20 ტონამდე მეორადი საბურავი - „თეგეტა გრინ პლანეტმა“ ტაბახმელა საავტომობილო ნარჩენებისგან გაწმინდა
„თეგეტა გრინ პლანეტი“ გარემოსდაცვით საქმიანობას აგრძელებს. ამჯერად, კომპანიის გუნდმა ტაბახმელას ტერიტორიიდან დიდი რაოდენობით მიტოვებული საბურავების ნარჩენი გაიტანა.
მასშტაბური გარემოსდაცვითი აქციის ფარგლებში, ტერიტორიიდან 20 ტონამდე  მეორადი საბურავი შეგროვდა. პრობლემური ტერიტორია თეგეტა გრინ პლანეტის გუნდმა თავად გამოავლინა, რის შემდეგაც ინიციატივა შესაბამის უწყებებთან შეათანხმა და ტერიტორიის დასუფთავების სამუშაოების ლოგისტიკური მხარეც უზრუნველყო. სამუშაოები რამდენიმე დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
„უკონტროლოდ დაყრილი საბურავები გარემოსთვის ერთ-ერთი ყველაზე პრობლემური ნარჩენია - როგორც ხანძარსაშიშროების, ისე დაშლის ხანგრძლივი პერიოდის გამო. მათი აალების შემთხვევაში შესაძლოა დაზიანდეს დიდი ტერიტორია, ხოლო არასწორად შენახვისა და გახურებისას საბურავმა სხვადასხვა მავნე აირი გამოყოს. ამასთანავე, როდესაც ნარჩენის მართვა კონტროლირებადად არ ხდება, რთულია იმის განსაზღვრა, საბოლოოდ როგორ იქნება ის გამოყენებული და ხომ არ მოხდება მისი, მაგალითად, დაწვა.
ჩვენთვის, როგორც მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციისთვის, მნიშვნელოვანია, რომ მსგავსი ნარჩენები გარემოს ავარიდოთ და შესაბამისი წესების დაცვით ვმართოთ. ტაბახმელადან გატანილი საბურავები ჩვენს პარტნიორ კომპანია „რექსოლთან“ გადავიდა - „თეგეტა ჰოლდინგთან“ დაკავშირებულ საბურავების გადამამუშავებელ საწარმოში, რომლის მშენებლობაც ამჟამად მიმდინარეობს.
მომდევნო ეტაპზე, ოქტომბრის შუა რიცხვებიდან, ეს ნარჩენი უკვე საქართველოში გადამუშავდება. შედეგად მივიღებთ რეზინის ფხვნილს, რომელიც მინარევის სახით მოდიფიცირებულ ასფალტში გამოიყენება. ევროპულ ქვეყნებში რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტი საგზაო მშენებლობაში აქტიურად გამოიყენება“, - განაცხადა თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა.
თეგეტა გრინ პლანეტი მსგავს გარემოსდაცვით აქციებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში რეგულარულად ატარებს. მასშტაბური სამუშაოები უკვე განხორციელდა თბილისის შემოვლით გზაზე, ბაკურიანსა და გიორგიწმინდაში. ჯამში, კომპანიამ ამ საქმიანობის შედეგად, გარემოს 120 ტონამდე მეორადი საბურავი აარიდა.
თეგეტა გრინ პლანეტი მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ორგანიზაციაა და ავტორიზებულია სამი მიმართულებით - აკუმულატორების, საბურავებისა და ზეთების ნარჩენების მართვაზე. კომპანია საქართველოში ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების დანერგვაზე მუშაობს.
მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება ევროპულ პრაქტიკაში დამკვიდრებული მიდგომაა, რომელიც მწარმოებელს პროდუქტის გამოყენების შემდეგ წარმოქმნილი ნარჩენის მართვაზე პასუხისმგებლობას აკისრებს. საქართველოში აღნიშნული სისტემა ევროინტეგრაციის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესაბამისად დაინერგა.
თეგეტა გრინ პლანეტი გარემოსდაცვითი აქციების განხორციელებას მომავალშიც გეგმავს, რათა საქართველოს სხვადასხვა ტერიტორიაზე დაგროვილი საავტომობილო ნარჩენების გარემოზე ზემოქმედება შემცირდეს და მათი მართვა ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების შესაბამისად მოხდეს.

Tegeta Green Planet continues its environmental activities. This time, the company’s team removed a large amount of abandoned tire waste from the Tabakhmela area.
As part of a large-scale environmental initiative, up to 20 tons of used tires were collected from the site. The problematic area was identified by the Tegeta Green Planet team, after which the initiative was coordinated with the relevant authorities. The company also ensured the logistical arrangements for the clean-up works. The operation was carried out over several days.
“Uncontrolled tire waste is one of the most problematic types of waste for the environment, both because of the risk of fire and because tires take a very long time to decompose. In the event of a fire, a large area can be damaged, while improper storage and overheating can cause tires to release various harmful gases. In addition, when waste is not managed in a controlled manner, it is difficult to determine how it will ultimately be used and whether, for example, it could be burned.
For us, as an Extended Producer Responsibility (EPR) organization, it is important to prevent this type of waste from harming the environment and to ensure that it is managed in accordance with the relevant regulations. The tires removed from Tabakhmela were transferred to our partner company, RECSOL, a tire recycling facility associated with Tegeta Holding, whose construction is currently underway.
At the next stage, starting from mid-October, this waste will be recycled in Georgia. The process will produce rubber powder, which can be used as an additive in modified asphalt. Rubber-modified asphalt is already widely used in road construction in European countries,” said Shalva Akhvlediani, Director of Tegeta Green Planet.
Tegeta Green Planet regularly carries out similar environmental initiatives in different regions of Georgia. Large-scale clean-up operations have already been conducted on the Tbilisi bypass road, in Bakuriani, and in Giorgitsminda. As a result of these activities, the company has prevented up to 120 tons of used tires from remaining in the environment.
Tegeta Green Planet is an Extended Producer Responsibility (EPR) organization authorized to manage three types of automotive waste: used batteries and accumulators, tires, and waste oils. The company works to promote the principles of a circular economy in Georgia.
Extended Producer Responsibility is an approach established in European practice that places responsibility on producers for managing the waste generated after their products are used. In Georgia, the system was introduced in line with the country’s commitments under the European integration process.
Tegeta Green Planet plans to continue implementing environmental initiatives in the future to reduce the environmental impact of accumulated automotive waste across different areas of Georgia and ensure that it is managed in accordance with circular economy principles.