წარმატებული მოდებატეების შეხვედრა დედამიწის დღესთან დაკავშირებით
22 აპრილს გაიმართა სტუდენტებისა და მოსწავლეების ერთობლივი შეხვედრა დედამიწის დღესთან დაკავშირებით ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში. ღონისძიებაზე 2024 წლის სტუდენტური ფესტივალის ტურნირის საუკეთესო მოდებატეები, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, შეხვდნენ სტუდენტებს და დებატების სკოლის მოსწავლეებს, რომლებიც აქტიურად ემზადებიან დებატების ეროვნული ტურნირისთვის გარემოსდაცვით თემატიკაზე.
დებატების ეროვნული ტურნირი ხორციელდება „საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის“ მიერ, პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ ფარგლებში. ეროვნული ტურნირი მხარდაჭერილია „თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და გაერო-ს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ.
ღონისძიების ფარგლებში, ილიაუნის წარმატებულმა მოდებატეებმა გაუზიარეს დამსწრე საზოგადოებას თავიანთი გამოცდილება დებატების ტურნირის სამზადისთან დაკავშირებით.
დებატების ეროვნული ტურნირის მიზანია, დებატების ტექნიკის გამოყენებით გარემოსდაცვითი თემის პოპულარიზაცია, ახალგაზრდებში ცნობიერების ამაღლება და ცოდნის გაღრმავება.
პროექტი „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ უკვე არაერთი წელია ხორციელდება გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. პროექტი მიზნად  ისახავს  მოსწავლეებში თავისუფალი და დამოუკიდებელი მოქალაქის უნარების განვითარებას და ისეთი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბების ხელშეწყობას, როგორიცაა: კონსტრუქციული მსჯელობა, არგუმენტაცია, მასალების მოძიება, ორატორობა, გუნდურობა, დროის მართვა, ოპონენტის პატივისცემა და სხვა.

Успешная встреча участников дебатов ко Дню Земли
22 апреля в Государственном университете Ильи прошла совместная встреча студентов и школьников, посвященная Дню Земли. На мероприятии лучшие участники дебатов студенческого турнира в рамках фестиваля 2024 года из Государственного университета Ильи встретились со студентами и учащимися школы дебатов, которые активно готовятся к национальному турниру по дебатам, посвященному проблемам экологии.
Национальный турнир по дебатам проводит «Институт дебатов и образования Грузии» в рамках проекта «Дебаты за лучшее образование». Национальный турнир проводится при поддержке компании «Тегета Грин Планет» и Программы развития ООН (UNDP/ПРООН).
В рамках мероприятия успешные участники Ильяуни (Университет Ильи) поделились со зрителями опытом подготовки к турниру по дебатам.
Целью национального турнира по дебатам является популяризация экологической темы посредством использования техники дебатов, повышение осведомленности и углубление знаний среди молодежи.
Проект «Дебаты за лучшее образование» уже много лет реализуется при поддержке Фонда Гудавадзе-Патаркацишвили, в сотрудничестве с Министерством образования, науки и молодежи Грузии и Государственным университетом Ильи. Целью проекта является развитие у учащихся навыков свободного и независимого гражданина и содействие формированию таких навыков, как: конструктивное рассуждение, аргументация, поиск материалов, ораторское искусство, умение работать в команде, управление временем, уважение к оппоненту и другие.