თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორი შალვა ახვლედიანი სტუმრად გადაცემაში „მე და გარემო“
2024 წლის 25 სექტემბერს, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა „მე და გარემოს“ ეთერში სპეციფიკურ ნარჩენებსა და მათ სწორ მართვასთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე ისაუბრა.
შალვა ახვლედიანის თქმით, მნიშვნელოვანია პროგრესი ნარჩენების შეგროვების მიმართულებით, თუმცა გადამამუშავებელი საწარმოების ნაკლებობა ქვეყანაში ართულებს შეგროვებული ნარჩენების სწორად მართვის პროცესს. ასევე, პრობლემას წარმოადგენს ცნობიერების დონე მოსახლეობაში და მათ მხრიდან ნარჩენების არასათანადო, არალეგალური მართვა.
ეთერში, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი განიხილავს სამომავლო გეგმებს სპეციფიკური ნარჩენების შეგროვება - გადამუშავებასთან დაკავშირებით და საუბრობს იმაზე, თუ როგორ აპირებენ მგვ ორგანიზაციები, სახელმწიფოსთან თანამშრომლობითა და მისი მხარდაჭერით, უპასუხონ არსებულ გამოწვევებს.

Директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани в гостях у программы «Я и Окружающая среда»
25 сентября 2024 года директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани в эфире программы «Я и Окружающая среда» рассказал о специфических отходах и проблемах, связанных с их правильным управлением.
По словам Шалвы Ахвледиани, прогресс в направлении сбора отходов важен, однако отсутствие в стране перерабатывающих предприятий осложняет процесс правильного управления собранными отходами. Также проблемой является уровень осведомленности населения и неправильное, незаконное управление отходами с их стороны.
В эфире директор «Тегета Грин Планет» обсуждает планы на будущее относительно сбора - переработки специфических отходов и рассказывает о том, как организации расширенной ответственности производителя (РОП), в сотрудничестве с государством и при его поддержке, собираются отвечать на текущие вызовы.