განათლების ხელშესაწყობად – „თეგეტას“ მხარდაჭერით, ონტოფოს ბიბლიოთეკამ ესეების კონკურსი გამართა
განათლების მხარდაჭერა „თეგეტა ჰოლდინგის“ კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. სწორედ ამ ხედვით კომპანიამ ერთი წლის წინ სოფელ ონტოფოში მდებარე საუკუნოვან ბიბლიოთეკასთან პარტნიორობა გააფორმა და მის ფარგლებში არაერთი საგანმანათლებლო ინიციატივის რეალიზება შეძლო. მათ შორისაა ადგილობრივი ახალგაზრდებისთვის განკუთვნილი ესეების კონკურსი – „სამყარო ჩემ გარშემო“, რომელიც ონტოფოს ბიბლიოთეკის სამზრუნველოს ინიციატივითა და „თეგეტა ჰოლდინგისა“ და „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით მოეწყო.
ესეების კონკურსი „სამყარო ჩემ გარშემო“, რომელიც ონტოფოს ბიბლიოთეკის სამზრუნველოს ინიციატივით 2025 წელს პირველად გაიმართა, ორ ასაკობრივ ჯგუფს – V-VII და VIII-XII კლასის მოსწავლეებს აერთიანებდა. კონკურსის მიზანი იყო ბავშვებისთვის კითხვის, ანალიზისა და საკუთარი აზრის გამოხატვის წახალისება, ასევე ბიბლიოთეკასთან უფრო აქტიური ურთიერთობის ჩამოყალიბება.
ესეების კონკურსის ფარგლებში „თეგეტა გრინ პლანეტმა“, რომელიც „მწვანე ესეის“ კატეგორიის მხარდამჭერი იყო, სპეციალური „მწვანე პრიზი“ დააწესა. ჯილდო გარემოსდაცვით თემაზე დაწერილი საუკეთესო ესეის ავტორს გადაეცა და მისი მფლობელი მარიამ დავითაია გახდა. ამ გზით კომპანიამ ადრეული ასაკიდანვე ეკოლოგიური პასუხისმგებლობის ჩამოყალიბებისა და გარემოზე ზრუნვის კუთხით ცნობიერების ამაღლების აუცილებლობას კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი: „თეგეტა გრინ პლანეტისთვის“ გარემოს დაცვა მხოლოდ საქმიანობის ნაწილი არ არის, ეს კომპანიის ღირებულებაა. ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ ამ კუთხით ცნობიერების ამაღლებაზე, განსაკუთრებით ახალგაზრდებში. გვჯერა, რომ სწორედ მომავალი თაობა მიიღებს ინოვაციურ და პასუხისმგებლობიან გადაწყვეტილებებს გარემოს დაცვის მიმართულებით. სწორედ ამიტომ გადავწყვიტეთ, „მწვანე ესეის“ კატეგორიის მხარდამჭერები ვყოფილიყავით. კონკურსის ფარგლებში ძალიან საინტერესო ნაშრომები მივიღეთ და ყველა მონაწილეს დიდ წარმატებას ვუსურვებთ“.
