თეგეტა გრინ პლანეტის წარმომადგენლებმა ნარჩენების მართვისა და ცირკულარული ეკონომიკის განვიტარების საკითხხზე გამართულ შეხვედრაში მიიღეს მონაწილეობა
2024 წლის 20 მარტს თეგეტა გრინ პლანეტის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სამინისტროს მიერ დაორგანიზებულ შეხვედრაში. შეხვედრაზე სახელმწიფო, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა განიხილეს საქართველოში ცირკულარული ეკონომიკის დაფინანსების საკითხები და ამ მიმართულებით არსებული ევროპული გამოცდილება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველო აქტიურად მუშაობს მწვანე ეკონომიკის დანერგვასა და ამ მიმართულებით ევროკავშირის დირექტივების შესრულებაზე.
მონაწილეებმა განიხილეს ის გამოწვევები, რომელსაც ქვეყანაში ცირკულარულ ეკონომიკის განვითარებისას წააწყდნენ და მათი გადაჭრის გზები. მონაწილეებმა მწვანე შეთანხმების, კავშირის, ეკონომიკისა და ინვესტირების გეგმის საკითხებში საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის გუნდის ხელმძღვანელთან, ანელის ვანვიმელბეკესთან, ერთად ისაუბრეს იმ შესაძლებლობებსა და ახალ მოთხოვნებზე, რომელთა წინაშეც საქართველოს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მიღებამ დააყენა.
შეხვედრას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების და აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის სამინისტროების, საქართველოს პარლამენტის, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის და ბიზნეს ასოციაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Представители «Тегета Грин Планет» приняли участие во встрече по вопросам управления отходами и развития циркулярной экономики
20 марта 2024 года представители «Тегета Грин Планет» приняли участие во встрече, организованной Министерством сельского хозяйства и охраны окружающей среды Грузии. На встрече представители государственных, международных и неправительственных организаций обсудили вопросы финансирования циркулярной экономики в Грузии и существующий европейский опыт в этом направлении.
Заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Соломон Павлиашвили отметил, что Грузия активно работает над внедрением зеленой экономики и выполнением директив Европейского Союза в этом направлении.
Участники обсудили проблемы, с которыми сталкиваются в развитии циркулярной экономики в стране и пути их решения. Участники, вместе с руководителем команды представительства ЕС в Грузии по вопросам Зеленого Соглашения, связи, экономики и инвестирования Анелисом Ванвимельбеком, рассказали о возможностях и новых требованиях, которые возникли перед Грузией в результате получения статуса кандидата в Европейский Союз.
На встрече присутствовали представители министерств охраны окружающей среды и сельского хозяйства, экономики и устойчивого развития, и сельского хозяйства автономной республики Аджарии, парламента Грузии, представительства Европейского Союза в Грузии и бизнес-ассоциаций.