პოლიეთილენის პარკებზე უარის თქმის საერთაშორისო დღე
გლობალურად, ყოველ 1 წუთში 1 მილიონი პოლიეთილენის პარკი გამოიყენება. მართალია, საშუალოდ, ადამიანი პარკს მხოლოდ 25 წუთის განმავლობაში იყენებს, თუმცა ბუნებაში მოხვედრის შემდეგ მათ მთლიანად დაშლას 100-დან 500 წლამდე სჭირდება და, სხვა არაერთ ნეგატიურ გავლენასთან ერთად, ზღვის ცხოველებს სასიცოცხლო საფრთხეს უქმნის.
ამ გამოწვევების საპასუხოდ 3 ივლისი პოლიეთილენის პარკებზე უარის თქმის საერთაშორისო დღეა. მსოფლიო გამოწვევას წელს „თეგეტა მოტორსი“ ცნობიერების ამაღლების კამპანიით შეხვდა.
კომპანიის ფილიალებში მისულ მომხმარებლებს საჩუქრად ბრენდირებული მრავალჯერადი გამოყენების ნაჭრის ჩანთები გადაეცათ, საინფორმაციო ბროშურებთან ერთად. „თეგეტა მოტორსში“ პოლიეთილენის პარკების ნაჭრის ჩანთებით ჩანაცვლება 2019 წლიდან დაიწყო.
თათია ხორბალაძე, „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი: „თეგეტა მოტორსში“ გარემოზე ზრუნვა და ნარჩენების ეფექტიანი მართვა ბიზნესსაქმიანობის განუყოფელი ნაწილია. გარდა ძირითადი გარემოსდაცვითი პროექტებისა, ჩვენ არაერთი CSR პროცესი გვაქვს დანერგილი საქმიანობაში. მაგალითად, წლებია, რაც „თეგეტა მოტორსში“ პოლიეთილენის პარკების ნაცვლად ჩვენს მომხმარებლებს მრავალჯერადი გამოყენების ჩანთებს ვთავაზობთ. ამ წლების განმავლობაში პლანეტა 655 000-ზე მეტი პოლიეთილენის პარკის გამოყენებისგან დავიცავით. წელს კი განსაკუთრებული აქტივობით შევხვდით პოლიეთილენის პარკებზე უარის თქმის დღეს და გვჯერა, რომ ასეთი ნაბიჯებით კიდევ უფრო გავზრდით ცნობიერებას და დადებით გავლენებს მოვახდენთ გარემოზე“.
პოლიეთილენის პარკებზე უარის თქმის საერთაშორისო დღისთვის შექმნილი ნაჭრის ჩანთები tegeta.care-ის პარტნიორმა სოციალურმა საწარმომ „ზერო ეფექტმა“ დაამზადა. ეს არის ეკომეგობრული მაღაზია, რომელიც ყოველდღიური ნარჩენების ნულამდე შემცირებას ისახავს მიზნად. „თეგეტა მოტორსის“ მხრიდან კი მსგავსი პარტნიორების მხარდაჭერა პასუხისმგებლობიანი შესყიდვების პრაქტიკის ნაწილია, რაც, თავის მხრივ, სოციალური მეწარმეობის განვითარებას უწყობს ხელს.
პოლიეთილენის პარკების ყველაზე კარგ ალტერნატივად სწორედ მრავალჯერადი გამოყენების ნაჭრის ჩანთები მიიჩნევა. თუკი მსგავსი ჩანთები ბუნებაში აღმოჩნდება, სრულად იშლება. პარალელურად, ერთი წლის განმავლობაში ერთი მრავალჯერადი ჩანთის მუდმივი გამოყენებით 500-ზე მეტი პოლიეთილენის პარკის ჩანაცვლებაა შესაძლებელი.
გარდა ამისა, კომპანია გარემოსდაცვითი მიმართულებით სხვა არაერთ აქტივობას ახორციელებს. მათ შორის, „თეგეტას“ ოფისებსა და ფილიალებში 30-ზე მეტი მწვანე ყუთია განთავსებული, სადაც ყოველწლიურად 40 000-ზე მეტი ერთეული პლასტმასა გროვდება და გადასამუშავებლად ბარდება. „თეგეტა გრინ პლანეტთან“ ერთად კი, მილიონობით ტონა საავტომობილო ნარჩენი, მათ შორის, მეორადი საბურავები, აკუმულატორები და ზეთები სასარგებლო რესურსებად გარდაიქმნება.
