საქველმოქმედო ორგანიზაცია „სადაგის“ ორგანიზებით 15-16 ივნისს ბაკურიანის დალაგების ფესტივალი მოეწყო. ღონისძიებაში ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონიდან ასობით მოხალისე ჩაერთო. ეკოფესტს ოქროს სპონსორის სტატუსით წელს უკვე მეორედ შეუერთდნენ „თეგეტა ჰოლდინგი“ და „თეგეტა გრინ პლანეტი“. სპონსორობის პარალელურად, ეკოფესტში მოხალისეებად ჰოლდინგის 30-მდე თანამშრომელიც მონაწილეობდა.
მოხალისეებმა ორი დღის განმავლობაში დაასუფთავეს დაბა ბაკურიანი და მისი მიმდებარე ტერიტორიები. ფესტივალის მონაწილეთა შორის იყვნენ საერთაშორისო ორგანიზაციების, საელჩოების, კომპანიების თანამშრომლები, მოქალაქეები და უცხოელი სტუმრები.
თათია ხორბალაძე, „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელი: „გარემოს დასუფთავების მიმართულებით „სადაგის“ ინიციატივა ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბურია. მოხალისეები, გარემოსდაცვითი და სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე კომპანიები ვერთიანდებით ერთი მიზნის გარშემო - დავალაგოთ და ვიზრუნოთ გარემოზე. რა თქმა უნდა, „თეგეტა“ მათ გვერდითაა, ვინც გარემოს დაცვის მნიშვნელობას ჩვენთან ერთად იზიარებს.
„თეგეტა“ უკვე მეორე წელია, მონაწილეობს ეკოფესტში, თუმცა ეს წელი განსაკუთრებულია - ამჯერად კომპანიის თანამშრომლებსაც მივეცით შესაძლებლობა, ჩართულიყვნენ ღონისძიებაში და საკუთარი წვლილი შეეტანათ გარემოს დასუფთავების საქმეში. გვჯერა, რომ ინდივიდუალურად მსგავს აქტივობებში თანამონაწილეობას თავისი წვლილი შეაქვს იმ კუთხით, რომ გარემოზე ზრუნვა ჩვენს ყოველდღიურ ეკოჩვევად ვაქციოთ“.
ისევე, როგორც გასულ წელს, დასუფთავების ფესტივალში ამჯერადაც ჩაერთო „თეგეტა გრინ პლანეტი“. ჰოლდინგის შვილობილი კომპანია სწორედ გარემოზე ზრუნვის ეგიდით 2022 წელს შეიქმნა და მას შემდეგ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტად აქცია.
„თეგეტა გრინ პლანეტში“ აცხადებენ, რომ სხვადასხვა სექტორის ჩართულობა გარემოზე მავნე ზემოქმედების შემცირებასა და ჯანსაღი ეკოსისტემის ჩამოყალიბებას შეუწყობს ხელს.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი: „სიამოვნებით დავუჭირეთ მხარი „სადაგის“ ინიციატივას — ტურისტული თვალსაზრისით საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი კურორტის, ბაკურიანის, დალაგებას.
„თეგეტა გრინ პლანეტისთვის“ უმნიშვნელოვანესი საკითხია ნარჩენების ეფექტიანი მართვა. განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ვანიჭებთ ამ მიმართულებით ცნობიერების ამაღლებას. როცა მსგავს აქტივობაში მოქალაქეებიც მონაწილეობენ, გარემოზე ზრუნვის იდეა პრაქტიკულ გამოხატულებას პოულობს. ამიტომაა მნიშვნელოვანი თითოეული ჩვენგანის ჩართულობა და მსგავსი ინიციატივების მხარდაჭერა“.
ფესტივალში მონაწილეობა ნებისმიერ მსურველს შეეძლო. მოხალისეების თბილისიდან ბაკურიანამდე ტრანსპორტირება „სადაგმა“ უზრუნველყო. საქველმოქმედო ორგანიზაცია სამი წელია არსებობს და თვეში რამდენჯერმე ალაგებს სხვადასხვა ტერიტორიას. ორგანიზაციის ინიციატივით, ბაკურიანის დასუფთავების ფესტივალი პირველად შარშან გაიმართა.
მაია მესტუმრე, „სადაგის“ მარკეტინგისა და კომუნიკაციების ხელმძღვანელი: „წლევანდელი ფესტივალი დაბა ბაკურიანისა და მის მიმდებარედ ტყეების, მინდვრებისა და გზისპირების დასუფთავებას მოიცავდა. როცა ეკოფესტის ორგანიზების იდეა გაჩნდა, ჩვენი მიზანი იყო, ადგილობრივებისა თუ დამსვენებლებისთვის გვეჩვენებინა, რომ არიან ადამიანები, რომლებიც საგანგებოდ ჩადიან ბაკურიანში და მზად არიან, სხვისი დაყრილი ნარჩენი აიღონ. ამ მაგალითით სხვებსაც გაუჩნდათ სურვილი, პროცესს შემოერთებოდნენ.
შარშან ასობით მოხალისე ჩაერთო ფესტივალში და აქტივობა წელსაც ძალიან მაღალი იყო. გვიხარია, რომ არაერთ კომპანიას აქვს მაღალი კორპორაციული პასუხისმგებლობა და ისინი მზად არიან, ჩვენთან ერთად თუ ჩვენ გარეშე დაალაგონ და მოუარონ ამ ქვეყანას.
