გარემოსდაცვითი ინიციატივები თანამედროვე სამყაროში ეკონომიკური და სოციალური განვითარების მნიშვნელოვან ნაწილად იქცა. მდგრადი განვითარება აღარ არის მხოლოდ იდეა - ის გახდა რეალური პროცესი, რომელიც ახალ შესაძლებლობებს ქმნის და გარემოზე ზრუნვას ეკონომიკურ სარგებელთან აკავშირებს.
ამ გლობალური ტრანსფორმაციის ფონზე,
„თეგეტა ჰოლდინგთან“ დაკავშირებული მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაცია (PRO)
„თეგეტა გრინ პლანეტი“ ლისაბონში, ერთ-ერთ პრესტიჟულ საერთაშორისო კონფერენციაზე - RAR2025 წარდგა, სადაც ცირკულარული ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების საკითხები განიხილეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საბურავების გადამუშავების შედეგად მიღებული რეზინის ასფალტში შერევის საკითხს, რომელზეც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან მოწვეულმა მწარმოებლებმა და აკადემიური სფეროს წარმომადგენლებმა იმსჯელეს და წარადგინეს როგორც მათ მიერ დანერგილი ინოვაციური მიდგომები, ისე უახლესი კვლევები რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტის გამოყენების და მისი უპირატესობების შესახებ.
ღონისძიებაზე „თეგეტა გრინ პლანეტის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა თემაზე Circular Industry in Motion პრეზენტაცია წარადგინა. შალვა ახვლედიანის გამოსვლამ საერთაშორისო მედიის ყურადღებაც მიიპყრო - სტატიები გამოქვეყნდა გამოცემებში
The CEO Weekly და
The Hudson Weekly.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ აღმასრულებელი დირექტორი: „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მონაწილეობა RAR2025-ზე მნიშვნელოვანი ეტაპია როგორც ქვეყნის, ასევე კომპანიის განვითარების გზაზე. ეს ღონისძიება ხელს უწყობს საქართველოში საბურავების ნარჩენების ცირკულარულ ეკონომიკაში ჩართვას თანამედროვე და ინოვაციური მიდგომებით. კერძოდ, რეციკლირებული რეზინის ასფალტში შერევა მნიშვნელოვნად აუმჯობესებს გზის საფარის ხარისხსა და თვისებებს. ასევე, თითქმის აორმაგებს მის გამძლეობას.
ამასთანავე, ფორუმში მონაწილეობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო კომპანიისთვის, რადგან RAR2025 ცირკულარული ეკონომიკისა და მდგრადი ინფრასტრუქტურის საერთაშორისო პლატფორმაა, რომელიც მოწინავე ქვეყნების გამოცდილებასა და საუკეთესო პრაქტიკებს აერთიანებს.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო საქართველოს პრაქტიკული მიღწევები ნარჩენების მართვაში, ინოვაციური მიდგომები და პროცესები, რაც აჩვენებს, როგორ შეიძლება კერძო სექტორისა და სახელმწიფოს თანამშრომლობამ შექმნას მდგრადი, ეფექტური და ფუნქციონალური ეკონომიკური მოდელი“.
გამოყენებული საბურავები მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე რთულად სამართავ ნარჩენად ითვლება. მათი უკონტროლო დაგროვება ან უკანონო დაწვა მნიშვნელოვან ზიანს აყენებს ეკოსისტემას. თუმცა, „თეგეტა გრინ პლანეტის“, Wasteless-ისა და სხვა მწარმოებლის გაფართოებული ორგანიზაციების ჩართულობით, საქართველოში ეს პრობლემა შესაძლებლობად იქცა და ახალი ეკონომიკური მიმართულება შეიქმნა, ისტორიული პროექტის - საქართველოს პირველი ინდუსტრიული მასშტაბის საბურავების გადამამუშავებელი ქარხნის სახით, რომელიც 2026 წლის მესამე კვარტალში ამოქმედდება.
გადამამუშავებელი ქარხანა უახლესი ევროპული ტექნოლოგიებით აღიჭურვება და წელიწადში ათასობით ტონა საბურავის გადამუშავებას შეძლებს. მიღებული მასალები - ფოლადი, ტექსტილი და რეზინის გრანულატი კი გამოყენებული იქნება გზების მშენებლობაში, სპორტულ მოედნებსა და ინდუსტრიულ წარმოებაში.
„ჩვენ გადავწყვიტეთ, რომ საბურავის ისტორიას ახალი დასასრული ჰქონდეს. იქ, სადაც ადრე ნარჩენი იყო, ახლა შესაძლებლობა იბადება. ყოველი საბურავი, რომელსაც ვამუშავებთ, ნიშნავს დაბინძურების თავიდან აცილებას და ამავე დროს ახალი ღირებულების შექმნას. ლისაბონში დამსწრე აუდიტორიისთვის აღნიშნული ინიციატივა იქცა მაგალითად, თუ როგორ შეუძლია კერძო სექტორსა და სახელმწიფოს ერთად შექმნან ცირკულარული ეკონომიკის ფუნქციონალური მოდელი“, - აღნიშნავს შალვა ახვლედიანი.
გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლება „თეგეტა გრინ პლანეტის“ საქმიანობის განუყოფელი ნაწილია. კომპანია დღეს მდგრადი განვითარების ბიზნესმოდელს წარმოადგენს, რომელიც ინოვაციას, ტექნოლოგიასა და პასუხისმგებლიან მიდგომებს აერთიანებს.
