თეგეტა ჰოლდინგმა გარემოს დაცვის თემაზე დებატების ეროვნული ტურნირის მონაწილეებს უმასპინძლა
ნარჩენების მართვის ეფექტიანობა, ეკომეგობრული ინიციატივები და თეგეტას გარემოსდაცვითი პოლიტიკა - ამ საკითხებზე თეგეტა აკადემიაში დებატების ეროვნული ტურნირის მონაწილეებთან ერთად ისაუბრეს. მოსწავლეებს თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა და კომპანიის შრომის უსაფრთხოებისა და გარემოს დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა თამარ დოლიძემ უმასპინძლეს.
შეხვედრის მთავარი მიზანი მოსწავლეების დებატების ეროვნული ტურნირისთვის მომზადება იყო, რომელიც გარემოსდაცვით თემატიკაზე გაიმართება და მასში ახალგაზრდები მთელი საქართველოს დებატკლუბებიდან იღებენ მონაწილეობას.
დებატების ეროვნული ტურნირი თეგეტა გრინ პლანეტისა და საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის ურთიერთთანამშრომლობის ფარგლებში მიმდინარეობს. პროექტს ასევე მხარს უჭერს გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ინიციატივა კლიმატური დაპირება.
შალვა ახვლედიანი, თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორი: თეგეტა გრინ პლანეტის უმთავრესი საზრუნავი გარემოს დაცვაა, რაც სპეციფიკური ნარჩენების მართვას გულისხმობს და მათ გადამუშავებასა და აღდგენას მოიცავს. მიგვაჩნია, რომ დებატების ინსტიტუტთან თანამშრომლობით კიდევ ერთი ნაბიჯი გადავდგით გარემოზე ზრუნვისთვის. ეს პროექტი ახალგაზრდებისთვის გარემოსდაცვით თემებზე სიღრმისეული ცოდნის მიღების ერთ-ერთი საუკეთესო გზა იყო. შეხვედრაზე კარგად გამოჩნდა, რომ, პროექტი მათ გარემოსდაცვითი საკითხების უკეთ გააზრებაში დაეხმარა და უფრო მეტად დაინტერესდნენ ამ თემით. ჩვენი მიზანი იყო, რაც შეიძლება მეტი მოსწავლისთვის მიგვეწოდებინა ინფორმაცია ნარჩენების მართვის მნიშვნელობაზე, რათა სამომავლოდ სწორედ თავად გახდნენ უკეთესი ეკომეგობრული პრაქტიკების დანერგვის ინიციატორები.
დებატების ეროვნული ტურნირისთვის მზადება 5 თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა და, მთელი საქართველოს მასშტაბით, 30-მდე სკოლის 400-ზე მეტი მოსწავლე იყო ჩართული. რეგიონებში არსებული დებატების კლუბებიდან შერჩეულმა მოსწავლეებმა რეგიონულ ტურნირებში მიიღეს მონაწილეობა. მათგან შერჩეული საუკეთესო მოდებატეები კი უკვე 23 ივნისს ეროვნულ ტურნირში იასპარეზებენ. დებატების ტექნიკების გამოყენებით იმსჯელებენ თემის ირგვლივ არსებულ გამოწვევებზე და ერთმანეთს გაუზიარებენ ცოდნასა და გამოცდილებას. ეროვნული ტურნირის საუკეთესო მომხსენებლებს 12 ივლისს საზეიმო ღონისძიებაზე გამოავლენენ.
ცნობისთვის, მასშტაბური ტურნირი პროექტის დებატები უკეთესი განათლებისთვის ფარგლებში ხორციელდება, რომელიც უკვე რამდენიმე წელია „გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის“ მხარდაჭერით მიმდინარეობს და მისი მიზანი სკოლებში დებატკლუბების შექმნა და ახალგაზრდებში დასაბუთებული მსჯელობისათვის საჭირო ცოდნისა და უნარების განვითარებაა.
თინათინ ცერცვაძე, საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის (GIDE) თავმჯდომარე: დებატების ეროვნული ტურნირის მსგავსი პროექტები ემსახურება მოსწავლეებში განათლების დონის გაუმჯობესებას. ამ პროცესში „თეგეტა გრინ პლანეტის“ ჩართულობა უმნიშვნელოვანესია, რადგან კომპანია მხარს გვიჭერდა მოზარდებთან მუშაობის პროცესში და გვეხმარებოდა ყველა იმ აქტუალური პრობლემის გადაჭრაში, რომლებიც გარემოსდაცვით საკითხებთან იყო დაკავშირებული.
