„თეგეტა გრინ პლანეტ“ გარემოსდაცვითი კონკურსის - „ეკოსკოლელების გზავნილების“ მხარდამჭერია.
„ეკოსკოლელების გზავნილები“ — კონკურსი, რომლის მიზანი გარემოსდაცვითი ცოდნის ამაღლება და ეკოაქტივიზმის წახალისებაა, სკოლის მოსწავლეებს შესაძლებლობას აძლევს, მნიშვნელოვან გარემოსდაცვით აქტივობაში ჩაერთონ.
ორგანიზაციის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ინიციატივით შექმნილი ახალი გარემოსდაცვითი კონკურსის მხარდამჭერი „თეგეტა გრინ პლანეტია“.
კონკურსი „ეკოსკოლელების გზავნილები“, მნიშვნელოვანი ეკოლოგიური გამოწვევების შესაბამისად, ოთხ ძირითად სამუშაო თემას აერთიანებს. ესენია დანაგვიანების შემცირება, ბიომრავალფეროვნების დაცვა, ნარჩენების შემცირება და გადამუშავება. მეოთხე სამუშაო თემა „თეგეტა გრინ პლანეტის“ სპეციალური ნომინაციაა, რომელიც სპეციფიკური ნარჩენების, კერძოდ, მეორადი საბურავების, საავტომობილო ზეთებისა და აკუმულატორების გადამუშავების მნიშვნელობაზე ამახვილებს ყურადღებას.
ნათიკა ბერძული, „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელი: „თეგეტა ჰოლდინგი მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე ორგანიზაციაა, რომლისთვისაც გარემოს დაცვა ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. გასულ წელს სწორედ ამ მიზნით ჰოლდინგს კიდევ ერთი შვილობილი ორგანიზაცია Tegeta Green Planet შეემატა. ვფიქრობთ, ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებაში კერძო სექტორის ჩართულობა ძალიან მნიშვნელოვანია და გვიხარია, რომ ეკოკონკურსის მხარდაჭერით შესაძლებლობა მოგვეცა, საზოგადოებისთვის სასიკეთო საქმე გავაკეთოთ. კონკურსის მხარდაჭერის მთავარი მიზანია, საზოგადოებას გავაცნოთ ის გამოწვევები, რასაც კონკრეტული ნარჩენები იწვევს და ჩვენი წვლილი შევიტანოთ ამ საფრთხისგან თავის არიდებაში“.
ეკოკონკურსი 7 აპრილს, ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო დღეს, დაიწყო, რაც კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი გზავნილია საზოგადოებისთვის იმის შესახსენებლად, რომ ეკოლოგიური პრობლემები მჭიდრო კავშირშია თითოეული ადამიანის ჯანმრთელობასთან. კონკურსის ფარგლებში, სკოლის მოსწავლეები  ისეთი მანიშნებლების შექმნაში მონაწილეობენ, რომლებიც ჩვენს თანამოქალაქეებს აუცილებელ გარემოსდაცვით ქმედებებზე მიანიშნებს.
ელენე ლოლაძე, ორგანიზაციის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ აღმასრულებელი დირექტორი: „ჩვენი ორგანიზაციის  ერთ-ერთი ძირითადი სამუშაო თემა გარემოსდაცვითი საკითხების ირგვლივ ახალი თაობის ცოდნის გაზრდა და ამ კუთხით მათი გააქტიურებაა. სწორედ ამ მიზნით, უკვე მესამე წელია, საქართველოში ვნერგავთ ეკოსკოლების მსოფლიო პროგრამას. საერთაშორისო გამოცდილება ნათლად გვაჩვენებს, რომ მიზნის მისაღწევად, გარემოსდაცვითი ცოდნის გადაცემასთან ერთად, მნიშვნელოვანია საინტერესო პროექტებისა და აქტივობების შექმნა, რომლებიც ახალგაზრდებს უბიძგებს, იფიქრონ გარემოსდაცვით საკითხებზე, მეტი ინფორმაცია მოიძიონ და პრობლემების გადაჭრის გზები შემოგვთავაზონ. გვიხარია, რომ ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებაში სულ უფრო მეტი კერძო კომპანია ერთვება, რადგან ძალების გაერთიანებით შესაძლებელია, უფრო ფართო აუდიტორიას დავანახვოთ გარემოსდაცვითი ქმედებების აუცილებლობა“.
