გარემოსდაცვითი შემეცნებითი შეხვედრა სკოლა-გიმნაზია „პირველში“
სკოლა-გიმნაზია „პირველში“ I-III კლასის მოსწავლეებისთვის გარემოსდაცვით თემებზე შემეცნებითი შეხვედრა გაიმართა. თეგეტა გრინ პლანეტისა და შაინ ენერჯის წარმომადგენლებმა პატარებს გარემოზე ზრუნვის მნიშვნელობა მათთვის გასაგები, სახალისო და ინტერაქციული ფორმატით გააცნეს.
შეხვედრის განმავლობაში ბავშვებმა გაიგეს, რატომ არ უნდა დავყაროთ ნარჩენები გარემოში და რატომ არის საშიში ნარჩები საბურავი, ზეთი და აკუმულატორი, როგორ დავიცვათ ბუნება, რატომ არის მნიშვნელოვანი რესურსების დაზოგვა და რა მარტივი ნაბიჯების გადადგმა შეუძლია თითოეულს ყოველდღიურ ცხოვრებაში გარემოს შესანარჩუნებლად. პატარებმა ასევე შეიტყვეს, როგორ შეიძლება მცირე, მაგრამ სწორი ქმედებებით იზრუნონ სუფთა და ჯანსაღ გარემოზე.
საგანმანათლებლო პროგრამა მოიცავდა სახალისო თამაშს, რომელშიც ბავშვები დიდი ინტერესით ჩაერთნენ, რის მეშვეობითაც მათ გარემოსდაცვითი საკითხები თამაშითა და პრაქტიკული მაგალითებით შეისწავლეს. შეხვედრის დასრულების შემდეგ ყველა მონაწილეს სერტიფიკატი და სიმბოლური საჩუქარი გადაეცა.
ბავშვებში გარემოზე ზრუნვის კულტურის ჩამოყალიბება თეგეტა გრინ პლანეტისა და შაინ ენერჯის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულებაა. სწორედ ამიტომ ორგანიზაციები სხვადასხვა სკოლაში ატარებენ საგანმანათლებლო შეხვედრებს, რომლებიც პატარებს გარემოს დაცვის მნიშვნელობას ასაკისთვის შესაბამისი, საინტერესო და ინტერაქციული მეთოდებით აცნობს.
მსგავსი ინიციატივები ხელს უწყობს ბავშვებში ეკოლოგიური პასუხისმგებლობის ადრეული ასაკიდან ჩამოყალიბებას და მათში ბუნებაზე ზრუნვის ყოველდღიურ ჩვევად ქცევას.
თეგეტა გრინ პლანეტი 2022 წლიდან ფუნქციონირებს და საქართველოში ერთ-ერთი პირველი ავტორიზებული მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) ორგანიზაციაა. თეგეტა გრინ პლანეტის წევრი შეიძლება გახდეს ნებისმიერი კომპანია, ბიზნესი ან ინდივიდუალური მეწარმე, რომელსაც მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) კანონმდებლობით განსაზღვრული ვალდებულებები ეკისრება, მიუხედავად მისი ზომისა.

Экологическая познавательная встреча в школе-гимназии «Первели»
В школе-гимназии «Первели» состоялась экологическая познавательная встреча для учащихся 1–3 классов. Представители Tegeta Green Planet и Shine Energy в интересной, интерактивной и доступной для детей форме рассказали школьникам о важности заботы об окружающей среде.
Во время встречи дети узнали, почему нельзя выбрасывать отходы в окружающую среду, чем опасны использованные шины, отработанное масло и аккумуляторы, как защищать природу, почему важно бережно использовать природные ресурсы и какие простые шаги каждый человек может предпринимать в повседневной жизни для сохранения окружающей среды. Также ребята узнали, как даже небольшие, но правильные поступки помогают сделать окружающий мир чище и безопаснее.
Образовательная программа включала увлекательную интерактивную игру, в которой дети с большим интересом приняли участие. Благодаря игровому формату и практическим примерам они познакомились с основными экологическими принципами. По завершении встречи каждый участник получил сертификат и памятный подарок.
Формирование экологической культуры у детей является одним из ключевых направлений деятельности Tegeta Green Planet и Shine Energy. Именно поэтому организации регулярно проводят образовательные встречи в различных школах, знакомя детей с вопросами охраны окружающей среды с помощью интересных, интерактивных и соответствующих возрасту методов обучения.
Подобные инициативы способствуют формированию экологической ответственности с раннего возраста и помогают сделать заботу о природе частью повседневной жизни детей.
Tegeta Green Planet работает с 2022 года и является одной из первых авторизованных организаций расширенной ответственности производителя (EPR) в Грузии. Членом Tegeta Green Planet может стать любая компания, предприятие или индивидуальный предприниматель, на которого распространяются обязательства, предусмотренные законодательством Грузии о расширенной ответственности производителя, независимо от масштаба деятельности.