„თეგეტა გრინ პლანეტმა“ „დებატების ეროვნული ტურნირის“ მონაწილეები დააჯილდოვა
სასტუმრო „ბილტმორში“ პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა. საზეიმო ცერემონიაზე „დებატების ეროვნული ტურნირის“ საუკეთესო მომხსენებლები დააჯილდოვეს. დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებული ტურნირის 2024 წლის მთავარი თემა გარემოს დაცვა და კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ მოქმედება იყო. ტურნირი, რომელიც გარემოსდაცვით თემატიკაზე, „თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით გაიმართა, ქვეყნის მასშტაბით 400-ზე მეტ მონაწილეს აერთიანებდა. „თეგეტა გრინ პლანეტისგან“ საუკეთესო მოდებატეებს სპეციალური საჩუქრები გადაეცათ.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის“დირექტორი:„თეგეტა გრინ პლანეტისთვის”, რომლის უმთავრესი საზრუნავი სწორედ გარემოს დაცვაა, დებატების ინსტიტუტთან თანამშრომლობა და ეროვნული ტურნირის მხარდაჭერა ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო. მიზანი, რის გამოც ამ პროექტის მხარდამჭერი გავხდით, ვფიქრობ, მიღწეულია -  400-ზე მეტმა ახალგაზრდამ აიმაღლა ცნობიერება და მიიღო ინფორმაცია ნარჩენების მართვის მნიშვნელობაზე. გვჯერა, რომ სამომავლოდ თავად გახდებიან ცვლილებების ინიციატორები უკეთესი ეკომეგობრული პრაქტიკების დანერგვის მხრივ. პროექტის ფარგლებში მოსწავლეებს გავუზიარეთ ინფორმაცია ჩვენი საქმიანობის შესახებ,თუ რამდენად მნიშვნელოვანია სპეციფიკური ნარჩენების სწორად მართვა, გადამუშავება და რეციკლირება. ეს პროექტი მათთვის გარემოსდაცვით თემებზე სიღრმისეული ცოდნის მიღების ერთ-ერთი საუკეთესო გზააღმოჩნდა“.
„დებატების ეროვნული ტურნირისთვის“ მზადება 5 თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა და მასში მთელი საქართველოს მასშტაბით 30-მდე სკოლის 400-ზე მეტი მოსწავლე იყო ჩართული. მზადება ითვალისწინებდა შემდეგი ტიპის აქტივობებს: თითოეულ კლუბში მოსწავლეების დებატების ტექნიკის მიმართულებით მომზადებას, მოდებატე გუნდების დაკომპლექტებას; გარემოსდაცვით თემატიკებზე ექსპერტებთან შეხვედრებს. მათ შორის მოდებატეები შეხვდნენ „თეგეტას“ წარმომადგენლებს, UNDP-ის EU4-ის კლიმატის ცვლილების ეროვნულ ხელმძღვანელებს და სხვა.
რეგიონებში არსებული დებატების კლუბებიდან შერჩეულმა მოსწავლეებმა რეგიონულ ტურნირებში მიიღეს მონაწილეობა. მათგან შერჩეულმა საუკეთესო მოდებატეებმა კი უკვე 23 ივნისს ეროვნულ ტურნირში იასპარეზეს. დებატების ტექნიკების გამოყენებით იმსჯელეს თემის ირგვლივ არსებულ გამოწვევებზე და ერთმანეთს გაუზიარეს ცოდნა და გამოცდილება.
თინათინ ცერცვაძე, საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის (GIDE) თავმჯდომარე:„ყველა ის უნარი, რომელსაც დებატების ტექნიკა ავითარებს, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ნებსიერი სფეროთი დაინტერესებული ადამიანისთვის. ჩვენთვის  ერთი-ორად სასიხარულოა, რომ ამ ტექნიკის დაუფლებასთან ერთად დებატების კლუბებს მთელი საქართველოს მასშტაბით, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით, შესაძლებლობა ჰქონდათ გარემოს დაცვით საკითხებს გასცნობოდნენ, სიღრმისეულად შეესწავლათ და განეხილათ ისინი. შედეგათ, მათ შეძლეს თავისუფლი მსჯელობა ყველა მიმართულებით, იქნებოდა ეს ნარჩენების გადამუშავება, კლიმატის ცვლილება, საქართველოს პოზიციონირება ამ კუთხით თუ სხვა.“
ცნობისთვის, მასშტაბური ტურნირი პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ ფარგლებში გაიმართა, რომელიც უკვე რამდენიმე წელია „გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის“ მხარდაჭერით მიმდინარეობს და მისი მიზანი სკოლებში დებატკლუბების შექმნა და ახალგაზრდებში დასაბუთებული მსჯელობისათვის საჭირო ცოდნისა და უნარების განვითარებაა.

