„თეგეტა გრინ პლანეტმა“ მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების შესახებ პარტნიორებისთვის პრეზენტაცია გამართა
12 ივლისს „თეგეტა ჰოლდინგის“ შვილობილი ორგანიზაციის „თეგეტა გრინ პლანეტის“ ორგანიზებით გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობისა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ორგანიზაციების მიზნებისა და ვალდებულებების შესახებ ღონისძიება გაიმართა.
„თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა სტუმრებს ორგანიზაციის საქმიანობა გააცნო და ნარჩენების სწორად მართვის პროცესში პარტნიორების ჩართულობაზე, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების მნიშვნელობასა და არსებულ რეგულაციებზე ისაუბრა. „თეგეტა გრინ პლანეტი“ „თეგეტა მოტორსის“ კორპორაციულ მომხმარებლებს შესაძლებლობას აძლევს, ნარჩენი ზეთები, აკუმულატორები და საბურავები კომპანიის შეგროვების პუნქტებში ჩააბარონ. ამის შემდეგ „თეგეტა გრინ პლანეტი“ უზრუნველყოფს სპეციფიკური ნარჩენების ტრანსპორტირებასა და ლიცენზირებულ გადამამუშავებელ კომპანიებში ჩაბარებას.
„თეგეტა გრინ პლანეტისთვის” უმთავრესი საზრუნავია გარემოს დაცვა, რაც სპეციფიკური ნარჩენების მართვას გულისხმობს და მათ რეციკლირებას, გადამუშავებასა და აღდგენას მოიცავს. ჩვენი ღონისძიების მიზანი იყო „თეგეტას“ კორპორაციული მომხმარებლების ინფორმირება იმ შესაძლებლობების შესახებ, რასაც მათ ჩვენი ორგანიზაცია სთავაზობს. გვინდა, რომ კიდევ უფრო მეტი თანამოაზრე შემოვიკრიბოთ გარემოზე ზრუნვის საკითხში და მათთან ერთად გადავდგათ ნაბიჯები დადებითი ზეგავლენების გასაზრდელად“.
ღონისძიებას, სადაც მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში არსებულ შესაძლებლობებზე ისაუბრეს, 100-ამდე ადამიანი დაესწრო. მათ შორის იყვნენ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
სოლომონ პავლიაშვილი, „საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის“ მინისტრის მოადგილე:
„დღეს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციის „თეგეტა გრინ პლანეტის“ 6 თვის შედეგების შეჯამება მოვისმინეთ. ნამდვილად საამაყოა, რომ ამ პერიოდის განმავლობაში მათ ააწყვეს ქსელი, ლოგისტიკა და მოაწყვეს ნარჩენების შეგროვების 46 წერტილი. აღსანიშნავია ციფრებიც, ბოლო 6 თვეში მათი დახმარებით დაახლოებით 500 ტონამდე აკუმულატორი, 500 ტონამდე ზეთი და 600 ტონამდე მეორადი საბურავია ამოღებული გარემოდან. მნიშვნელოვანია, რომ ეს პროცესი ასეთივე ტემპებით გაგრძელდეს და სხვა ბიზნესებიც ჩაერთონ გარემოსთვის ასეთ მნიშვნელოვან საქმეში“.
თეგეტასთვის გარემოს დაცვაზე ზრუნვა კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის სტრატეგიის ნაწილია და სწორედ ამ იდეით 2022 წელს ჰოლდინგში კიდევ ერთი შვილობილი კომპანია, არაკომერციული ორგანიზაცია „თეგეტა გრინ პლანეტი“ შეიქმნა. „თეგეტა გრინ პლანეტი“ ერთ-ერთი პირველია საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსაგან ავტორიზაცია მოიპოვა. ორგანიზაცია მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) შესრულებაზეა პასუხისმგებელი, რაც გულისხმობს მწარმოებლის/იმპორტიორის ვალდებულებას საკუთარ პროდუქტზე, ამ პროდუქტის მოხმარების შემდეგ ეტაპზეც - პროდუქტის სრული სასიცოცხლო ციკლის განმავლობაში. საქართველოს მასშტაბით „თეგეტა გრინ პლანეტის“ 45-ამდე შეგროვების პუნქტი ფუნქციონირებს, მათ შორის თბილისში, ბათუმში, ქუთაისში, ყაზბეგში, თელავში, გორსა და ფოთში.

Tegeta Green Planet held a presentation for partners on Extended Producer Responsibility
On July 12, an event dedicated to the goals and obligations of environmental responsibility organizations and extended Producer's Responsibility was organized by Tegeta Green Planet, a subsidiary of Tegeta Holding.
Tegeta Green Planet Director Shalva Akhvlediani introduced the guests to the organization's activities and spoke about partners' involvement in the process of proper waste management, the importance of extended producer's responsibility, and existing regulations. "Tegeta Green Planet" offers corporate clients of "Tegeta Motors" the opportunity to hand over waste oil, batteries, and tires to the company's collection points. After that, Tegeta Green Planet will provide transportation of specific waste and deliver it to licensed recycling facilities.
Shalva Akhvlediani, Director of Tegeta Green Planet: The main concern of Tegeta Green Planet is environmental protection, which implies the management of specific waste and includes its utilization, recycling, and recovery. The purpose of our event was to inform Tegeta's corporate clients about the opportunities offered by our organization. We want to gather even more like-minded people in caring for the environment and take steps to increase the positive impact with them."
About 100 people attended the event and were told about the opportunities within the extended Producer's Responsibility. Among them were representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and partner organizations.
Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia: "Today we heard the results of 6 months of work of Tegeta Green Planets, an Extended Producer's Responsibility organization. One should be really proud of the fact that during this period they have built a network, and logistics and organized 46 waste collection points. The numbers are also worth mentioning: in the last 6 months, with their help, about 500 tons of batteries, 500 tons of oil, and 600 tons of waste tires have been removed from the environment. It is important that this process continues at the same pace and that other businesses are also involved in such important work for the environment."
For Tegeta, caring for the environment is part of its corporate social responsibility strategy, and it is with this idea in mind, the holding company established another subsidiary, the non-profit organization Tegeta Green Planet, in 2022.
"Tegeta Green Planet was one of the first organizations in Georgia to be authorized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The organization is responsible for fulfilling the extended producer's responsibility, which means the producer/importer's commitment to its own products even at the next stage of consumption of these products - during the entire product life cycle. There are about 45 Tegeta Green collection points across Georgia, including Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Kazbegi, Telavi, Gori, and Poti.