23 ივნისს, გარემოს დაცვის თემაზე დებატების ეროვნული ტურნირი გაიმართა და მასში მონაწილეობა მთელი საქართველოდან დებატკლუბების საუკეთესო მოსწავლეებმა მიიღეს.
ეროვნული ტურნირი ,,თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით, საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის ორგანიზებით ხორციელდება. დებატების ეროვნული ტურნირისთვის მზადება 5 თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა და მთელი საქართველოს მასშტაბით, 30-მდე სკოლის 400-ზე მეტი მოსწავლე იყო ჩართული.
რეგიონებში არსებული დებატების კლუბებიდან შერჩეულმა მოსწავლეებმა რეგიონულ ტურნირებში მიიღეს მონაწილეობა, რომლებიც სამეგრელოსა და კახეთში ჩატარდა. მათგან შერჩეულმა საუკეთესო მოდებატეებმა კი ეროვნულ ტურნირში იასპარეზეს. ტურნირის დაწყებამდე, საქართველოდან შერჩეულ საუკეთესო მოდებატეებს, თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა მიმართა. დებატების ტექნიკების გამოყენებით ახალგაზრდებმა მთელი დღის მანძილზე იმსჯელეს გარემოს დაცვის ირგვლივ არსებულ გამოწვევებზე და ერთმანეთს გაუზიარეს ცოდნა და გამოცდილება.
ეროვნული ტურნირის საუკეთესო მომხსენებლებს 12 ივლისს საზეიმო ღონისძიებაზე გამოავლენენ. მასშტაბური ტურნირი პროექტის “დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ ფარგლებში განხორციელდა, რომლის მიზანი სკოლებში დებატკლუბების შექმნა და ახალგაზრდებში დასაბუთებული მსჯელობისათვის საჭირო ცოდნისა და უნარების განვითარებაა.
***
დებატების ეროვნული ტურნირი პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ ფარგლებში ხორციელდება, რომელიც გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით არაერთი წელია იმართება. პროექტი მიზნად ისახავს მოსწავლეებში თავისუფალი და დამოუკიდებელი მოქალაქის უნარების განვითარებას და ისეთი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბების ხელშეწყობას, როგორიცაა: კონსტრუქციული მსჯელობა, არგუმენტაცია, მასალების მოძიება, ორატორობა, გუნდურობა, დროის მართვა, ოპონენტის პატივისცემა და სხვა.

23 июня состоялся национальный турнир по дебатам на тему защиты окружающей среды, в котором приняли участие лучшие студенты клубов дебатов со всей Грузии.
Данный национальный турнир организован Институтом Дебатов и Образования Грузии при поддержке «Тегета Грин Планет» и Программы развития ООН (UNDP/ПРООН). Подготовка к национальному турниру по дебатам длилась 5 месяцев, и в нем приняли участие более 400 учащихся из 30 школ со всей Грузии.
Учащиеся школ, отобранные из клубов дебатов в регионах, приняли участие в региональных турнирах, которые прошли в Самегрело и Кахетии. Отобранные из них лучшие участники соревновались в национальном турнире. Перед началом турнира к лучшим дебатёрам, отобранным из Грузии, обратился директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани. Используя методы дебатов, молодые люди в течение дня обсуждали проблемы и вызовы, связанные с охраной окружающей среды, и делились друг с другом своими знаниями и опытом.
Лучшие докладчики национального турнира будут объявлены 12 июля на торжественном мероприятии. Масштабный турнир был организован в рамках проекта «Дебаты для лучшего образования», целью которого является создание клубов дебатов в школах и развитие у молодежи знаний и навыков, необходимых для аргументированного рассуждения.
***
Национальный дебатный турнир проводится в рамках проекта «Дебаты для лучшего образования», который уже много лет проводится при поддержке Фонда Гудавадзе-Патаркацишвили, в сотрудничестве с Министерством образования, науки и молодежи Грузии и Государственным университетом Ильи. Целью проекта является развитие у студентов навыков свободного и независимого гражданина и содействие формированию таких навыков, как: конструктивное рассуждение, аргументация, поиск материалов, ораторское искусство, умение работать в команде, управление временем, уважение к оппоненту и другие.