„თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი, შალვა ახვლედიანი და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, სოლომონ პავლიაშვილი სტუმრად გადაცემაში, „ბიზნეს პარტნიორი“
2023 წლის 18 აპრილს, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების შესახებ ისაუბრა . გადაცემაში „ბიზნეს პარტნიორი“ შალვა ახვლედიანთან ერთად, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, სოლომონ პავლიაშვილი იყო მიწვეული.
„თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა ისაუბრა ორგანიზაციის მიერ, თბილისის შემოვლითი გზის საბურავებისგან გაწმენდის შესახებ. ასევე, განიხილეს ქვეყნის მაშტაბით, სპეციფიკური ნარჩენების კერების პრობლემები, რომელსაც უკანონოდ დაღვრილი ან დაყრილი ნარჩენები იწვევს.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა სოლომონ პავლიაშვილმა აღნიშნა, რომ მგვ-ის ორგანიზაციების დაფუძნება და ამით ნარჩენების მართვის ახალი სისტემის დანერგვა კარგი მაგალითია სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის წარმატებული თანამშრომლობის.
სტუმრებმა განიხილეს არსებული გამოწვევები, ნარჩენების მართვის მიმართულებით და ასევე ისაუბრეს იმ წვლილზე, რომელიც მგვ-ის ორგანიზაციებისა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს თანამშრომლობამ, შეიძლება შეიტანოს აღნიშნული პრობლემების გადაწყვეტაში.

Shalva Akhvlediani, CEO of “Tegeta Green Planet”, and Georgia’s Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Solomon Pavliashvili as guests on the “Business Partner” program
April 18, 2023, Shalva Akhvlediani, CEO of “Tegeta Green Planet”, spoke on the Public Broadcaster about expanded producer’s responsibility. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, was invited to the “Business Partner” program along with Shalva Akhvlediani.
Shalva Akhvlediani, CEO of “Tegeta Green Planet”, spoke about the cleaning of the Tbilisi bypass road from tires by their organization. They also discussed the nationwide problems of pollution focusing on specific waste generated by illegal dumping or placement of waste.
Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, noted that the creation of extended producer’s responsibility organizations, and thus the implementation of a new waste management system is a good example of successful cooperation between the state and the private sector.
The guests discussed the existing challenges in the field of waste management and how the cooperation between the extended producer’s responsibility organizations and the Ministry of Environment and Agriculture can contribute to solving the above-mentioned problems.