თეგეტა გრინ პლანეტის წარმომადგენლებმა ნარჩენების მართვისა და ცირკულარული ეკონომიკის განვიტარების საკითხხზე გამართულ შეხვედრაში მიიღეს მონაწილეობა
2024 წლის 20 მარტს თეგეტა გრინ პლანეტის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სამინისტროს მიერ დაორგანიზებულ შეხვედრაში. შეხვედრაზე სახელმწიფო, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა განიხილეს საქართველოში ცირკულარული ეკონომიკის დაფინანსების საკითხები და ამ მიმართულებით არსებული ევროპული გამოცდილება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველო აქტიურად მუშაობს მწვანე ეკონომიკის დანერგვასა და ამ მიმართულებით ევროკავშირის დირექტივების შესრულებაზე.
მონაწილეებმა განიხილეს ის გამოწვევები, რომელსაც ქვეყანაში ცირკულარულ ეკონომიკის განვითარებისას წააწყდნენ და მათი გადაჭრის გზები. მონაწილეებმა მწვანე შეთანხმების, კავშირის, ეკონომიკისა და ინვესტირების გეგმის საკითხებში საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის გუნდის ხელმძღვანელთან, ანელის ვანვიმელბეკესთან, ერთად ისაუბრეს იმ შესაძლებლობებსა და ახალ მოთხოვნებზე, რომელთა წინაშეც საქართველოს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მიღებამ დააყენა.
შეხვედრას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების და აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის სამინისტროების, საქართველოს პარლამენტის, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის და ბიზნეს ასოციაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Representatives of Tegeta Green Planet took part in the meeting on waste management and circular economy development
Representatives of "Tegeta Green Planet" took part in the meeting on waste management and circular economy development
On March 20, 2024, representatives of "Tegeta Green Planet" took part in a meeting organized by the Ministry of Agriculture and Environmental Protection of Georgia. At the meeting, representatives of state, international, and non-governmental organizations discussed the issues of financing the circular economy in Georgia and the existing European experience in this direction.
Deputy Minister of Environment and Agriculture Solomon Pavliashvili noted that Georgia is actively working on the implementation of the green economy and the implementation of European Union directives in this direction.
The participants discussed the problems they face in the development of a circular economy in the country and ways to solve them. The participants, together with Anelis Vanvimelbek, the head of the team representing the EU in Georgia on the issues of the Green Agreement, communication, economy, and investment, spoke about the opportunities and new requirements that arose before Georgia as a result of obtaining the status of a candidate for the European Union.
The meeting was attended by representatives of the Ministries of Environment and Agriculture, Economy and Sustainable Development, and the Ministry of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara, the Parliament of Georgia, the European Union in Georgia, and business associations.