გარემოს დაცვა „თეგეტა მოტორსის“ CSR-ის სტრატეგიული მიმართულებაა, რომელიც მდგრადი განვითარების პრინციპების გათვალისწინებით იგეგმება. „თეგეტა“ აქტიურად მუშაობს მდგრად სატრანსპორტო გადაწყვეტაზე ნულოვანი ემისიების მისაღწევად, ნარჩენების ეფექტიანად მართვისა და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით. „თეგეტა გრინ პლანეტთან“ ერთად, ყოველწლიურად გროვდება მილიონობით ტონა საავტომობილო ნარჩენი - მეორადი საბურავები, აკუმულატორები და ზეთები, რომლებიც ტექნიკური რეგლამენტის შესაბამისად გადამუშავდება. თეგეტა აფართოებს ელექტრომანქანების დამტენების ქსელს, მისი ავტოპარკი კი ნაწილობრივ სრულად ელექტრული და ჰიბრიდული ავტომობილებისგან შედგება, მათ შორის, 2021 წლიდან შიდა ბიზნესპროცესებს - სასაწყობე მეურნეობასა და გადაზიდვებს - ეკომეგობრული ტრანსპორტით მართავს. ინფრასტრუქტურული პროექტები კი ითვალისწინებს მზის პანელების მონტაჟსა და ბუნებრივი რესურსების მდგრად გამოყენებას. დამატებით „თეგეტა მოტორსი“ მუშაობს მომხმარებლებისა და თანამშრომლების ჩართულობაზე გარემოსდაცვით პროექტებში. მათ შორისაა, კამპანია „არ გადაყარო, ჩააბარე“ და მომხმარებლების მხრიდან ასობით სპეციფიკური ნარჩენის ჩაბარება, მაკულატურისა და პლასტმასის შეგროვებისთვის ათეულობით მწვანე ყუთი „თეგეტას“ სერვისცენტრებსა და ფილიალებში, დასუფთავების აქციები, ახალგაზრდების ინფორმირება და ა.შ.

Во всем мире каждую минуту используется 1 миллион пластиковых пакетов. Хотя в среднем человек использует пакет всего 25 минут, после попадания в окружающую среду, на его полное разложение требуется 100–500 лет и, помимо множества других негативных воздействий, пластиковые пакеты представляют угрозу для морских животных.
В ответ на эти вызовы, 3 июля отмечается Всемирный день отказа от пластиковых пакетов. В этом году Тегета Моторс ответила на глобальный вызов кампанией по повышению осведомленности.
Клиентам, посещавшим филиалы компании, в подарок выдавались фирменные многоразовые тканевые сумки, а также информационные брошюры. Тегета Моторс начала замещать пластиковые пакеты тканевыми в 2019 году.
Татия Хорбаладзе, руководитель отдела стратегических коммуникаций Тегета Холдинг: В Тегета Моторс забота об окружающей среде и эффективное управление отходами являются неотъемлемой частью бизнес деятельности компании. Помимо основных экологических проектов, мы внедрили в свою деятельность ряд процессов по социальной ответственности компании. Например, Тегета Моторс уже много лет предлагает своим клиентам многоразовые сумки вместо пластиковых пакетов. За эти годы мы спасли планету от использования более 655 000 пластиковых пакетов. В этом году мы отметили Всемирный день пластиковых пакетов с особой активностью и верим, что такими шагами мы еще больше повысим осведомленность и окажем положительное влияние на окружающую среду».
Тканевые сумки, созданные ко Всемирному дню отказа от пластиковых пакетов, были изготовлены социальным предприятием «Zero Effect» - партнером tegeta.care. Это экологический магазин, который ставит своей целью свести ежедневные отходы к нулю. А со стороны «Тегета Моторс», поддержка таких партнеров является частью ее ответственной практики закупок, что, в свою очередь, способствует развитию социального предпринимательства.
Лучшей альтернативой пластиковым пакетам считаются как раз многоразовые тканевые сумки. Если такие сумки попадают в природу, они полностью разлагаются. При этом постоянное использование одной многоразовой сумки за год позволяет замещать более 500 пластиковых пакетов.
Кроме того, компания осуществляет ряд других мероприятий в экологическом направлении. Например, в офисах и филиалах Тегета размещены более 30 зеленых ящиков, где ежегодно собирается и отправляется на переработку более 40 000 единиц из пластика. Совместно с компанией Тегета Грин Планет, миллионы тонн автомобильных отходов, включая использованные шины, аккумуляторы и масла, превращаются в полезные ресурсы.
Защита окружающей среды является стратегическим направлением социальной ответственности компании Тегета Моторс, которая планируется с учетом принципов устойчивого развития. Тегета Моторс активно работает над устойчивыми транспортными решениями для достижения нулевых выбросов, эффективного управления отходами и повышения экологической осведомленности. Совместно с Тегета Грин Планет, ежегодно собираются миллионы тонн автомобильных отходов — отработанные шины, аккумуляторы и масла, которые перерабатываются в соответствии с техническими регламентами. Тегета Моторс расширяет сеть зарядных станций для электромобилей, а ее автопарк частично состоит из полностью электрических и гибридных автомобилей, в том числе, с 2021 года управление внутренними бизнес-процессами — складированием и транспортировкой — осуществляется с помощью экологически чистого транспорта. Инфраструктурные проекты включают установку солнечных панелей и устойчивое использование природных ресурсов. Кроме того, Тегета Моторс работает над привлечением клиентов и сотрудников к экологическим проектам. К ним относятся кампания «Не выбрасывай, сдавай на переработку» и сотни единиц специфических отходов, сдаваемых клиентами, десятки зеленых ящиков для сбора макулатуры и пластика в сервисных центрах и филиалах Тегета, экологические акции по уборке мусора, информирование молодежи и т. д.