„თეგეტა“ რუსთავის ჭალის ტყის აღდგენისთვის გამწვანების აქციას შეუერთდა
10 000 ახალი ნერგი რუსთავის ჭალის ტყეს - „თეგეტა ჰოლდინგი“ და „თეგეტა გრინ პლანეტი“ რუსთავში, მტკვრის ორივე სანაპიროზე მასშტაბური გამწვანების აქციის მხარდამჭერები არიან. პროექტის მორიგ ეტაპზე, ხეების დარგვის პროცესში თავად „თეგეტას“ თანამშრომლებიც მონაწილეობდნენ. ამასთანავე, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ წარმომადგენლები რუსთავის ჭალაში მყოფ მოხალისეებს ცნობიერების ამაღლების მიზნით ცირკულარული ეკონომიკის მნიშვნელობაზე ესაუბრნენ.
პროექტი რუსთავის მერიისა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ერთობლივი ინიციატივით ხორციელდება და რუსთავის ჭალის ტყეების აღდგენა-განაშენიანებას ითვალისწინებს. პირველ ეტაპზე, ჭალის ტყეებში, 10 000 ძირი ენდემური ხე-მცენარე დაირგვება. პროექტი, გარემოს დაცვის ფონდიდან ფინანსდება.
რუსთავის ჭალის ტყეები, მტკვრის ორივე სანაპიროზე, ძველსა და ახალ ხიდს შორის არსებული სივრცეს მოიცავს და ქალაქის უმთავრესი ეკოლოგიური რესურსია. მისი განაშენიანება, ენდემური ფლორის აღდგენის გარდა, საპიკნიკე და ტურისტული ინფრასტრუქტურის მოწყობასაც ითვალისწინებს. პროექტში ჩართულები რუსთაველი ახალგაზრდები, სპორტსმენები, მსახიობები და სხვა პროფესიების წარმომადგენლები. სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში, რუსთავის ჭალის ტყეების აღდგენა-განაშენიანების პროცესში, აქტიურად მონაწილეობს კერძო სექტორიც.
გამწვანების აქციის პარალელურად „თეგეტა ჰოლდინგმა“ თანამშრომლებს „მწვანე გამოწვევა“ შესთავაზა. კომპანიის სათავო ოფისში „მწვანე სივრცე“ მოეწყო, სადაც თანამშრომლებს შეგროვებული მაკულატურის ჩაბარება შეეძლოთ. გამოწვევაში „თეგეტას“ ფილიალები ჩაერთნენ, რის შედეგადაც, ჯამში, 1 ტონამდე მაკულატურა შეგროვდა, რომელიც პარტნიორ გადამმუშავებელ კომპანიას გაეგზავნა, შედეგად კი მოჭრისგან 15 ხე გადარჩება. ინიციატივის ფარგლებში, ჰოლდინგმა ყველაზე ეკომეგობრული ფილიალი და ეკომეგობრული დეპარტამენტი გამოავლინა და წაახალისა.
მარიამ ჯაფარიძე, „თეგეტა ჰოლდინგის“ კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის კოორდინატორი: „გარემოს დაცვა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება „თეგეტას“ კორპორაციული მდგრადობის ერთ-ერთი სტრატეგიული მიმართულებაა. გვიხარია, რომ ხეების დარგვა იმ პროექტის ნაწილია, რომელმაც ახალი სიცოცხლე უნდა შესძინოს რუსთავის ჭალის ტყეს. „თეგეტაში“ მსგავსი პროექტების მხარდაჭერის დიდი გამოცდილება გვაქვს. ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ისიც, რომ პროექტში „თეგეტას“ თანამშრომლებიც ჩაერთნენ. მიხარია, რომ ჩვენი წვლილი შეგვაქვს როგორც ქალაქ რუსთავის გამწვანებასა და მისი ეკოსისტემის გაუმჯობესებაში, ისე შიდა ორგანიზაციული კულტურის გაძლიერებაში, რომელიც მეორადი ქაღალდების ნარჩენების შეგროვებასა და გადამუშავებას მოიცავს“.
