ტურნირი, 29 მაისს საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა და მასში მონაწილეობა დასავლეთ საქართველოს სკოლებში არსებული დებატკლუბების 100-მდე მოსწავლემ მიიღო. აღნიშნული ღონისძიება განხორციელდა „ეიპიემ ტერმინალს ფოთისა“ და „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით.
ტურნირში მონაწილეობა იმ მოსწავლეებმა მიიღეს, რომლებიც მთელი წლის განმავლობაში ჩართულები იყვნენ პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ ფარგლებში შექმნილ დებატების კლუბებში.
„დებატების ტექნიკის სწავლა და მისი სრულფასოვნად დაუფლება მთელი სასწავლო წლის განმავლობაში, ჩვენს დებატების კლუბებში, არა მხოლოდ ყველა იმ უნარის განვითარებას უწყობს ხელს, რაც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია თითოეული ახალგაზრდისათვის, არამედ მთელი ცხოვრების განმავლობაშიც წარუშლელ კვალს ტოვებს ნებისმიერ პროფესიაში და ნებისმიერი საქმიანობის დროს. გარდა ჩემი სადოქტორო სამუშაოსი ამ თემატიკაზე, ჩვენ დღემდე სისტემატურად ვახორციელებთ რაოდენობრივ თუ თვისებრივ კვლევებს იმის შესახებ, თუ როგორ პოზიტიურ გავლენას ახდენს ჩვენი სწავლება ახალგაზრდებზე და ყოველ ჯერზე ვრწმუნდებით ამ სასწავლო პროგრამის ეფექტიანობაში“, - აღნიშნა საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის თავმჯდომარემ თინათინ ცერცვაძემ.
2024 წლის ტურნირის მთავარი თემა გარემოსდაცვა და კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ მოქმედება იყო. ღონისძიების ფარგლებში, ახალგაზრდებმა საზოგადოებას შეახსენეს გარემოსდაცვითი ვალდებულებები, დებატების ტექნიკების გამოყენებით იმსჯელეს თემის ირგვლივ არსებულ გამოწვევებზე და ერთმანეთს გაუზიარეს ცოდნა და გამოცდილება.
მიმდინარე ტურნირთან ერთად, კერძო სექტორში არსებული გარემოსდაცვითი პოლიტიკის გაცნობის მიზნით, სასწავლო ტური ჩატარდა ფოთის საზღვაო ნავსადგურში. მოსწავლეები შეხვდნენ კომპანიის წარმომადგენლებს და ადგილზე ნახეს ნარჩენების გადამუშავებისა და საოპერაციო პროცესის მიმდინარეობა.
“გვჯერა, რომ ეს პროექტი უფრო მეტად დააინტერესებს ახალგაზრდებს და ისინი შეძლებენ, უკეთ გაიაზრონ გარემოსდაცვითი საკითხები. „თეგეტა გრინ პლანეტისთვის” უმთავრესი მიზანი სწორედ გარემოს დაცვა და ცნობიერების ამაღლებაა სპეციფიური ნარჩენების მართვის მიმართულებით და დებატების ტექნიკა ახალგაზრდებისთვის გარემოსდაცვით თემებზე სიღრმისეული ცოდნის მიღების ერთ-ერთი საუკეთესო გზაა“. - განაცხადა „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა.
რეგიონული ტურნირის წარმატებული მოსწავლეები გადავლენ შემდეგ ეტაპზე და იდებატებენ თბილისში დაგეგმილ ეროვნულ ტურნირში.
ეროვნული ტურნირი, რომელიც იმართება გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ,,თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით აერთიანებს 400-მდე მონაწილეს ქვეყნის მასშტაბით.
„პროექტი „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ უკვე არაერთი წელია ხორციელდება გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. პროექტი მიზნად ისახავს მოსწავლეებში თავისუფალი და დამოუკიდებელი მოქალაქის უნარების განვითარებას და ისეთი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბების ხელშეწყობას, როგორიცაა: კონსტრუქციული მსჯელობა, არგუმენტაცია, მასალების მოძიება, ორატორობა, გუნდურობა, დროის მართვა, ოპონენტის პატივისცემა და სხვა“, - ნათქვამია გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Впервые в этом году в Поти состоялся турнир по дебатам
Турнир был организован Институтом дебатов и образования Грузии 29 мая, и в нем приняли участие около 100 учащихся дебатных клубов от школ Западной Грузии. Данное мероприятие проведено при поддержке компаний «Эйпием Терминалз Поти» и «Тегета Грин Планет».
В турнире приняли участие те студенты, которые в течение года были вовлечены в дебатные клубы, созданные в рамках проекта «Дебаты за лучшее образование».
«Изучение техники ведения дебатов и ее полноценное освоение в течение учебного года в наших дебатных клубах не только способствует развитию всех тех навыков, которые жизненно необходимы каждому молодому человеку, но и оставляет неизгладимый след на протяжении всей жизни в любой профессии и при любой деятельности. Помимо моей докторской работы по этой теме, мы до сих пор систематически проводим количественные и качественные исследования того, как наше преподавание положительно влияет на молодежь, и каждый раз убеждаемся в эффективности этой программы обучения", - отметила Тинатин Церцвадзе, председатель Института дебатов и образования Грузии.
Основной темой турнира 2024 года стала окружающая среда и борьба с изменением климата. В рамках мероприятия молодые люди напомнили общественности о своих экологических обязательствах, обсудили проблемы, связанные с этой темой, используя дискуссионные техники, а также поделились друг с другом своими знаниями и опытом.
Одновременно с нынешним турниром, с целью ознакомления с экологической политикой в ​​частном секторе, была проведена ознакомительная поездка в морской порт Поти. Студенты встретились с представителями компании и на месте ознакомились с технологиями управления отходами и рабочими процессами.
«Мы верим, что этот проект еще больше заинтересует молодых людей, и они смогут лучше понять экологические проблемы. Основная цель для компании «Тегета Грин Планет» — именно защитить окружающую среду и повысить осведомленность в направлении управления отходами, а методика ведения дебатов — один из лучших способов для молодых людей получить глубокие знания по экологическим темам», - заявил Шалва Ахвледиани, директор «Тегета Грин Планет».
Успешные студенты регионального турнира пройдут в следующий этап и будут дебатировать на национальном турнире, запланированном в Тбилиси.
Национальный турнир, который проводится при поддержке Программы развития ООН (UNDP - ПРООН) и «Тегета Грин Планет», собирает около 400 участников со всей страны.
Проект «Дебаты за лучшее образование» уже много лет реализуется при поддержке Фонда Гудавадзе-Патаркацишвили, в сотрудничестве с Министерством образования, науки и молодежи Грузии и Государственным университетом Ильи. Целью проекта является развитие у студентов навыков свободного и независимого гражданина и содействие формированию таких навыков, как конструктивное рассуждение, аргументация, поиск материалов, ораторское искусство, умение работать в команде, управление временем, уважение к оппоненту и другие", - сообщается в распространенной информации.