კონფერენციაზე „თეგეტა გრინ პლანეტმა“ ნათლად წარმოაჩინა, რომ საქართველო არა მხოლოდ მიჰყვება გლობალურ სტანდარტებს, არამედ თავად ქმნის მდგრადი განვითარების მოდელს. კომპანიის ინიციატივები და ინოვაციური მიდგომები კი ქვეყანას შესაძლებლობას აძლევს, ცირკულარული ეკონომიკის სფეროში მნიშვნელოვანი გარდატეხა მოახდინოს და ახალი შესაძლებლობები გააჩინოს.
„თეგეტა გრინ პლანეტი“ „თეგეტა ჰოლდინგთან“ დაკავშირებული, არაკომერციული ორგანიზაციაა, რომელიც სპეციფიკური ნარჩენების მართვის ხელშეწყობისა და საავტომობილო ინდუსტრიაში ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების დანერგვის მიზნით შეიქმნა. კომპანია სპეციფიკური ნარჩენების - საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების შეგროვებას, ტრანსპორტირებასა და გადამუშავებას უზრუნველყოფს. 2023 წლიდან დღემდე „თეგეტა გრინ პლანეტის“ ჩართულობით 4 000 ტონაზე მეტი ნარჩენი აკუმულატორი, 2 000 ტონამდე ნარჩენი ზეთი და 10 000 ტონაზე მეტი საბურავი შეგროვდა და ცირკულარული ეკონომიკის წესების შესაბამისად გადამუშავდა.

Экологические инициативы стали важной частью экономического и социального развития в современном мире. Устойчивое развитие – это уже не просто идея, а реальный процесс, создающий новые возможности и связывающий заботу об окружающей среде с экономической выгодой.
На фоне этой глобальной трансформации, «Тегета Грин Планет», организация с расширенной ответственностью производителей (PRO), входящая в «Тегета Холдинг», выступила с докладом на одной из престижных международных конференций – RAR2025 в Лиссабоне, где обсуждались вопросы циркулярной экономики и устойчивого развития. Особое внимание было уделено вопросу смешивания резины, полученной в результате переработки шин, в асфальт. В ходе конференции, приглашенные из разных стран мира производители и ученые обсудили данный вопрос, и представили как реализованные ими инновационные подходы, так и новейшие исследования в области использования модифицированного резиной асфальта и его преимуществ.
На мероприятии генеральный директор «Тегета Грин Планет» выступил с докладом на тему «Циркулярная промышленность в действии». Выступление Шалвы Ахвледиани также привлекло внимание международных СМИ — статьи были опубликованы в изданиях The CEO Weekly и The Hudson Weekly.
Шалва Ахвледиани, генеральный директор «Тегета Грин Планет»: «Участие «Тегета Грин Планет в RAR2025 — важный этап на пути развития как страны, так и компании. Это мероприятие способствует включению отходов шин в циркулярную экономику в Грузии посредством современных и инновационных подходов. В частности, добавление переработанной резины в асфальт значительно улучшает качество и свойства дорожного покрытия. Кроме того, это почти вдвое увеличивает его долговечность.
Кроме того, участие в форуме было особенно важно для компании, поскольку RAR2025 — это международная платформа для циркулярной экономики и устойчивой инфраструктуры, которая объединяет опыт и передовые практики ведущих стран.
На мероприятии были представлены практические достижения Грузии в области управления отходами, инновационные подходы и процессы, демонстрирующие, как сотрудничество частного сектора и государства может создать устойчивую, эффективную и функциональную экономическую модель».
Использованные шины считаются одним из самых сложных в управлении отходов в мире. Их неконтролируемое накопление или незаконное сжигание наносит значительный ущерб экологической системе. Однако благодаря участию «Тегета Гри Планет», Wasteless и других крупных организаций расширенной ответственности производителя (РОП), данная проблема превратилась в возможность для Грузии, и было создано новое экономическое направление в виде исторического проекта – первого в Грузии промышленного завода по переработке шин, который будет введен в эксплуатацию в третьем квартале 2026 года.
Завод будет оснащен новейшими европейскими технологиями и сможет перерабатывать тысячи тонн шин в год. Полученные материалы – сталь, текстиль и резиновый гранулят – будут использоваться в дорожном строительстве, на спортивных площадках и в промышленном производстве.
«Мы решили дать истории шин новый конец. Там, где раньше были отходы, теперь есть возможности. Каждая переработанная нами шина означает предотвращение загрязнения и одновременно создание новой ценности. Для присутствующих в Лиссабоне эта инициатива стала примером того, как частный сектор и государство могут совместно создать функциональную модель циклической экономики», — отмечает Шалва Ахвледиани.
Повышение экологической осведомленности — неотъемлемая часть деятельности компании «Тегета Грин Планет». Сегодня компания представляет собой бизнес-модель устойчивого развития, сочетающую инновации, технологии и ответственный подход.
На конференции «Тегета Грин Планет» наглядно продемонстрировала, что Грузия не только следует мировым стандартам, но и создает собственную модель устойчивого развития. А инициативы и инновационные подходы компании позволяют стране совершить значительный прорыв в области циркулярной экономики и создать новые возможности.
«Тегета Грин Планет» — аффилированная с «Тегета Холдинг» некоммерческая организация, которая была создана для продвижения управления специфическими отходами и внедрения принципов циркулярной экономики в автомобильную промышленность. Компания осуществляет сбор, транспортировку и переработку специфических отходов — шин, масел и аккумуляторов. С 2023 года по сегодняшний день при участии «Тегета Грин Планет» было собрано и переработано более 4000 тонн использованных аккумуляторов, до 2000 тонн отработанного масла и более 10 000 тонн шин в соответствии с правилами циркулярной экономики.