20 ტონამდე მეორადი საბურავი - „თეგეტა გრინ პლანეტმა“ ტაბახმელა საავტომობილო ნარჩენებისგან გაწმინდა
„თეგეტა გრინ პლანეტი“ გარემოსდაცვით საქმიანობას აგრძელებს. ამჯერად, კომპანიის გუნდმა ტაბახმელას ტერიტორიიდან დიდი რაოდენობით მიტოვებული საბურავების ნარჩენი გაიტანა.
მასშტაბური გარემოსდაცვითი აქციის ფარგლებში, ტერიტორიიდან 20 ტონამდე  მეორადი საბურავი შეგროვდა. პრობლემური ტერიტორია თეგეტა გრინ პლანეტის გუნდმა თავად გამოავლინა, რის შემდეგაც ინიციატივა შესაბამის უწყებებთან შეათანხმა და ტერიტორიის დასუფთავების სამუშაოების ლოგისტიკური მხარეც უზრუნველყო. სამუშაოები რამდენიმე დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
„უკონტროლოდ დაყრილი საბურავები გარემოსთვის ერთ-ერთი ყველაზე პრობლემური ნარჩენია - როგორც ხანძარსაშიშროების, ისე დაშლის ხანგრძლივი პერიოდის გამო. მათი აალების შემთხვევაში შესაძლოა დაზიანდეს დიდი ტერიტორია, ხოლო არასწორად შენახვისა და გახურებისას საბურავმა სხვადასხვა მავნე აირი გამოყოს. ამასთანავე, როდესაც ნარჩენის მართვა კონტროლირებადად არ ხდება, რთულია იმის განსაზღვრა, საბოლოოდ როგორ იქნება ის გამოყენებული და ხომ არ მოხდება მისი, მაგალითად, დაწვა.
ჩვენთვის, როგორც მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციისთვის, მნიშვნელოვანია, რომ მსგავსი ნარჩენები გარემოს ავარიდოთ და შესაბამისი წესების დაცვით ვმართოთ. ტაბახმელადან გატანილი საბურავები ჩვენს პარტნიორ კომპანია „რექსოლთან“ გადავიდა - „თეგეტა ჰოლდინგთან“ დაკავშირებულ საბურავების გადამამუშავებელ საწარმოში, რომლის მშენებლობაც ამჟამად მიმდინარეობს.
მომდევნო ეტაპზე, ოქტომბრის შუა რიცხვებიდან, ეს ნარჩენი უკვე საქართველოში გადამუშავდება. შედეგად მივიღებთ რეზინის ფხვნილს, რომელიც მინარევის სახით მოდიფიცირებულ ასფალტში გამოიყენება. ევროპულ ქვეყნებში რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტი საგზაო მშენებლობაში აქტიურად გამოიყენება“, - განაცხადა თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა.
თეგეტა გრინ პლანეტი მსგავს გარემოსდაცვით აქციებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში რეგულარულად ატარებს. მასშტაბური სამუშაოები უკვე განხორციელდა თბილისის შემოვლით გზაზე, ბაკურიანსა და გიორგიწმინდაში. ჯამში, კომპანიამ ამ საქმიანობის შედეგად, გარემოს 120 ტონამდე მეორადი საბურავი აარიდა.
თეგეტა გრინ პლანეტი მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ორგანიზაციაა და ავტორიზებულია სამი მიმართულებით - აკუმულატორების, საბურავებისა და ზეთების ნარჩენების მართვაზე. კომპანია საქართველოში ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების დანერგვაზე მუშაობს.
მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება ევროპულ პრაქტიკაში დამკვიდრებული მიდგომაა, რომელიც მწარმოებელს პროდუქტის გამოყენების შემდეგ წარმოქმნილი ნარჩენის მართვაზე პასუხისმგებლობას აკისრებს. საქართველოში აღნიშნული სისტემა ევროინტეგრაციის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესაბამისად დაინერგა.
თეგეტა გრინ პლანეტი გარემოსდაცვითი აქციების განხორციელებას მომავალშიც გეგმავს, რათა საქართველოს სხვადასხვა ტერიტორიაზე დაგროვილი საავტომობილო ნარჩენების გარემოზე ზემოქმედება შემცირდეს და მათი მართვა ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების შესაბამისად მოხდეს.

До 20 тонн бывших в употреблении шин вывезла с территории Табахмелы компания «Тегета Грин Планет»
«Тегета Грин Планет» продолжает экологическую деятельность. На этот раз команда компании вывезла с территории Табахмелы большое количество выброшенных шин.
В рамках масштабной экологической акции с территории было собрано до 20 тонн бывших в употреблении шин. Проблемный участок был выявлен командой «Тегета Грин Планет», после чего инициатива была согласована с соответствующими ведомствами. Компания также обеспечила логистическую составляющую работ по очистке территории. Работы продолжались в течение нескольких дней.
«Бесконтрольно выброшенные шины являются одним из наиболее проблемных видов отходов для окружающей среды — как из-за риска возникновения пожара, так и из-за длительного периода их разложения. В случае возгорания шин может пострадать значительная территория, а при неправильном хранении и нагревании они могут выделять различные вредные газы. Кроме того, когда отходы не управляются контролируемым образом, сложно определить, каким будет их дальнейшее использование и не произойдет ли, например, их сжигание.
Для нас, как для организации расширенной ответственности производителя (РОП), важно предотвращать негативное воздействие подобных отходов на окружающую среду и обеспечивать их управление в соответствии с установленными правилами. Шины, вывезенные из Табахмелы, были переданы нашему партнеру — компании «РЕКСОЛ», предприятию по переработке шин, связанному с «Тегета Холдинг», строительство которого в настоящее время продолжается.
На следующем этапе, начиная с середины октября, эти отходы уже будут перерабатываться в Грузии. В результате будет получен резиновый порошок, который используется в качестве добавки в модифицированном асфальте. В европейских странах асфальт, модифицированный резиной, активно применяется в дорожном строительстве», — заявил директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани.
«Тегета Грин Планет» регулярно проводит аналогичные экологические акции в различных регионах Грузии. Масштабные работы уже были проведены на объездной дороге Тбилиси, в Бакуриани и Гиоргицминде. В результате этой деятельности компании удалось предотвратить попадание в окружающую среду до 120 тонн бывших в употреблении шин.
«Тегета Грин Планет» является организацией расширенной ответственности производителя (РОП), авторизованной по трем направлениям — управлению отходами аккумуляторов, шин и масел. Компания работает над внедрением принципов циркулярной экономики в Грузии.
Расширенная ответственность производителя — это подход, широко распространенный в европейской практике, который возлагает на производителя ответственность за управление отходами, образующимися после использования продукции. В Грузии данная система была внедрена в соответствии с обязательствами, взятыми в рамках процесса европейской интеграции.
«Тегета Грин Планет» планирует и в дальнейшем проводить экологические акции, чтобы снижать воздействие накопленных автомобильных отходов на окружающую среду на различных территориях Грузии и обеспечивать их управление в соответствии с принципами циркулярной экономики.