„თეგეტა გრინ პლანეტმა“ „დებატების ეროვნული ტურნირის“ მონაწილეები დააჯილდოვა
სასტუმრო „ბილტმორში“ პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა. საზეიმო ცერემონიაზე „დებატების ეროვნული ტურნირის“ საუკეთესო მომხსენებლები დააჯილდოვეს. დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებული ტურნირის 2024 წლის მთავარი თემა გარემოს დაცვა და კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ მოქმედება იყო. ტურნირი, რომელიც გარემოსდაცვით თემატიკაზე, „თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით გაიმართა, ქვეყნის მასშტაბით 400-ზე მეტ მონაწილეს აერთიანებდა. „თეგეტა გრინ პლანეტისგან“ საუკეთესო მოდებატეებს სპეციალური საჩუქრები გადაეცათ.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის“დირექტორი:„თეგეტა გრინ პლანეტისთვის”, რომლის უმთავრესი საზრუნავი სწორედ გარემოს დაცვაა, დებატების ინსტიტუტთან თანამშრომლობა და ეროვნული ტურნირის მხარდაჭერა ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო. მიზანი, რის გამოც ამ პროექტის მხარდამჭერი გავხდით, ვფიქრობ, მიღწეულია -  400-ზე მეტმა ახალგაზრდამ აიმაღლა ცნობიერება და მიიღო ინფორმაცია ნარჩენების მართვის მნიშვნელობაზე. გვჯერა, რომ სამომავლოდ თავად გახდებიან ცვლილებების ინიციატორები უკეთესი ეკომეგობრული პრაქტიკების დანერგვის მხრივ. პროექტის ფარგლებში მოსწავლეებს გავუზიარეთ ინფორმაცია ჩვენი საქმიანობის შესახებ,თუ რამდენად მნიშვნელოვანია სპეციფიკური ნარჩენების სწორად მართვა, გადამუშავება და რეციკლირება. ეს პროექტი მათთვის გარემოსდაცვით თემებზე სიღრმისეული ცოდნის მიღების ერთ-ერთი საუკეთესო გზააღმოჩნდა“.
„დებატების ეროვნული ტურნირისთვის“ მზადება 5 თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა და მასში მთელი საქართველოს მასშტაბით 30-მდე სკოლის 400-ზე მეტი მოსწავლე იყო ჩართული. მზადება ითვალისწინებდა შემდეგი ტიპის აქტივობებს: თითოეულ კლუბში მოსწავლეების დებატების ტექნიკის მიმართულებით მომზადებას, მოდებატე გუნდების დაკომპლექტებას; გარემოსდაცვით თემატიკებზე ექსპერტებთან შეხვედრებს. მათ შორის მოდებატეები შეხვდნენ „თეგეტას“ წარმომადგენლებს, UNDP-ის EU4-ის კლიმატის ცვლილების ეროვნულ ხელმძღვანელებს და სხვა.
რეგიონებში არსებული დებატების კლუბებიდან შერჩეულმა მოსწავლეებმა რეგიონულ ტურნირებში მიიღეს მონაწილეობა. მათგან შერჩეულმა საუკეთესო მოდებატეებმა კი უკვე 23 ივნისს ეროვნულ ტურნირში იასპარეზეს. დებატების ტექნიკების გამოყენებით იმსჯელეს თემის ირგვლივ არსებულ გამოწვევებზე და ერთმანეთს გაუზიარეს ცოდნა და გამოცდილება.
თინათინ ცერცვაძე, საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის (GIDE) თავმჯდომარე:„ყველა ის უნარი, რომელსაც დებატების ტექნიკა ავითარებს, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ნებსიერი სფეროთი დაინტერესებული ადამიანისთვის. ჩვენთვის  ერთი-ორად სასიხარულოა, რომ ამ ტექნიკის დაუფლებასთან ერთად დებატების კლუბებს მთელი საქართველოს მასშტაბით, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით, შესაძლებლობა ჰქონდათ გარემოს დაცვით საკითხებს გასცნობოდნენ, სიღრმისეულად შეესწავლათ და განეხილათ ისინი. შედეგათ, მათ შეძლეს თავისუფლი მსჯელობა ყველა მიმართულებით, იქნებოდა ეს ნარჩენების გადამუშავება, კლიმატის ცვლილება, საქართველოს პოზიციონირება ამ კუთხით თუ სხვა.“
ცნობისთვის, მასშტაბური ტურნირი პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ ფარგლებში გაიმართა, რომელიც უკვე რამდენიმე წელია „გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის“ მხარდაჭერით მიმდინარეობს და მისი მიზანი სკოლებში დებატკლუბების შექმნა და ახალგაზრდებში დასაბუთებული მსჯელობისათვის საჭირო ცოდნისა და უნარების განვითარებაა.

Tegeta Green Planet awarded the participants of the National Debate Tournament.
The final event of the "Debate for Better Education" project was held at the Biltmore Hotel. The best speakers of the "National Debate Tournament" were awarded at the ceremony. The main subject of the 2024 tournament, organized by the Institute of Debate and Education, was environmental protection and the fight against climate change. The tournament, which was held on the environmental subject with the support of Tegeta Green Planet and the United Nations Development Program (UNDP), attracted more than 400 participants nationwide. The best debaters were awarded special gifts from Tegeta Green Planet.
Shalva Akhvlediani, Director of Tegeta Green Planet: For Tegeta Green Planet, whose main concern is environmental protection, cooperating with the Debate Institute and supporting the national tournament was a very important step. The goal for which we supported this project, I think, has been achieved - more than 400 young people raised awareness and got information about the importance of waste management. We believe that in the future they themselves will become change leaders in terms of adopting more environmentally friendly practices. As part of the project, we shared with the students information about our activities and how important it is to properly manage, handle and recycle specific waste. This project proved to be one of the best ways for them to gain in-depth knowledge on environmental topics."
Preparation for the "National Debate Tournament" lasted 5 months, with more than 400 students from 30 schools across Georgia participating. The preparation included the following activities: training students from each club in debate techniques, recruiting debate teams; and meetings with experts on environmental topics. The debaters also met with Tegeta representatives, EU-4 UNDP/UNDP national leaders on climate change, etc.
Students selected from regional debate clubs participated in regional tournaments. Selected from them, the best participants have already competed in the national tournament on June 23. Using debate techniques, they discussed problems related to the topic and shared their knowledge and experience.
Tinatin Tsertsvadze, chairperson of the Georgian Institute of Debate and Education (GIDE): "All the skills that debate technique develops are vital for a person interested in any field. It is doubly gratifying for us that along with mastering these techniques, debate clubs across Georgia, with the support of Tegeta Green Planet, have had the opportunity to learn about, deeply explore, and discuss environmental issues. As a result, they were able to debate freely on all fronts, be it recycling, climate change, Georgia's positioning in this regard, or anything else."
For information, the large-scale tournament was held within the framework of the "Debate for Better Education" project, which has been implemented for several years with the support of the "Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation" and its goal is to create debate clubs in schools and develop knowledge and skills necessary for reasoned discourse among young people.
"Tegeta Green Planet" is an organization that is part of "Tegeta Holding". "Tegeta Green Planet" has been in operation since 2022. The company was one of the first in Georgia to receive permission from the Ministry of Environmental Protection and Agriculture under the extended producer responsibility for the management of waste tires, oil and batteries. At the first stage, the organization collects, transports and recycles the above-mentioned specific waste according to regulations, and then manages it in accordance with circular economy rules.