„თეგეტა გარემოსთვის“ - „თეგეტა ჰოლდინგი“ საქართველოს პასუხისმგებელი ბიზნესის კონკურსის Meliora 2022-ის გამარჯვებულია
Meliora 2022-ის გამარჯვებული მსხვილი კომპანია კატეგორიაში „მწვანე ინიციატივა“ „თეგეტა ჰოლდინგი“ გახდა. კონკურსში ავტოინდუსტრიის ლიდერი კომპანია პროექტით „თეგეტა გარემოსთვის“ მონაწილეობდა. ევროკავშირისა და კონრად ადენაუერის ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის ორგანიზებით გამართულ კონკურსზე საუკეთესოები საერთაშორისო ჟიურიმ გამოავლინა. Meliora 2022-ის რიგით მეოთხე ცერემონიაზე კომპანიები კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის მდგრადი განვითარების სფეროში განხორციელებული პროექტებისა და ინიციატივებისთვის დაჯილდოვდნენ.
ნათიკა ბერძული, „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელი: „ძალიან სასიხარულო და ამავე დროს საპასუხისმგებლოა ჯილდო მწვანე ინიციატივებისთვის. თეგეტასათვის, როგორც მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე კომპანიისთვის, გარემოზე ზრუნვა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. მეტიც, გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობა ჩვენი CSR სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებაა. ამიტომაც სიამოვნებით ჩავერთეთ კონკურსში და მოხარულები ვართ, რომ საერთაშორისო ჟიურის საუკეთესო შეფასება დავიმსახურეთ, როგორც მსხვილმა კომპანიამ. ვიმედოვნებთ, სხვა ბიზნესებისთვისაც შევძლებთ მაგალითის მიცემას მდგრადი განვითარების  მიზნების მისაღწევად. დიდი მადლობა ორგანიზატორებს და კონკურსში ჩართულ პირებს „თეგეტას“ პროექტებით დაინტერესებისა და ჯილდოსთვის“.
საქართველოს პასუხისმგებელი ბიზნესის კონკურსის მიზანი საქართველოში კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის განვითარება და საზოგადოებაში მისი პოპულარიზაციაა. წლევანდელ ღონისძიებაზე დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებმა და სფეროს საერთაშორისო ექსპერტებმა კონკურსის სხვადასხვა კატეგორიაში გამარჯვებული კომპანიები დააჯილდოვეს. Meliora-ს ყოველწლიურად სულ უფრო მეტი მონაწილე ჰყავს. წელს კონკურსში, სულ, 60 კომპანია ჩაერთო, ჯამში, 80 პროექტით.
„თეგეტა ჰოლდინგი“ წარდგენილი იყო პროექტით „თეგეტა გარემოსთვის“, რომელიც
კომპანიის „მწვანე ინიციატივებს“ აერთიანებს.
ჰოლდინგი თავისი საქმიანობიდან მიღებულ ნარჩენებს ეფექტიანად მართავს. ამ მიზნით შეიქმნა თეგეტას შემადგენლობაში ორგანიზაცია „თეგეტა გრინ პლანეტი“. ორგანიზაცია უზრუნველყოფს ნარჩენი ზეთის, მეორადი საბურავისა და აკუმულატორის შეგროვებას და აღდგენა-გადამუშავების მიზნით ნებართვის მქონე კომპანიებისთვის გადაცემას.
ამ პროექტის საფუძველზე მიიღო საერთაშორისო ჟიურიმ გადაწყვეტილება და „თეგეტა ჰოლდინგი“ კატეგორიაში „მწვანე ინიციატივა“ გამარჯვებულად დაასახელა.
დაჯილდოების ღონისძიებას კი 250 სტუმარი ესწრებოდა მათ შორის დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, საქართველოს მთავრობის წევრები, სფეროს ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები და სამოქალაქო საზოგადოებისა და ბიზნესკომპანიების წარმომადგენლები.

Крупная компания, победившая на конкурсе Meliora 2022 в номинации «Зеленая инициатива» стала «Тегета Холдинг». «Тегета Холдинг», ведущая компания автомобильной промышленности приняла участие в конкурсе с проектом «Тегета для окружающей среды». Международное жюри определило лучших на конкурсе, организованном Центром стратегических исследований и разработок Грузии при поддержке Европейского Союза и Фонда Конрада Аденауэра. На четвертой церемонии Meliora 2022, компании были награждены за проекты и инициативы, реализованные в области устойчивого развития корпоративной социальной ответственности.
Натика Гердзули, руководитель отдела стратегических коммуникаций «Тегета Холдинг»: «Очень приятно, и в то же время ответственно получить награду за зеленые инициативы. Для «Тегета», как компании с высокой социальной ответственностью, особенно важна забота об окружающей среде. Более того, экологическая ответственность является приоритетным направлением нашей стратегии КСО (Корпоративная социальная ответственность). Поэтому мы с удовольтвием подключились к конкурсу и рады, что получили лучшую оценку международного жюри как крупная компания. Мы надеемся, что сможем подать пример другим предприятиям в достижении целей по устойчивому развитию. Большое спасибо организаторам и лицам, вовлеченным в конкурс, за интерес к проектам "Тегета" и награду."
Целью конкурса Ответственного бизнеса Грузии является развитие корпоративной социальной ответственности в Грузии и продвижение ее в обществе. На мероприятии этого года представители дипломатического корпуса и международные эксперты в этой области наградили компании-победители в различных номинациях конкурса. В конкурсе Meliora - с каждым годом все больше участников. В этом году в конкурсе приняли участие 60 компаний, а всего - 80 проектов.
Компания «Тегета Холдинг» была представлена проектом «Тегета для окружающей среды», который объединяет «зеленые инициативы» компании.
Холдинг эффективно управляет отходами, полученными от своей деятельности. С этой целью, в составе «Тегета» была создана организация «Тегета Грин Планет». Организация обеспечивает сбор отработанного масла, отработанных шин и аккумуляторов, и их передачу лицензированным компаниям для утилизации и переработки.
На основе этого проекта международное жюри приняло решение и признало «Тегета Холдинг» победителем в номинации «Зеленая инициатива».
На церемонии награждения присутствовало 250 гостей, в том числе представители дипломатического корпуса, члены правительства Грузии, местные и международные эксперты в этой области, а также представители гражданского общества и деловых компаний.