თეგეტა ჰოლდინგმა გარემოს დაცვის თემაზე დებატების ეროვნული ტურნირის მონაწილეებს უმასპინძლა
ნარჩენების მართვის ეფექტიანობა, ეკომეგობრული ინიციატივები და თეგეტას გარემოსდაცვითი პოლიტიკა - ამ საკითხებზე თეგეტა აკადემიაში დებატების ეროვნული ტურნირის მონაწილეებთან ერთად ისაუბრეს. მოსწავლეებს თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა და კომპანიის შრომის უსაფრთხოებისა და გარემოს დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა თამარ დოლიძემ უმასპინძლეს.
შეხვედრის მთავარი მიზანი მოსწავლეების დებატების ეროვნული ტურნირისთვის მომზადება იყო, რომელიც გარემოსდაცვით თემატიკაზე გაიმართება და მასში ახალგაზრდები მთელი საქართველოს დებატკლუბებიდან იღებენ მონაწილეობას.
დებატების ეროვნული ტურნირი თეგეტა გრინ პლანეტისა და საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის ურთიერთთანამშრომლობის ფარგლებში მიმდინარეობს. პროექტს ასევე მხარს უჭერს გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ინიციატივა კლიმატური დაპირება.
შალვა ახვლედიანი, თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორი: თეგეტა გრინ პლანეტის უმთავრესი საზრუნავი გარემოს დაცვაა, რაც სპეციფიკური ნარჩენების მართვას გულისხმობს და მათ გადამუშავებასა და აღდგენას მოიცავს. მიგვაჩნია, რომ დებატების ინსტიტუტთან თანამშრომლობით კიდევ ერთი ნაბიჯი გადავდგით გარემოზე ზრუნვისთვის. ეს პროექტი ახალგაზრდებისთვის გარემოსდაცვით თემებზე სიღრმისეული ცოდნის მიღების ერთ-ერთი საუკეთესო გზა იყო. შეხვედრაზე კარგად გამოჩნდა, რომ, პროექტი მათ გარემოსდაცვითი საკითხების უკეთ გააზრებაში დაეხმარა და უფრო მეტად დაინტერესდნენ ამ თემით. ჩვენი მიზანი იყო, რაც შეიძლება მეტი მოსწავლისთვის მიგვეწოდებინა ინფორმაცია ნარჩენების მართვის მნიშვნელობაზე, რათა სამომავლოდ სწორედ თავად გახდნენ უკეთესი ეკომეგობრული პრაქტიკების დანერგვის ინიციატორები.
დებატების ეროვნული ტურნირისთვის მზადება 5 თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა და, მთელი საქართველოს მასშტაბით, 30-მდე სკოლის 400-ზე მეტი მოსწავლე იყო ჩართული. რეგიონებში არსებული დებატების კლუბებიდან შერჩეულმა მოსწავლეებმა რეგიონულ ტურნირებში მიიღეს მონაწილეობა. მათგან შერჩეული საუკეთესო მოდებატეები კი უკვე 23 ივნისს ეროვნულ ტურნირში იასპარეზებენ. დებატების ტექნიკების გამოყენებით იმსჯელებენ თემის ირგვლივ არსებულ გამოწვევებზე და ერთმანეთს გაუზიარებენ ცოდნასა და გამოცდილებას. ეროვნული ტურნირის საუკეთესო მომხსენებლებს 12 ივლისს საზეიმო ღონისძიებაზე გამოავლენენ.
ცნობისთვის, მასშტაბური ტურნირი პროექტის დებატები უკეთესი განათლებისთვის ფარგლებში ხორციელდება, რომელიც უკვე რამდენიმე წელია „გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის“ მხარდაჭერით მიმდინარეობს და მისი მიზანი სკოლებში დებატკლუბების შექმნა და ახალგაზრდებში დასაბუთებული მსჯელობისათვის საჭირო ცოდნისა და უნარების განვითარებაა.
