დაბა ბაკურიანის ტერიტორია, რომელიც გარემოსთვის საზიანო ნარჩენებით იყო დაბინძურებული, გაწმენდილია. „თეგეტა მოტორსისა“ და „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით, ადგილიდან 30 000-მდე მეორადი საბურავის გატანის პროცესი მიმდინარეობს.
შეგროვებული მეორადი საბურავები გადასამუშავებლად იგზავნება. მათ ტრანსპორტირებასა და კანონის შესაბამისად გადამუშავებას „თეგეტა გრინ პლანეტი“ უზრუნველყოფს. გარემოსდაცვითი აქტივობა სსიპ „ბაკურიანის განვითარების სააგენტოსთან“ თანამშრომლობით ხორციელდება.
თათია ხორბალაძე, „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი:
„თეგეტა მოტორსისთვის“, როგორც მაღალი კორპორაციული პასუხისმგებლობის მქონე კომპანიისთვის, გარემოზე ზრუნვა ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. გარემოსდაცვითი აქტივობების ინიციირებითა და მხარდაჭერით კომპანია მიზნად ისახავს გარემოს დაბინძურების პრევენციასა და შემცირებას. ჯანსაღი ეკოსისტემის შესაქმნელად აუცილებელია, საავტომობილო ნარჩენები გარემოში არ მოხვდეს, არ დააბინძუროს ის და არ დააზიანოს ჩვენი ჯანმრთელობა. „თეგეტა მოტორსი“, როგორც გარემოზე მზრუნველი კომპანია, „თეგეტა გრინ პლანეტთან“ ერთად, უკვე წლებია, ჩართულია საავტომობილო ნარჩენების ეფექტიანი მართვის პროცესში - უზრუნველყოფს მათ შეგროვებასა და ტექნიკური რეგლამენტის შესაბამისად გადამუშავებას“.
ბაკურიანში გარემოსდაცვით აქტივობებში „თეგეტა მოტორსი“ და „თეგეტა გრინ პლანეტი“ პირველად არ ჩართულან. უკვე წლებია, კომპანია და მისი თანამშრომლები დასუფთავების მასშტაბური აქციების მხარდამჭერები და მონაწილეები არიან. „თეგეტა გრინ პლანეტი“ 2022 წელს სწორედ გარემოზე ზრუნვის მიზნით შეიქმნა. კომპანია ისეთ სპეციფიკურ ნარჩენებს მართავს, როგორებიცაა მეორადი აკუმულატორები, საბურავები და ზეთები.
„თეგეტა გრინ პლანეტისთვის“ ნარჩენების ეფექტიანი მართვა საქმიანობის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულებაა. „თეგეტა მოტორსთან“ ერთად, წლების განმავლობაში ტონობით მეორადი საბურავი, აკუმულატორი და ზეთი შევაგროვეთ და გადავამუშავეთ. ჩვენ მთელი საქართველოს მასშტაბით ვაგროვებთ ნარჩენებს, რომლებიც პირველადი გამოყენების შემდეგ მთლიანად სპეციფიკურ, სახიფათო ნარჩენებად გადაიქცევა. თუ ამ ნარჩენების მართვა კანონის შესაბამისად არ მოხდა, დედამიწა ბინძურდება. ამიტომ მუდმივად ვცდილობთ, გარემოზე ნეგატიური ზემოქმედების შემცირებაში ჩვენი წვლილი შევიტანოთ. მოხარულები ვართ, რომ ამ მასშტაბური ინიციატივის ფარგლებში, „ბაკურიანის განვითარების სააგენტოსთან“ თანამშრომლობით და ერთობლივი ძალისხმევით დიდი რაოდენობით მეორადი საბურავების შეგროვება და ბაკურიანის ტერიტორიიდან გატანა შევძელით“.
ტერიტორიაზე გაწმენდითი სამუშაოები რამდენიმე დღის განმავლობაში სხვადასხვა ლოკაციაზე მიმდინარეობდა. ინიციატივის მიზანი ბაკურიანისთვის ეკოლოგიურად უსაფრთხო და მიმზიდველი გარემოს შექმნაა.