კონკურსში „ეკოსკოლელების გზავნილები“ მონაწილეობა შეუძლია საქართველოს ყველა სკოლის მოსწავლეს ინდივიდუალურად. ამისთვის მათ 15 მაისამდე უნდა გაგზავნონ სამუშაო თემებთან დაკავშირებული სლოგანები, რომლებიც მარტივად შეიძლება იქცეს საგზაო მანიშნებლად. საუკეთესო გზავნილების ავტორები სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდებიან.
პროექტი ხორციელდება შვედეთის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით, ადგილობრივი და საერთაშორისო პარტნიორების ჩართულობით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროებთან, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრთან მჭიდრო თანამშრომლობით.

“Тегета Грин Планет” является спонсором конкурса по охране окружающей среды – “Послания от экошкольников”
«Послания от Экошкольников» — конкурс, целью которого является расширение знаний о важности защиты окружающей среды и поощрение экологической активности, дает школьникам возможность участвовать в важной экологической деятельности.
«Тегета Грин Планет» является сторонником нового экологического конкурса, созданного по инициативе организации «Защитим чистоту Грузии».
В соответствии с важными экологическими вызовами, конкурс «Послания от Экошкольников» объединяет четыре основные рабочие темы. К ним относятся: снижение степени загрязнения, защита биоразнообразия, сокращение и переработка отходов. Четвертая рабочая тема — специальная номинация «Тегета Грин Планет», в которой внимание акцентируется на важности переработки специфических отходов, а именно - отработанных шин, моторных масел и аккумуляторов.
Натика Бердзули, руководитель отдела стратегических коммуникаций «Тегета Холдинг»: «Тегета Холдинг — организация с высокой социальной ответственностью, для которой защита окружающей среды является одним из приоритетных направлений. Именно с этой целью, в прошлом году, к холдингу прибавилась еще одна дочерняя организация «Тегета Грин Планет». Мы считаем, что привлечение частного сектора к решению экологических проблем - очень важно; и мы рады, что благодаря поддержке экоконкурса, нам дали возможность сделать доброе дело для общества. Основная цель поддержки со стороны конкурса — информировать общественность о проблемах, связанных с конкретными отходами, и способствовать предотвращению этой опасности».
Экоконкурс стартовал 7 апреля, во Всемирный день здоровья, что является еще одним важным посланием, напоминающим общественности о том, что экологические проблемы тесно связаны со здоровьем каждого человека. В рамках конкурса, школьники участвуют в создании таких указателей, которые будут указывать нашим согражданам на необходимые действия, направленные на защиту окружающей среды.
Элене Лоладзе, исполнительный директор организации «Защитим чистоту Грузии»: «Одним из основных направлений деятельности нашей организации является расширение знаний нового поколения о вопросах защиты окружающей среды, и активизация молодежи в этом отношении. Именно с этой целью, мы уже третий год как внедряем в Грузии всемирную программу экологических школ. Международный опыт наглядно показывает нам, что для достижения цели, наряду с передачей экологических знаний, важно создавать интересные проекты и мероприятия, побуждающие молодежь думать об экологических вопросах, искать больше информации и предлагать пути решения проблем. Мы рады, что все больше и больше частных компаний вовлекаются в решение экологических проблем, так как объединив усилия, можно показать необходимость экологических акций более широкой аудитории».
Участвовать в конкурсе «Послания от экошкольников» в индивидуальном порядке могут учащиеся всех школ Грузии. Для этого им следует до 15 мая разослать такие послания на рабочие темы, которые легко можно превратить в дорожные указатели. Авторы лучших посланий будут награждены специальными призами.
Проект реализуется при финансовой поддержке правительства Швеции, с привлечением местных и международных партнеров, в тесном сотрудничестве с министерствами охраны окружающей среды и сельского хозяйства, образования и науки, Центром экологической информации и образования.