„თეგეტა ჰოლდინგისა“ და „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით, სოციალური ფესტივალი — მწვანე ბაზარი გაიმართა
3-4 ივნისს, 9 აპრილის ბაღში სოციალური ფესტივალი — მწვანებაზარი მოეწყო. ღონისძიებაზე მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე, მწვანე და სოციალური საწარმოებისგან შემდგარი, 70-მდე მეწარმის ნამუშევრები და პროექტები იყო წარმოდგენილი.
მწვანე ბაზრის მონაწილეები მთავარმა პრიორიტეტმა — გარემოზე ზრუნვამ გააერთიანა. ფესტივალი თეგეტა ჰოლდინგსა და მასში შემავალი მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციის, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით გაიმართა. ორდღიანი ღონისძიების მნიშვნელოვანი ნაწილი იყო ვორქშოპები და დისკუსია პლანეტის მწვანე მომავალზე, რომელიც თეგეტა გრინ პლანეტის სივრცეში მოეწყო. „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა ისაუბრა ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების მნიშვნელობასა და სპეციფიკური ნარჩენების საფრთხეზე საქართველოში.
"ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ნარჩენების მართვის მიმართულებით. მწვანე ბაზრის მხარდაჭერისას ძირითადი მოტივაცია სწორედ ეს იყო. 9 აპრილის ბაღში ვისაუბრეთ ამ აქტუალური საკითხების შესახებ, ასევე სტუმრებს ვაჩვენეთ წინასწარ მომზადებული ვიდეორგოლი, სადაც კარგად ჩანს ჩვენი ორგანიზაციის საქმიანობის მნიშვნელობა და მიმართულებები. ჯანსაღი ეკოსისტემის შესაქმნელად თეგეტა ჰოლდინგი „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მეშვეობით საავტომობილო ნარჩენებს აგროვებს და გადასამუშავებლად პარტნიორ საწარმოებს აბარებს. მწვანე ბაზარზე მოსულ საზოგადოებას მივაწოდეთ ინფორმაცია, სად შეიძლება მეორადი ზეთის, აკუმულატორისა თუ საბურავის ჩაბარება. მომხმარებელმა უნდა იცოდეს, რომ არის ადგილი, სადაც შესაძლებელია, მეორადი პროდუქტი წაიღოს და ქუჩაში არ გადააგდოს მარტივად. გვჯერა, ნარჩენების დახარისხებითა და ტექნიკური რეგლამენტის შესაბამისად მართვით შეგვიძლია, სამყაროსთვის ახალი ღირებულება შევქმნათ", — აღნიშნავს შალვა ახვლედიანი, თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორი.
ფესტივალის ყველა მხარდამჭერი მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე კომპანია იყო, რომელთაგან თითოეული მწვანე მომავალზეა ორიენტირებული და კონკრეტული პროექტებით წვლილი შეაქვს პლანეტის კეთილდღეობაში.
"მწვანე მომავალზე ორიენტირებული პროექტები თეგეტასთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. მოგეხსენებათ, რომ გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობა თეგეტა ჰოლდინგის CSR სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებაა. მწვანე ბაზრის მხარდაჭერით, ვფიქრობ, შევძელით და კიდევ უფრო მეტ ადამიანს მივაწოდეთ ინფორმაცია ჩვენი შვილობილი ორგანიზაციის, თეგეტა გრინ პლანეტის შესახებ. ვიმსჯელეთ მის საქმიანობასა და განხორციელებულ პროექტებზე", — ამბობს ნათიკა ბერძული, თეგეტა ჰოლდინგის სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელი.
3 და 4 ივნისს, 9 აპრილის ბაღში მწვანე ბაზრის სტუმრებს ფერადი, ხალისიანი გარემო, კარგი მუსიკა და უამრავი სასიამოვნო აქტივობა დახვდათ. ღონისძიების ყველა მონაწილეს ჰქონდა საკუთარი გზავნილი სტუმრებთან და ეს გზავნილები ეპასუხებოდა ჩვენი გარემოსთვის საჭირბოროტო სხვადასხვა საკითხს. საუბრების სერია, ვორქშოპები, თეგეტას ზონა, USAID-ისა და გაეროს სპიკერების გამოსვლები თუ საბავშვო აქტივობები საერთო — მდგრადი და მწვანე მიზნების კონტექსტით იყო გაერთიანებული.

3-4 июня в саду 9 апреля был организован социальный праздник - Зеленый Рынок. На мероприятии были представлены работы и проекты около 70 предпринимателей с высокой социальной ответственностью, состоящих из зеленых и социальных предприятий.
Участников Зеленого Рынка объединял главный приоритет — забота об окружающей среде. Фестиваль прошел при поддержке «Тегета Холдинг» и «Тегета Грин Планет» - входящей в ее состав организации расширенных обязательств производителя. Важной частью двухдневного мероприятия стали семинары и обсуждение зеленого будущего планеты, которые были организованы в пространстве «Тегета Грин Планет». Директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани рассказал о важности развития циркулярной экономики и опасности специфических отходов в Грузии.
«Для нас очень важно повышать осведомленность населения в направлении управления отходами. Это было основной мотивацией для поддержки Зеленого Рынка. В саду 9 апреля мы рассказали об этих актуальных проблемах, а также показали гостям заранее подготовленный видеоролик, в котором наглядно показаны важность и направления деятельности нашей организации. Для создания здоровой экосистемы, «Тегета Холдинг» осуществляет сбор автомобильных отходов через ««Тегета Грин Планет»» и передает их на переработку предприятиям-партнерам. Мы предоставили информацию публике, приходящей на Зеленый Рынок, где они могут сдать отработанное масло, аккумуляторы или шины. Клиент должен знать, что есть место, куда можно сдать использованный продукт, а не просто выбросить его на улицу. Мы верим, что, сортируя отходы и управляя ими в соответствии с техническими регламентами, мы можем создать новую ценность для мира», — говорит Шалва Ахвледиани, директор «Тегета Грин Планет».
Все сторонники фестиваля были компании с высокой социальной ответственностью, каждая из которых ориентирована на зеленое будущее и вносит свой вклад в благополучие планеты конкретными проектами.
«Зеленые проекты, ориентированные на будущее, очень важны для «Тегета». Как вы знаете, экологическая ответственность является приоритетным направлением стратегии КСО (Корпоративная социальная ответственность) компании «Тегета Холдинг». Через поддержку Зеленого Рынка, я думаю, мы смогли проинформировать еще больше людей о нашей дочерней организации «Тегета Грин Планет». Мы обсудили ее деятельность и реализованные проекты», — говорит Натика Бердзули, руководитель отдела стратегических коммуникаций «Тегета Холдинг».
3 и 4 июня в саду 9 апреля посетителей Зеленого Рынка встречала колоритная веселая обстановка, хорошая музыка и масса приятных активностей. У всех участников мероприятия было свое послание к гостям, и эти послания отвечали на различные злободневные вопросы относительно нашей окружающей среды. Серия бесед, мастер-классы, зона «Тегета», выступления спикеров USAID и ООН, детские мероприятия были объединены в общем контексте устойчивых и зеленых целей.