რუსთავის ჭალა მდინარე მტკვრის ორივე სანაპიროზე დაახლოებით 300 ჰექტარს მოიცავს. ქალაქის განაშენიანება მტკვრის ჭალის გარშემო მიზანმიმართულად დაიგეგმა, რადგან ამ ტერიტორიას რუსთავის ინდუსტრიულ ზონაში ჰაერის ნაკადის გაწმენდის ფუნქცია უნდა შეესრულებინა. გარდა ამისა, ჭალაში 140-მდე სახეობის ფრინველი ბინადრობს. სწორედ ამიტომ ჭალის ტყის აღდგენას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს რუსთავისთვის. პროექტი რუსთავის მერიასთან პარტნიორობით განხორციელდა.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის" დირექტორი: „თეგეტა გრინ პლანეტის“ საქმიანობა პირდაპირ უკავშირდება გარემოზე ზრუნვას. კომპანიის მისია სპეციფიკური ნარჩენების მართვაა, რაც მათ რეციკლირებას, გადამუშავებასა და აღდგენას გულისხმობს. გარემოსთვის მავნე ნარჩენების გადამუშავების პარალელურად, აქტიურად ვუწყობთ ხელს ისეთ ინიციატივებს, რომლებიც გამწვანებას, ტყეების გაშენებასა და ეკოსისტემის გაუმჯობესებას მოიცავს. რუსთავის ჭალა უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებდა ქალაქის ცხოვრებაში, თუმცა 90-იანი წლებიდან ვითარება შეიცვალა: ტყე გაიჩეხა, ბიომრავალფეროვნება გაუარესდა და ეკოსისტემა დაზიანდა. „თეგეტა გრინ პლანეტში“ დიდ მნიშვნელობას ვანიჭებთ და კარგად ვიაზრებთ ჩვენს წილ პასუხისმგებლობას ამ მიდამოებისთვის პირვანდელი იერსახის დაბრუნების ხელშესაწყობად. იმედი გვაქვს, რომ ასეთი კარგი და ფართომასშტაბიანი პროექტი მომავალშიც გაგრძელდება“.
გამწვანების აქცია და მწვანე გამოწვევა „თეგეტა ჰოლდინგმა" დედამიწის დღეს მიუძღვნა, რომელიც 1970 წლიდან მსოფლიოს მასშტაბით ყოველწლიურად აღინიშნება. წელს ამ დღის ლოზუნგი იყო „ჩვენი ძალა, ჩვენი პლანეტა“, რაც გარემოზე ზრუნვის პროცესში თითოეული ადამიანის ძალისხმევის მნიშვნელობას წარმოაჩენს.
რუსთავის ჭალის ტყის აღდგენის პროცესში „თეგეტა ჰოლდინგი“ და „თეგეტა გრინ პლანეტი“ მესამე წელია, ერთვებიან. წინა წლებში, მოხალისეებთან ერთად, 3 000 ნერგი დაირგა, ამჯერად კი მასშტაბი მნიშვნელოვნად გაფართოვდა.
რაც შეეხება „მწვანე გამოწვევას“, „თეგეტაში“ პროექტი უკვე ერთგვარ ტრადიციად იქცა და მესამე წელია, იმართება. ამ ინიციატივაში ყოველწლიურად ასობით „თეგეტელი“ ერთვება და, ჯამში, უკვე 3 ტონაზე მეტი მაკულატურაა შეგროვებული. მაკულატურის პარტნიორი ორგანიზაციებისთვის მიწოდების შედეგად კომპანია წიგნებს იღებს, რომლებსაც „თეგეტა“ სოფლის ბიბლიოთეკებში ბავშვებისათვის აგზავნის.
გარემოს დაცვა „თეგეტა ჰოლდინგის“ კორპორაციული პასუხისმგებლობის (CSR) სტრატეგიული მიმართულებაა, რომელიც მდგრადი განვითარების პრინციპების გათვალისწინებით იგეგმება.