განათლების მხარდაჭერა „თეგეტა ჰოლდინგის“ კორპორაციული მდგრადობის ერთ–ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. „თეგეტა აკადემია“ პროფესიული უნარებისა და განათლების ხელშეწყობის მიზნით დაფუძნებული შვილობილი კომპანიაა, რომელიც 2013 წლიდან ეწევა საგანმანათლებლო საქმიანობას და „თეგეტა მოტორსთან“ თანამშრომლობით, სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების კონცეფციით ამზადებს კვალიფიციურ კადრებს საავტომობილო მიმართულებით. გარდა ამისა, ჰოლდინგი Tegeta.care–ის პარტნიორებთან ერთად, სხვადასხვა საგანმანათლებლო გამოწვევის დასაძლევად აქტიურად მუშაობს. „თეგეტას“ თანადგომით წიგნების ფონდით შეივსო და ტექნოლოგიურად გაიმართა 20-მდე ბიბლიოთეკა სხვადასხვა რეგიონში; განათლების წახალისების პროცესში ჩაერთო 1 000-მდე მოზარდი; მცხეთა–მთიანეთის 30-ზე მეტ სოფელში 500-მდე მოზარდი სასურველი წიგნებით დასაჩუქრდა, „თეგეტამ“ საგანმანათლებლო პროექტებისთვის გასცა 5 000-ზე მეტი წიგნი; პარტნიორებთან ერთად 10 გოგოს დაუფინანსა ციფრული პროფესიების სწავლება და ა.შ. „თეგეტასთვის“ მნიშვნელოვანია საგანმანათლებლო პროექტებში თანამშრომლების მონაწილეობა, სხვადასხვა ინიციატივაში 500-ზე მეტი თანამშრომელი ჩაერთო.

Поддержка образования является одним из приоритетных направлений корпоративной социальной ответственности «Тегета Холдинг». Руководствуясь именно этим видением, компания год назад заключила партнерское соглашение со столетней библиотекой, расположенной в деревне Онтофо, и смогла реализовать ряд образовательных инициатив в рамках данного партнерства. Среди них – предназначенный для местной молодежи конкурс сочинений «Мир вокруг меня», организованный по инициативе попечительского фонда библиотеки Онтофо при поддержке «Тегета Холдинг» и «Тегета Грин Планет».
Конкурс сочинений «Мир вокруг меня», впервые проведенный в 2025 году по инициативе попечительского фонда библиотеки Онтофо, объединил две возрастные группы – учащихся 5-7 и 8-12 классов. Цель конкурса – побудить детей к чтению, анализу и выражению собственного мнения, а также к установлению более активного взаимодействия с библиотекой.
В рамках конкурса сочинений компания «Тегета Грин Планет», поддержавшая категорию «Зеленое Сочинение», учредила специальную Зеленую премию. Награда была вручена автору лучшего сочинения на природоохранную тему, и ее обладательницей стала Мариам Давитая. Таким образом, компания еще раз подчеркнула необходимость развития экологической ответственности и повышения осведомленности об охране окружающей среды с раннего возраста.
Шалва Ахвледиани, директор компании «Тегета Грин Планет»: «Для «Тегета Грин Планет» защита окружающей среды — это не просто часть деятельности, это ценность компании. Мы активно работаем над повышением осведомленности в этом отношении, особенно среди молодежи. Мы верим, что именно будущее поколение будет принимать новаторские и ответственные решения в направлении защиты окружающей среды. Именно поэтому мы решили поддержать категорию «Зеленое Сочинение». В рамках конкурса мы получили очень интересные работы и желаем всем участникам больших успехов».
Поддержка образования является одним из приоритетных направлений корпоративной устойчивости «Тегета Холдинг». «Тегета Академия» — дочерняя компания, созданная для повышения профессиональных навыков и образования, которая занимается образовательной деятельностью с 2013 года и в сотрудничестве с «Тегета Моторс» готовит квалифицированных специалистов в автомобильной отрасли, используя концепцию обучения на рабочем месте. Кроме того, холдинг совместно со своими партнерами в рамках Tegeta.care активно работает над преодолением различных образовательных проблем. При поддержке «Тегета» около 20 библиотек в разных регионах были пополнены книжными фондами и оснащены технологическим оборудованием; около 1000 подростков были вовлечены в процесс поощрения образования; в более чем 30 селах Мцхета-Мтианети около 500 подростков получили желанные книги, «Тегета» предоставила более 5000 книг для образовательных проектов; совместно с партнерами компания профинансировала обучение 10 девушек цифровым профессиям и т. д. Участие сотрудников в образовательных проектах особенно важно для «Тегета» - в различных инициативах участвовало более 500 сотрудников.