ძალიან შთამბეჭდავი იყო მოსწავლეებისთვის იმის აღმოჩენა, რასაც თეგეტა გარემოზე ზრუნვის მიმართულებით აკეთებს. მასალების მოძიებისა თუ ექსპერტებთან შეხვედრების საფუძველზე მიღებული ინფორმაცია მოსწავლეებმა დებატების დროს თავიანთ მსჯელობებში გამოიყენეს. ეს იმას ნიშნავს, რომ ახალგაზრდებმა კარგად გაიაზრეს გარემოსდაცვითი საკითხების მნიშვნელობა და კიდევ უფრო კარგად შეძლებენ ამ საკითხების თავიანთ ოჯახებში, თემსა და მთელს საზოგადოებაში სათანადოდ წარმოჩენას, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია დღეს ჩვენს რეალობაში.

«Тегета Холдинг» принял участников республиканского турнира по дебатам на тему защиты окружающей среды
Эффективность управления отходами, экологически дружелюбные инициативы и экологическая политика Тегета – эти вопросы обсуждались в Академии Тегета вместе с участниками национального турнира по дебатам. Студентов принимали директор компании «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани и руководитель отдела безопасности труда и охраны окружающей среды компании Тамар Долидзе.
Основной целью встречи была подготовка студентов к национальному турниру по дебатам, который пройдет на экологическую тему, и в нем принимают участие молодые люди со всей Грузии из клубов дебатов.
Национальный турнир по дебатам проводится в рамках сотрудничества Тегета Грин Планет и Института Дебатов и Образования Грузии. Проект также поддерживается инициативой Программы Развития ООН "Климатическое обещание" (UNDP/ПРООН).
Шалва Ахвледиани, директор компании Тегета Грин Планет: Главной заботой Тегета Грин Планет является охрана окружающей среды, которая предполагает управление специфическими отходами, включая их переработку и восстановление. Мы считаем, что сотрудничая с Институтом Дебатов, мы сделали еще один шаг к заботе об окружающей среде. Этот проект стал для молодых людей одним из лучших способов получить глубокие знания по экологическим темам. На встрече было ясно видно, что проект помог им лучше понять экологические проблемы, и они стали больше интересоваться данной темой. Нашей целью было проинформировать как можно больше учащейся молодежи о важности управления отходами, чтобы они сами могли стать инициаторами внедрения более эффективных экологически чистых практик в будущем.
Подготовка к национальному турниру по дебатам длилась 5 месяцев, в нем приняли участие более 400 учащихся из 30 школ со всей Грузии. Учащиеся, которые были отобраны из клубов дебатов в регионах, приняли участие в региональных турнирах. Лучшие отобранные дебатеры  сразятся на национальном турнире уже 23 июня. Используя методы дебатов, они обсудят проблемы, связанные с данной темой, и поделятся друг с другом своими знаниями и опытом. Лучшие докладчики национального турнира будут выявлены 12 июля на торжественной церемонии.
Для информации, масштабный турнир проводится в рамках проекта «Дебаты за лучшее образование», который осуществляется уже несколько лет при поддержке «Фонда Гудавадзе-Патаркацишвили», и его цель – создание клубов дебатов в школах, и формирование у молодежи знания и навыки, необходимые для аргументированного рассуждения.
Тинатин Церцвадзе, председатель Института Дебатов и Образования Грузии (GIDE): Такие проекты, как национальный турнир по дебатам, служат повышению уровня образования среди студентов. Участие «Тегета Грин Планет» в этом процессе очень важно - ведь компания поддерживала нас в процессе работы с подростками и помогала решить все острые проблемы, связанные с вопросами экологии.
Для студентов было очень впечатляюще узнать, что Тегета делает в направлении заботы об окружающей среде. Информацию, полученную в результате поиска материалов или встреч с экспертами, учащиеся использовали в своих дискуссиях во время дебатов. А это означает, что молодые люди хорошо осознали важность экологических проблем и смогут лучше поднять эти проблемы в своих семьях, сообществах и всем обществе, что очень важно в нашей сегодняшней реальности.