ტურნირი, 29 მაისს საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა და მასში მონაწილეობა დასავლეთ საქართველოს სკოლებში არსებული დებატკლუბების 100-მდე მოსწავლემ მიიღო. აღნიშნული ღონისძიება განხორციელდა „ეიპიემ ტერმინალს ფოთისა“ და „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით.
ტურნირში მონაწილეობა იმ მოსწავლეებმა მიიღეს, რომლებიც მთელი წლის განმავლობაში ჩართულები იყვნენ პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ ფარგლებში შექმნილ დებატების კლუბებში.
„დებატების ტექნიკის სწავლა და მისი სრულფასოვნად დაუფლება მთელი სასწავლო წლის განმავლობაში, ჩვენს დებატების კლუბებში, არა მხოლოდ ყველა იმ უნარის განვითარებას უწყობს ხელს, რაც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია თითოეული ახალგაზრდისათვის, არამედ მთელი ცხოვრების განმავლობაშიც წარუშლელ კვალს ტოვებს ნებისმიერ პროფესიაში და ნებისმიერი საქმიანობის დროს. გარდა ჩემი სადოქტორო სამუშაოსი ამ თემატიკაზე, ჩვენ დღემდე სისტემატურად ვახორციელებთ რაოდენობრივ თუ თვისებრივ კვლევებს იმის შესახებ, თუ როგორ პოზიტიურ გავლენას ახდენს ჩვენი სწავლება ახალგაზრდებზე და ყოველ ჯერზე ვრწმუნდებით ამ სასწავლო პროგრამის ეფექტიანობაში“, - აღნიშნა საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის თავმჯდომარემ თინათინ ცერცვაძემ.
2024 წლის ტურნირის მთავარი თემა გარემოსდაცვა და კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ მოქმედება იყო. ღონისძიების ფარგლებში, ახალგაზრდებმა საზოგადოებას შეახსენეს გარემოსდაცვითი ვალდებულებები, დებატების ტექნიკების გამოყენებით იმსჯელეს თემის ირგვლივ არსებულ გამოწვევებზე და ერთმანეთს გაუზიარეს ცოდნა და გამოცდილება.
მიმდინარე ტურნირთან ერთად, კერძო სექტორში არსებული გარემოსდაცვითი პოლიტიკის გაცნობის მიზნით, სასწავლო ტური ჩატარდა ფოთის საზღვაო ნავსადგურში. მოსწავლეები შეხვდნენ კომპანიის წარმომადგენლებს და ადგილზე ნახეს ნარჩენების გადამუშავებისა და საოპერაციო პროცესის მიმდინარეობა.
“გვჯერა, რომ ეს პროექტი უფრო მეტად დააინტერესებს ახალგაზრდებს და ისინი შეძლებენ, უკეთ გაიაზრონ გარემოსდაცვითი საკითხები. „თეგეტა გრინ პლანეტისთვის” უმთავრესი მიზანი სწორედ გარემოს დაცვა და ცნობიერების ამაღლებაა სპეციფიური ნარჩენების მართვის მიმართულებით და დებატების ტექნიკა ახალგაზრდებისთვის გარემოსდაცვით თემებზე სიღრმისეული ცოდნის მიღების ერთ-ერთი საუკეთესო გზაა“. - განაცხადა „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა.
რეგიონული ტურნირის წარმატებული მოსწავლეები გადავლენ შემდეგ ეტაპზე და იდებატებენ თბილისში დაგეგმილ ეროვნულ ტურნირში.
ეროვნული ტურნირი, რომელიც იმართება გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ,,თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით აერთიანებს 400-მდე მონაწილეს ქვეყნის მასშტაბით.
„პროექტი „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ უკვე არაერთი წელია ხორციელდება გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. პროექტი მიზნად ისახავს მოსწავლეებში თავისუფალი და დამოუკიდებელი მოქალაქის უნარების განვითარებას და ისეთი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბების ხელშეწყობას, როგორიცაა: კონსტრუქციული მსჯელობა, არგუმენტაცია, მასალების მოძიება, ორატორობა, გუნდურობა, დროის მართვა, ოპონენტის პატივისცემა და სხვა“, - ნათქვამია გავრცელებულ ინფორმაციაში.

The tournament was organized by the Institute of Debate and Education of Georgia on May 29 and was attended by about 100 students of debate clubs from schools in West Georgia. The event was sponsored by APM Terminals Poti and Tegeta Green Planet.
The tournament was attended by those students who have been involved in debate clubs throughout the year through the Debate for a Better Education project.
"Learning debate techniques and fully mastering them during the school year in our debate clubs not only helps develop all those skills that are vital for every young person but also leaves an indelible mark throughout life in any profession or activity. In addition to my doctoral work on this topic, we are still systematically conducting quantitative and qualitative research on how our teaching positively affects young people, and each time we are convinced of the effectiveness of this training program,” said Tinatin Tsertsvadze, Chairperson of the Institute of Debate and Education of Georgia.
The main focus of the 2024 tournament was the environment and the fight against climate change. During the event, young people reminded the public of their environmental commitments, discussed problems related to this topic using debate techniques, and shared their knowledge and experience with each other.
Simultaneously with the current tournament, in order to familiarize with the environmental policy in the private sector, a study tour of the seaport of Poti was conducted. The students met with representatives of the company and familiarized themselves with waste management technologies and work processes.
"We believe that this project will further interest young people and they will be able to better understand environmental issues.
The main goal for Tegeta Green Planet is precisely to protect the environment and raise awareness towards waste management, and the debate methodology is one of the best ways for young people to gain in-depth knowledge on environmental topics,” said Shalva Akhvlediani, Director of Tegeta Green Planet.
Successful students from the regional tournament will advance to the next stage and debate at the national tournament scheduled in Tbilisi.
The national tournament, which is supported by the United Nations Development Program (UNDP) and Tegeta Green Planet, attracts about 400 participants from all over the country.
The “Debates for Better Education” project has been implemented for many years with the support of the Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation, in cooperation with the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and Ilia State University. The aim of the project is to develop students' skills of a free and independent citizen and to promote the formation of such skills as constructive reasoning, argumentation, searching for materials, public speaking, teamwork, time management, respect for the opponent, and others,” the disseminated information reports.