„თეგეტა გრინ პლანეტმა“ მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების შესახებ პარტნიორებისთვის პრეზენტაცია გამართა
12 ივლისს „თეგეტა ჰოლდინგის“ შვილობილი ორგანიზაციის „თეგეტა გრინ პლანეტის“ ორგანიზებით გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობისა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ორგანიზაციების მიზნებისა და ვალდებულებების შესახებ ღონისძიება გაიმართა.
„თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა სტუმრებს ორგანიზაციის საქმიანობა გააცნო და ნარჩენების სწორად მართვის პროცესში პარტნიორების ჩართულობაზე, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების მნიშვნელობასა და არსებულ რეგულაციებზე ისაუბრა. „თეგეტა გრინ პლანეტი“ „თეგეტა მოტორსის“ კორპორაციულ მომხმარებლებს შესაძლებლობას აძლევს, ნარჩენი ზეთები, აკუმულატორები და საბურავები კომპანიის შეგროვების პუნქტებში ჩააბარონ. ამის შემდეგ „თეგეტა გრინ პლანეტი“ უზრუნველყოფს სპეციფიკური ნარჩენების ტრანსპორტირებასა და ლიცენზირებულ გადამამუშავებელ კომპანიებში ჩაბარებას.
„თეგეტა გრინ პლანეტისთვის” უმთავრესი საზრუნავია გარემოს დაცვა, რაც სპეციფიკური ნარჩენების მართვას გულისხმობს და მათ რეციკლირებას, გადამუშავებასა და აღდგენას მოიცავს. ჩვენი ღონისძიების მიზანი იყო „თეგეტას“ კორპორაციული მომხმარებლების ინფორმირება იმ შესაძლებლობების შესახებ, რასაც მათ ჩვენი ორგანიზაცია სთავაზობს. გვინდა, რომ კიდევ უფრო მეტი თანამოაზრე შემოვიკრიბოთ გარემოზე ზრუნვის საკითხში და მათთან ერთად გადავდგათ ნაბიჯები დადებითი ზეგავლენების გასაზრდელად“.
ღონისძიებას, სადაც მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში არსებულ შესაძლებლობებზე ისაუბრეს, 100-ამდე ადამიანი დაესწრო. მათ შორის იყვნენ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
სოლომონ პავლიაშვილი, „საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის“ მინისტრის მოადგილე:
„დღეს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციის „თეგეტა გრინ პლანეტის“ 6 თვის შედეგების შეჯამება მოვისმინეთ. ნამდვილად საამაყოა, რომ ამ პერიოდის განმავლობაში მათ ააწყვეს ქსელი, ლოგისტიკა და მოაწყვეს ნარჩენების შეგროვების 46 წერტილი. აღსანიშნავია ციფრებიც, ბოლო 6 თვეში მათი დახმარებით დაახლოებით 500 ტონამდე აკუმულატორი, 500 ტონამდე ზეთი და 600 ტონამდე მეორადი საბურავია ამოღებული გარემოდან. მნიშვნელოვანია, რომ ეს პროცესი ასეთივე ტემპებით გაგრძელდეს და სხვა ბიზნესებიც ჩაერთონ გარემოსთვის ასეთ მნიშვნელოვან საქმეში“.
თეგეტასთვის გარემოს დაცვაზე ზრუნვა კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის სტრატეგიის ნაწილია და სწორედ ამ იდეით 2022 წელს ჰოლდინგში კიდევ ერთი შვილობილი კომპანია, არაკომერციული ორგანიზაცია „თეგეტა გრინ პლანეტი“ შეიქმნა. „თეგეტა გრინ პლანეტი“ ერთ-ერთი პირველია საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსაგან ავტორიზაცია მოიპოვა. ორგანიზაცია მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) შესრულებაზეა პასუხისმგებელი, რაც გულისხმობს მწარმოებლის/იმპორტიორის ვალდებულებას საკუთარ პროდუქტზე, ამ პროდუქტის მოხმარების შემდეგ ეტაპზეც - პროდუქტის სრული სასიცოცხლო ციკლის განმავლობაში. საქართველოს მასშტაბით „თეგეტა გრინ პლანეტის“ 45-ამდე შეგროვების პუნქტი ფუნქციონირებს, მათ შორის თბილისში, ბათუმში, ქუთაისში, ყაზბეგში, თელავში, გორსა და ფოთში.

«Тегета Грин Планет» провела для партнеров презентацию о расширенном обязательстве производителя
12 июля состоялось мероприятие, посвященное целям и обязательствам организаций экологической ответственности и расширенного обязательства производителей, организованное «Тегета Грин Планет», дочерней компанией «Тегета Холдинг».
Директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани ознакомил гостей с деятельностью организации и рассказал о вовлечении партнеров в процесс надлежащего обращения с отходами, важности расширенных обязательств производителя и существующих правил. «Тегета Грин Планет» предлагает корпоративным клиентам «Тегета Моторс» возможность сдать отработанные масла, аккумуляторы и шины в пункты приема компании. После этого, «Тегета Грин Планет» обеспечит транспортировку специфических отходов и доставку их лицензированным перерабатывающим предприятиям.
Шалва Ахвледиани, директор «Тегета Грин Планет»: Основной заботой «Тегета Грин Планет» является охрана окружающей среды, которая подразумевает управление специфическими отходами и включает их утилизацию, переработку и восстановление. Целью нашего мероприятия было проинформировать корпоративных клиентов «Тегета» о возможностях, предлагаемых нашей организацией. Мы хотим собрать еще больше единомышленников в деле заботы об окружающей среде и вместе с ними предпринять шаги для увеличения положительного воздействия».
Около 100 человек посетили мероприятие, где рассказали о возможностях в рамках расширенного обязательства производителя. Среди них были представители Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии и партнерских организаций.
Соломон Павлиашвили, заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии: «Сегодня мы заслушали итоги 6 месяцев работы «Тегета Грин Планет» - организации расширенного обязательства производителя. Нужно действительно гордиться тем, что за этот период они выстроили сеть, логистику и организовали 46 пунктов сбора мусора. Стоит отметить и цифры: за последние 6 месяцев с их помощью из окружающей среды удалено около 500 тонн аккумуляторов, 500 тонн масла, 600 тонн отработанных шин. Важно, чтобы этот процесс продолжался такими же темпами, и чтобы другие предприятия также были вовлечены в столь важную для окружающей среды работу».
Для «Тегета» забота об окружающей среде является частью стратегии корпоративной социальной ответственности, и именно с этой идеей в 2022 году в холдинге была создана еще одна дочерняя компания – некоммерческая организация «Тегета Грин Планет». «Тегета Грин Планет» одна из первых в Грузии получила разрешение Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства. Организация несет ответственность за выполнение расширенного обязательства производителя, что означает обязательство производителя/импортера в отношении собственной продукции даже на следующем этапе потребления данной продукции - в течение всего жизненного цикла продукции. По всей Грузии действуют около 45 пунктов сбора «Тегета Грин», включая Тбилиси, Батуми, Кутаиси, Казбеги, Телави, Гори и Поти.