22 აპრილს გაიმართა სტუდენტებისა და მოსწავლეების ერთობლივი შეხვედრა დედამიწის დღესთან დაკავშირებით ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში. ღონისძიებაზე 2024 წლის სტუდენტური ფესტივალის ტურნირის საუკეთესო მოდებატეები, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, შეხვდნენ სტუდენტებს და დებატების სკოლის მოსწავლეებს, რომლებიც აქტიურად ემზადებიან დებატების ეროვნული ტურნირისთვის გარემოსდაცვით თემატიკაზე.
დებატების ეროვნული ტურნირი ხორციელდება „საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის“ მიერ, პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ ფარგლებში. ეროვნული ტურნირი მხარდაჭერილია „თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და გაერო-ს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ.
ღონისძიების ფარგლებში, ილიაუნის წარმატებულმა მოდებატეებმა გაუზიარეს დამსწრე საზოგადოებას თავიანთი გამოცდილება დებატების ტურნირის სამზადისთან დაკავშირებით.
დებატების ეროვნული ტურნირის მიზანია, დებატების ტექნიკის გამოყენებით გარემოსდაცვითი თემის პოპულარიზაცია, ახალგაზრდებში ცნობიერების ამაღლება და ცოდნის გაღრმავება.
პროექტი „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ უკვე არაერთი წელია ხორციელდება გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. პროექტი მიზნად ისახავს მოსწავლეებში თავისუფალი და დამოუკიდებელი მოქალაქის უნარების განვითარებას და ისეთი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბების ხელშეწყობას, როგორიცაა: კონსტრუქციული მსჯელობა, არგუმენტაცია, მასალების მოძიება, ორატორობა, გუნდურობა, დროის მართვა, ოპონენტის პატივისცემა და სხვა.

Successful meeting of debaters for the Earth Day
On April 22, Ilia State University hosted a joint meeting of university students and high school students in honor of the Earth Day. At the event, top student debaters from Ilya State University's 2024 Festival met with students from the School of Debate who are actively preparing for a national debate tournament focused on environmental issues.
The national debate tournament is organized by the "Georgia Institute for Debate and Education" as part of the "Debate for Better Education" project. The national tournament is supported by Tegeta Green Planet and the United Nations Development Program (UNDP).
As part of the event, successful participants from Iliauni ( Ilia State University) shared their experiences of preparing for the debate tournament with the audience.
The aim of the national debate tournament is to popularize the environmental topic through the use of debate techniques, raising awareness and deepening knowledge among young people.
The project "Debates for Better Education" has been realized for many years with the support of the Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation, in cooperation with the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and Ilia State University. The aim of the project is to develop students' skills of a free and independent citizen and to promote the formation of such skills as constructive reasoning, argumentation, searching for materials, public speaking, teamwork, time management, respect for the opponent, and others.