მჯერა, რომ თანდათან სულ უფრო და უფრო მეტი ადამიანი იზრუნებს ქვეყნის დალაგებაზეც და სისუფთავის შენარჩუნებაზეც. ჩვენი მიზანიც ესაა: ადამიანებმა მეტად დაიწყონ ფიქრი ეკოლოგიაზე და გააცნობიერონ, რომ დაგდებული ერთი ნაყინის ქაღალდი თუ პლასტიკის ბოთლი პირდაპირ აისახება ჩვენს ჯანმრთელობაზე“.
ეკოფესტში 400-მდე მოხალისე მონაწილეობდა. შეგროვდა 86,500 ლიტრზე მეტი ნარჩენი. წელსაც, ისევე როგორც შარშან, ორდღიანი ფესტივალი, დალაგებასთან ერთად, სახალისო შემეცნებით და გასართობ ღონისძიებებსაც მოიცავდა, მათ შორის, სემინარს გარემოს დაცვის საკითხებზე, ცოცხალ კონცერტს, ბარბექიუს და სხვა.
ფესტივალის მიზანი წელსაც უცვლელია: მოქალაქეებს შეახსენოს არდანაგვიანების მნიშვნელობა და ჩამოუყალიბოს გარემოს დაცვისა და დასუფთავების ჩვევა; დაეხმაროს მათ გარემოზე ზრუნვის პროცესში თითოეული ჩვენგანის როლის გაცნობიერებაში

Сотни волонтеров за окружающую среду – фестиваль по уборке Бакуриани прошел при поддержке «Садаги» и «Тегета Холдинг»
15-16 июня состоялся фестиваль по уборке Бакуриани, организованный благотворительной организацией "Садаги". В мероприятии приняли участие сотни волонтеров из разных регионов страны. Уже второй год подряд компании «Тегета Холдинг» и «Тегета Грин Планет» подключились к «Экофесту» в статусе золотого спонсора. Помимо спонсорской помощи, в «Экофесте» в качестве волонтеров приняли участие около 30 сотрудников холдинга.
Волонтеры за два дня убрали поселок Бакуриани и прилегающие территории. Среди участников фестиваля были сотрудники международных организаций, посольств, компаний, граждане и иностранные гости.
Татиа Хорбаладзе, руководитель отдела стратегических коммуникаций «Тегета Холдинг»: «Инициатива «Садаги» — одна из самых масштабных в направлении очистки окружающей среды. Волонтёры, компании с экологической и социальной ответственностью объединяемся вокруг одной цели – очищать и заботиться об окружающей среде. Конечно, «Тегета» всегда находится рядом с теми, кто разделяет с нами важность защиты окружающей среды.
«Тегета» участвует в Экофесте уже второй год подряд, но этот год особенный – в этот раз мы также предоставили возможность сотрудникам компании принять участие в мероприятии и внести свой вклад в очистку окружающей среды. Мы верим, что индивидуальное участие в подобных мероприятиях способствует тому, чтобы забота об окружающей среде стала нашей повседневной эко-привычкой».
Как и в прошлом году, компания «Тегета Грин Планет» и на этот раз приняла участие в фестивале уборки. Дочерняя компания холдинга была создана в 2022 году именно под эгидой заботы об окружающей среде, и с тех пор сделала повышение осведомленности общественности одним из своих главных приоритетов.
В компании «Тегета Грин Планет» заявляют, что участие разных секторов будет способствовать снижению вредного воздействия на окружающую среду и созданию здоровой экосистемы.
Шалва Ахвледиани, директор компании «Тегета Грин Ппланет»: «Мы с радостью поддержали инициативу «Садаги» - убрать территорию Бакуриани, одного из важнейших курортов Грузии с точки зрения туризма.
Самым важным вопросом для «Тегета Грин Планет» Planet является эффективное управление отходами. Мы придаем особое значение повышению осведомленности в этом направлении. Когда в подобных мероприятиях участвуют и граждане, идея заботы об окружающей среде находит практическое выражение. Вот поэтому важно, чтобы каждый из нас участвовал и поддерживал подобные инициативы».
Принять участие в фестивале мог любой желающий. Транспортировку волонтеров из Тбилиси в Бакуриани обеспечила компания «Садаги». Данная благотворительная организация существует уже три года и несколько раз в месяц проводит уборку разных территорий. По инициативе организации в прошлом году впервые был проведен фестиваль по уборке Бакуриани.
Майя Местумре, руководитель отдела маркетинга и коммуникаций «Садаги»: «В этом году фестиваль включал в себя уборку самого поселка Бакуриани, а также лесов, полей и придорожных полос вокруг него. Когда появилась идея организовать «Экофест», нашей целью было показать местным жителям и отдыхающим, что есть люди, которые специально приезжают в Бакуриани и готовы убирать отходы, оставленные другими. Благодаря этому примеру, и у других появилось желание к этому процессу.
В прошлом году к фестивалю подключились сотни волонтеров; активность и в этом году была очень высокой. Мы рады, что многие компании проявляют высокую корпоративную ответственность и готовы с нами или без нас организовывать и заботиться о нашей стране.
Я верю, что постепенно все больше и больше людей будут заботиться об уборку страны и поддержании ее в чистоте и порядке. Именно в этом и состоит наша цель: чтобы люди начинали   больше думать об экологии, и понимали, что одна выброшенная бумага от мороженого или пластиковая бутылка напрямую влияет на наше здоровье».
В «Экофесте» приняли участие около 400 волонтеров. Было собрано более 86,500 литров отходов. В этом году, как и в прошлом году, двухдневный фестиваль, помимо уборки, включал в себя увеселительные познавательные и развлекательные мероприятия, в том числе семинар по вопросам экологии, живой концерт, барбекю и многое другое.
Цель фестиваля и в этом году остается прежней: напомнить гражданам о важности не мусорить, и сформировать привычку охранять и очищать окружающую среду; помочь им понять роль каждого из нас в процессе заботы об окружающей среде.