პრეზენტაციები, ინტერაქციული ვორქშოპები, თამაშები, გუნდური აქტივობები და გარემოსდაცვითი დისკუსიები – „თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და „ტოიოტა ცენტრი თეგეტას“ მხარდაჭერით „სიტყვის აკადემიის“ ზაფხულის ბანაკმა კახეთში 8-17 წლის მოზარდებს უმასპინძლა.
ერთი კვირის განმავლობაში ბანაკის მონაწილეებმა ტექნოლოგიები და სოციალური მედია სრულიად დაივიწყეს და დრო განათლებას, შემოქმედებით საქმიანობას, გუნდურ თანამშრომლობასა და ახალი გამოცდილების მიღებას დაუთმეს. მრავალფეროვანი პროგრამის ფარგლებში ახალგაზრდები სხვადასხვა სფეროს პროფესიონალებს შეხვდნენ, ჩაერთნენ დისკუსიებსა და პრაქტიკულ აქტივობებში, რომლებიც კრიტიკული აზროვნების, ლიდერული უნარებისა და სოციალური პასუხისმგებლობის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია.
ბანაკის პროგრამა მოიცავდა ლიტერატურას, ფილოსოფიას, ისტორიას, მუსიკას, ხელოვნებას, კინემატოგრაფიასა და ეკოლოგიას. გარემოსდაცვითი მიმართულების ფარგლებში მონაწილეებს შეხვდნენ „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი შალვა ახვლედიანი და ორგანიზაციის სხვა წარმომადგენლები, რომლებმაც ახალგაზრდებს ცირკულარული ეკონომიკის, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) სისტემისა და საავტომობილო ნარჩენების - საბურავების, აკუმულატორებისა და ზეთების - პასუხისმგებლიანი მართვის მნიშვნელობა გააცნეს.
პრეზენტაციების პარალელურად გაიმართა ინტერაქციული ვორქშოპები, გუნდური თამაშები და დებატები, სადაც ახალგაზრდებმა იმსჯელეს გარემოს დაცვის, რესურსების ეფექტიანი გამოყენებისა და მდგრადი განვითარების საკითხებზე. ბავშვებმა ნათლად დაინახეს თუ რა მნიშვნელობას წამოადგენს ინდივიდის პასუხისმგებლობა სოციუმში.ისინი შეთანხმდნენ, რომ გარემოზე ზრუნვა მხოლოდ ინდივიდუალური პასუხისმგებლობა არ არის - ეს საერთო ძალისხმევაა, რომელიც პიროვნებას,საზოგადოებას და ბიზნესს აერთიანებს.
„თეგეტა გრინ პლანეტი“, როგორც მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ავტორიზებული ორგანიზაცია, აქტიურად უწყობს ხელს გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებასა და ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების პოპულარიზაციას საქართველოში. სწორედ ამიტომ,კომპანიისთვის აქტიური ურთიერთობა ახალ თაობასთან განსაკუთრებული მნიშვნელობის მატარებელია.
„ტოიოტა ცენტრმა თეგეტასთან“ ერთად ზაფხულის ბანაკის მხარდაჭერით კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ განათლებაში, ახალგაზრდების განვითარებასა და გარემოზე ზრუნვაში განხორციელებული ინვესტიცია ქმნის საფუძველს პასუხისმგებლიანი, ეკოლოგიურად გაცნობიერებული და მდგრადი მომავლისთვის.

Презентации, интерактивные мастер-классы, игры, командные мероприятия и дискуссии на экологические темы - летний лагерь «Академии слова», организованный при поддержке компаний «Тегета Грин Планет» и «Тойота Центр Тегета», принял подростков в возрасте от 8 до 17 лет в Кахетии.
В течение одной недели участники лагеря полностью отказались от использования технологий и социальных сетей, посвятив своё время образованию, творческой деятельности, командной работе и получению нового опыта. В рамках разнообразной программы молодые люди встретились со специалистами из разных сфер, приняли участие в дискуссиях и практических занятиях, важных для развития критического мышления, лидерских навыков и социальной ответственности.
Программа лагеря включала литературу, философию, историю, музыку, искусство, кинематограф и экологию. В рамках экологического направления с участниками встретились директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани и другие представители организации, которые рассказали молодёжи о принципах циркулярной экономики, системе расширенной ответственности производителя (РОП) и важности ответственного управления автомобильными отходами - шинами, аккумуляторами и маслами.
Помимо презентаций, были проведены интерактивные мастер-классы, командные игры и дебаты, на которых молодые люди обсудили вопросы защиты окружающей среды, эффективного использования ресурсов и устойчивого развития. Дети ясно осознали, насколько важна индивидуальная ответственность в обществе. Они пришли к выводу, что забота об окружающей среде - это не только индивидуальная ответственность, а общее усилие, объединяющее личность, общество и бизнес.
«Тегета Грин Планет», являясь авторизованной организацией по расширенной ответственности производителя, активно способствует повышению экологической осознанности и популяризации принципов циркулярной экономики в Грузии. Именно поэтому активное взаимодействие с новым поколением имеет для компании особое значение.
«Тойота Центр Тегета» совместно с «Тегета Грин Планет», оказав поддержку летнему лагерю, ещё раз подтвердили, что инвестиции в образование, развитие молодёжи и заботу об окружающей среде создают основу для ответственного, экологически осознанного и устойчивого будущего.