«Тегета Грин Планет» наградила участников «Национального турнира по дебатам».
Итоговое мероприятие проекта «Дебаты для лучшего образования» состоялось в отеле «Билтмор». На торжественной церемонии были награждены лучшие докладчики «Национального турнира по дебатам». Основной темой турнира 2024 года, организованного Институтом Дебатов и Образования, стала защита окружающей среды и борьба с изменением климата. Турнир, который проводился на экологическую тему при поддержке «Тегета Грин Планет» и Программы развития ООН (UNDP/ПРООН), собрал более 400 участников со всей страны. Лучшим дебатёрам были вручены специальные подарки от «Тегета Грин Планет».
Шалва Ахвледиани, директор «Тегета Грин Планет»: Для «Тегета Грин Планет», главной заботой которой является защита окружающей среды, сотрудничество с Институтом Дебатов и поддержка национального турнира были очень важным шагом. Цель, ради которой мы поддержали этот проект, думаю, достигнута – более 400 молодых людей повысили осведомленность и получили информацию о важности управления отходами. Мы верим, что в будущем они сами станут инициаторами изменений в плане внедрения более экологичных практик. В рамках проекта мы поделились со студентами информацией о нашей деятельности, о том, насколько важно правильно управлять, перерабатывать и рециклировать специфические отходы. Данный проект оказался для них одним из лучших способов получить глубокие знания по экологическим темам».
Подготовка к «Национальному турниру по дебатам» продолжалась 5 месяцев, в нем приняли участие более 400 учащихся из 30 школ по всей Грузии. Подготовка включала в себя следующие виды деятельности: обучение учащихся каждого клуба технике дебатов, набор дебатных команд; встречи с экспертами по экологической тематике. Участники дебатов также встретились с представителями «Тегета», национальными руководителями ЕС-4 UNDP/ПРООН по вопросам изменения климата и т.д.
Учащиеся, отобранные из дебатных клубов регионов, приняли участие в региональных турнирах. Отобранные из них лучшие участники уже соревновались на национальном турнире 23 июня. Используя методы дебатов, они обсудили проблемы, связанные с этой темой, и поделились своими знаниями и опытом.
Тинатин Церцвадзе, председатель Грузинского Института Дебатов и Образования (GIDE): «Все навыки, которые развивает техника дебатов, жизненно важны для человека, интересующегося любой областью. Для нас вдвойне приятно, что наряду с овладением этими методиками дебатные клубы по всей Грузии при поддержке «Тегета Грин Планет» получили возможность узнать о проблемах окружающей среды, глубоко изучить и обсудить их. В результате, они смогли свободно дискутировать по всем направлениям, будь то переработка отходов, изменение климата, позиционирование Грузии в этом отношении или что-то еще».
Для информации, масштабный турнир проводился в рамках проекта «Дебаты ради лучшего образования», который реализуется уже несколько лет при поддержке «Фонда Гудавадзе-Патаркацишвили» и его целью является создание дебатных клубов в школах и развивать у молодежи знания и навыки, необходимые для аргументированного рассуждения.
«Тегета Грин Планет» – организация, входящая в «Тегета Холдинг». «Тегета Грин Планет» функционирует с 2022 года. Компания одной из первых в Грузии получила разрешение Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства в рамках расширеннойответственность производителя по управлению отработанными шинами, маслами и аккумуляторами. На первом этапе организация собирает, транспортирует и перерабатывает вышеупомянутые специфические отходы согласно нормативам, а затем управляет ими в соответствии с правилами циркулярной экономики.