თინათინ ცერცვაძე, საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის (GIDE) თავმჯდომარე: დებატების ეროვნული ტურნირის მსგავსი პროექტები ემსახურება მოსწავლეებში განათლების დონის გაუმჯობესებას. ამ პროცესში „თეგეტა გრინ პლანეტის“ ჩართულობა უმნიშვნელოვანესია, რადგან კომპანია მხარს გვიჭერდა მოზარდებთან მუშაობის პროცესში და გვეხმარებოდა ყველა იმ აქტუალური პრობლემის გადაჭრაში, რომლებიც გარემოსდაცვით საკითხებთან იყო დაკავშირებული.
ძალიან შთამბეჭდავი იყო მოსწავლეებისთვის იმის აღმოჩენა, რასაც თეგეტა გარემოზე ზრუნვის მიმართულებით აკეთებს. მასალების მოძიებისა თუ ექსპერტებთან შეხვედრების საფუძველზე მიღებული ინფორმაცია მოსწავლეებმა დებატების დროს თავიანთ მსჯელობებში გამოიყენეს. ეს იმას ნიშნავს, რომ ახალგაზრდებმა კარგად გაიაზრეს გარემოსდაცვითი საკითხების მნიშვნელობა და კიდევ უფრო კარგად შეძლებენ ამ საკითხების თავიანთ ოჯახებში, თემსა და მთელს საზოგადოებაში სათანადოდ წარმოჩენას, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია დღეს ჩვენს რეალობაში.

Waste management efficiency, environmentally friendly initiatives, and Tegeta's environmental policy - these issues were discussed at Tegeta Academy together with participants of the national debate tournament. The students were hosted by Shalva Akhvlediani, Director of Tegeta Green Planet Company, and Tamar Dolidze, Head of Labor Safety and Environmental Protection Department of the company.
The main purpose of the meeting was to prepare the students for the national debate tournament, which will be held on the environmental topic and is attended by young people from all over Georgia from debate clubs.
The National Debate Tournament is organized within the framework of cooperation between Tegeta Green Planet and the Georgian Institute of Debate and Education. The project is also supported by the United Nations Development Program's Climate Promise initiative (UNDP).
Shalva Akhvlediani, Director of Tegeta Green Planet: The main concern of Tegeta Green Planet is environmental protection, which implies specific waste management, including recycling and recovery. We believe that by collaborating with the Debate Institute, we have taken another step towards caring for the environment. This project was one of the best ways for young people to gain in-depth knowledge on environmental topics. At the meeting, it was clear that the project helped them to better understand environmental issues and they became more interested in the topic. Our goal was to inform as many students as possible about the importance of waste management so that they themselves can become initiators of better environmentally friendly practices in the future.
The preparation for the national debate tournament lasted 5 months, with more than 400 students from 30 schools from all over Georgia participating. Students who were selected from debate clubs in the regions participated in the regional tournaments. The best-selected debaters will compete in the national tournament on June 23. Using debate techniques, they will discuss issues related to the topic and share their knowledge and experience with each other. The best speakers of the national tournament will be revealed on July 12 at a grand ceremony.
For information, the large-scale tournament is organized within the framework of the "Debates for Better Education" project, which has been implemented for several years already with the support of the Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation, and its goal is to create debate clubs in schools and to develop knowledge and skills necessary for argumentative reasoning among the youth.
Tinatin Tsertsvadze, Chairperson of the Georgian Institute of Debate and Education (GIDE): Projects such as the national debate tournament serve to raise the level of education among students. Tegeta Green Planet's participation in this process is very important - after all, the company supported us in the process of working with teenagers and helped us to solve all pressing problems related to environmental issues.
It was very impressive for the students to learn what Tegeta is doing in the direction of caring for the environment. The information gained from finding materials or meeting experts was used by the students in their discussions during the debates. This means that young people have become well aware of the importance of environmental issues and will be better able to raise these issues in their families, communities, and the whole society, which is very important in our current reality.