельности других путем обмена знаниями и опытом сотрудников компании.
Татиа Хорбаладзе, руководитель отдела стратегических коммуникаций «Тегета Холдинг»: «Мы верим, что в современном мире, CSR – лучший способ этически управлять бизнесом, и одновременно добиться полезных изменений для окружающей среды и общества. Мы считаем, что эти наши усилия будут иметь положительное влияние на наши отношения с сотрудниками, потребителями и инвесторами».
Стратегия CSR «Тегета Холдинг» охватывает период до 2030 года. В компании заявляют, что систематизация поставленных целей, объединение их в один документ, и их реализация – это бизнес-процесс, который холдинг реализует согласно стратегическому плану действий.
О «Тегета Холдинг»: крупнейшая автомобильная компания на Кавказе и в Центральной Азии предлагает потребителям полный спектр автомобильной экосистемы, которая включает в себя легковой, грузовой и строительный, а также коммерческий, пассажирский и промышленный транспорт. «Тегета» имеет 28 сервисных центров по всей стране, холдинг осуществляет международную торговлю на четырех континентах. «Тегета» эксклюзивно представляет известные бренды: Porsche, Volvo, Toyota, Mazda. Партнерами холдинга по направлению грузовых автомобилей и спецтехники являются такие крупные бренды, как: MAN, JCB, HINO, Liebherr, BOMAG и другие. «Тегета» является крупнейшим импортером более 300 ведущих мировых автомобильных брендов в Грузию. «Тегета Холдинг», в котором работают около 3000 человек, сегодня является одним из крупнейших работодателей в Грузии.