„თეგეტა” აქტიურად მუშაობს მდგრად სატრანსპორტო გადაწყვეტაზე ნულოვანი ემისიების მისაღწევად, ნარჩენების ეფექტიანად მართვისა და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით. „თეგეტა გრინ პლანეტთან“ ერთად, რომელიც მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციაა, ყოველწლიურად გროვდება ათასობით ტონა საავტომობილო ნარჩენი - მეორადი საბურავები, აკუმულატორები და ზეთები, რომლებიც ტექნიკური რეგლამენტის შესაბამისად გადამუშავდება. თეგეტა აფართოებს ელექტრომანქანების დამტენების ქსელს, მისი ავტოპარკი კი ნაწილობრივ სრულად ელექტრული და ჰიბრიდული ავტომობილებისგან შედგება, მათ შორის, შიდა ბიზნესპროცესებს - სასაწყობე მეურნეობასა და გადაზიდვებს ეკომეგობრული ტრანსპორტით მართავს. ინფრასტრუქტურული პროექტები კი ითვალისწინებს მზის პანელების მონტაჟსა და ბუნებრივი რესურსების მდგრად გამოყენებას.
დამატებით, „თეგეტა“ მუდმივად მუშაობს მომხმარებლებისა და თანამშრომლების ჩართულობის წასახალისებლად გარემოსდაცვით პროექტებში, მათ შორისაა კამპანიები - „არ გადაყარო, ჩააბარე”, მომხმარებლების მიერ ჩაბარებული ასობით ტონა სპეციფიკური ნარჩენი, მაკულატურისა და პლასტმასის შეგროვებისთვის განთავსებული ათეულობით მწვანე ყუთი თეგეტას სერვისცენტრებსა და ფილიალებში, დასუფთავებისა და გამწვანების აქციები, ახალგაზრდების ინფორმირება და ა.შ.

Восстановим пойменный лес Рустави - при поддержке «Tegeta Motors» и «Tegeta Green Planet» продолжается масштабная акция по озеленению
«Тегета» присоединилась к акции по восстановлению пойменного леса Рустави.
10 000 новых саженцев для пойменного леса Рустави - «Tegeta Holding» и «Tegeta Green Planet» поддерживают масштабную акцию по озеленению на обоих берегах реки Куры в Рустави. На очередном этапе проекта сотрудники «Тегеты» также приняли участие в посадке деревьев. Кроме того, представители «Tegeta Green Planet» рассказали волонтёрам, участвующим в акции, о значении циркулярной экономики и повышении экологической осведомлённости.
Проект реализуется по совместной инициативе мэрии Рустави и Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии и предусматривает восстановление и озеленение пойменных лесов Рустави. На первом этапе в лесу будет высажено 10 000 эндемичных деревьев и растений. Проект финансируется из Фонда охраны окружающей среды.
Пойменные леса Рустави расположены на обоих берегах реки Куры, между старым и новым мостами, и являются важнейшим экологическим ресурсом города. Проект предусматривает не только восстановление эндемичной флоры, но и создание пикниковых и туристических зон. В инициативе участвуют молодёжь Рустави, спортсмены, актёры и представители различных профессий. В рамках корпоративной социальной ответственности в восстановлении лесов активно участвует и частный сектор.
Параллельно с акцией по озеленению «Tegeta Holding» предложила сотрудникам «Зелёный вызов». В головном офисе компании было организовано «зелёное пространство», где сотрудники могли сдавать макулатуру. К инициативе присоединились филиалы «Тегеты», благодаря чему было собрано около 1 тонны макулатуры, отправленной партнёрской перерабатывающей компании. Это позволит сохранить 15 деревьев от вырубки. В рамках инициативы холдинг также определил и наградил самый экологичный филиал и департамент.
Мариам Джапаридзе, координатор корпоративной социальной ответственности «Tegeta Holding»:
«Защита окружающей среды и повышение общественной осведомлённости являются одним из стратегических направлений устойчивого развития “Тегеты”. Мы рады, что посадка деревьев стала частью проекта, который должен вдохнуть новую жизнь в пойменный лес Рустави. У “Тегеты” уже есть большой опыт поддержки подобных инициатив. Для нас особенно важно, что в проекте участвовали и сотрудники компании. Мы рады вносить вклад как в озеленение Рустави и улучшение его экосистемы, так и в развитие внутренней организационной культуры, связанной со сбором и переработкой бумажных отходов».
Пойма Рустави охватывает около 300 гектаров по обоим берегам реки Куры. Городская застройка вокруг поймы изначально планировалась таким образом, чтобы эта территория выполняла функцию очистки воздушных потоков в промышленной зоне Рустави. Кроме того, здесь обитает около 140 видов птиц. Именно поэтому восстановление леса имеет особое значение для города. Проект реализуется в партнёрстве с мэрией Рустави.
Шалва Ахвледиани, директор «Tegeta Green Planet»:
«Деятельность “Tegeta Green Planet” напрямую связана с заботой об окружающей среде. Миссия компании - управление специфическими отходами, включая их переработку, утилизацию и восстановление. Параллельно с переработкой экологически опасных отходов мы активно поддерживаем инициативы, направленные на озеленение, восстановление лесов и улучшение экосистемы. Пойма Рустави играла важнейшую роль в жизни города, однако с 1990-х годов ситуация изменилась: лес был вырублен, биоразнообразие ухудшилось, экосистема пострадала. В “Tegeta Green Planet” мы хорошо осознаём свою ответственность за восстановление этой территории и возвращение ей первоначального облика. Надеемся, что столь масштабный и важный проект будет продолжен и в будущем».
Акция по озеленению и «Зелёный вызов» были посвящены Дню Земли, который ежегодно отмечается во всём мире с 1970 года. Девиз этого года - «Наша сила, наша планета», подчёркивающий значение вклада каждого человека в защиту окружающей среды.
«Tegeta Holding» и «Tegeta Green Planet» участвуют в восстановлении пойменного леса Рустави уже третий год подряд. В предыдущие годы совместно с волонтёрами было высажено 3 000 саженцев, а в этом году масштаб проекта значительно расширился.
Что касается «Зелёного вызова», то проект уже стал традицией для «Тегеты» и проводится третий год подряд. Ежегодно в инициативе участвуют сотни сотрудников компании, а всего собрано более 3 тонн макулатуры. В обмен на переданную перерабатывающим организациям макулатуру компания получает книги, которые затем отправляет в сельские библиотеки для детей.
Защита окружающей среды является одним из стратегических направлений корпоративной социальной ответственности (CSR) «Tegeta Holding» и реализуется в соответствии с принципами устойчивого развития.
«Тегета» активно работает над устойчивыми транспортными решениями для достижения нулевых выбросов, эффективного управления отходами и повышения экологической осведомлённости. Совместно с «Tegeta Green Planet», организацией расширенной ответственности производителя, ежегодно собираются тысячи тонн автомобильных отходов - использованные шины, аккумуляторы и масла, которые перерабатываются в соответствии с техническими регламентами. Компания расширяет сеть зарядных станций для электромобилей, а её автопарк частично состоит из полностью электрических и гибридных автомобилей. Внутренние бизнес-процессы - складская логистика и перевозки - также осуществляются с использованием экологичного транспорта. Инфраструктурные проекты предусматривают установку солнечных панелей и устойчивое использование природных ресурсов.
Кроме того, «Тегета» постоянно работает над вовлечением сотрудников и клиентов в экологические проекты. Среди инициатив - кампания «Не выбрасывай - сдавай», сбор сотен тонн специфических отходов от клиентов, размещение десятков зелёных контейнеров для макулатуры и пластика в сервисных центрах и филиалах компании, акции по уборке и озеленению, информирование молодёжи и многое другое.