ეკატერინე ორჯონიკიძე, სსიპ „ბაკურიანის განვითარების სააგენტოს“ თავმჯდომარე:
„ჩვენი სააგენტო ფუნქციონირების პირველივე დღიდან ზრუნავს ბაკურიანის ეკოლოგიურ გარემოზე. წლების განმავლობაში არაერთი მცდელობა გვქონდა, რომ დაბა ბაკურიანი გაგვეთავისუფლებინა მეორადი საბურავებისგან, რომლებიც არა მხოლოდ ვიზუალურად აბინძურებდა ტერიტორიას, არამედ სერიოზულ ეკოლოგიურ საფრთხესაც ქმნიდა. მოხარული ვართ, რომ ჩვენი დასუფთავების სამსახურის აქტიური მუშაობით ორ ლოკაციაზე წარმატებით შევაგროვეთ საბურავები. აღნიშნული დასუფთავების აქცია, ბაკურიანის გათავისუფლება მეორადი საბურავებისგან, შესაძლებელი გახდა ჩვენი სააგენტოს ინიციატივითა და ისეთი სანდო პარტნიორების მხარდაჭერით, როგორებიც არიან „თეგეტა მოტორსი“ და „თეგეტა გრინ პლანეტი“. ვფიქრობთ, ეს თანამშრომლობა კიდევ ერთი მაგალითია იმისა, როგორ შეიძლება კერძო და საჯარო სექტორის ერთობლივი ძალისხმევით უზრუნველვყოთ ბაკურიანის გარემოსდაცვითი სისუფთავე და მდგრადი განვითარება“.

Территория посёлка Бакуриани, загрязнённая экологически вредными отходами, очищена. При поддержке компаний Тегета Моторс и Тегета Грин Планет с места вывозится до 30 000 отработанных автомобильных шин.
Собранные отработанные автомобильные шины отправляются на переработку. Их вывоз и переработку в соответствии с законодательством обеспечивает Тегета Грин Планет. Мероприятия по охране окружающей среды проводятся совместно с юридическим лицом публичного права «Агентство Развития Бакуриани».
Татия Хорбаладзе, руководитель отдела стратегических коммуникаций Тегета Моторс:
для Тегета Моторс, как компании с высокой корпоративной ответственностью, забота об окружающей среде является одним из приоритетных направлений. Инициируя и поддерживая природоохранные мероприятия, компания стремится предотвращать и сокращать загрязнение окружающей среды. Для создания здоровой экосистемы необходимо, чтобы автомобильные отходы не попадали в окружающую среду, не загрязняли её и не наносили вреда нашему здоровью. «Тегета Моторс», как компания, которая заботится об окружающей среде, совместно с «Тегета Грин Планет» уже много лет участвует в процессе эффективного управления автомобильными отходами, обеспечивая их сбор и переработку в соответствии с техническими регламентами.
«Тегета Моторс» и «Тегета Грин Планет» не в первый раз участвуют в природоохранной деятельности в Бакуриани. На протяжении многих лет компания и её сотрудники поддерживают и участвуют в масштабных акциях по уборке. «Тегета Грин Планет» была создана в 2022 году именно с целью заботы об окружающей среде. Компания занимается утилизацией таких специфических отходов, как отработанные аккумуляторы, шины и масла.
Шалва Ахвледиани, директор Тегета Грин Планет:
«для Тегета Грин Планет эффективное управление отходами — одно из основных направлений деятельности. Совместно с Тегета Моторс за годы работы мы собрали и переработали тонны отработанных шин, аккумуляторов и масел. Мы собираем отходы по всей Грузии, которые после первичного использования полностью превращаются в специфические, опасные отходы. Если эти отходы не утилизируются в соответствии с законом, земля загрязняется. Поэтому мы постоянно стараемся вносить свой вклад в снижение негативного воздействия на окружающую среду. Мы рады, что в рамках этой масштабной инициативы, совместно с Агентством Развития Бакуриани, нам удалось собрать большое количество отработанных шин и вывезти их с территории Бакуриани». Работы по очистке территории проводились в разных местах в течение нескольких дней. Цель инициативы — создание экологически безопасной и привлекательной среды для Бакуриани.
Екатерина Орджоникидзе, председатель юридического лица публичного права «Агентство Развития Бакуриани»:
«наше агентство заботится об экологической обстановке Бакуриани с самого первого дня своей работы. За эти годы мы неоднократно пытались очистить посёлок Бакуриани от отработанных шин, которые не только визуально загрязняли территорию, но и представляли серьёзную экологическую угрозу. Мы рады, что благодаря активной работе нашей службы уборки нам удалось успешно собрать шины в двух местах. Вышеупомянутая акция по очистке, освобождение Бакуриани от отработанных шин, стала возможной благодаря инициативе нашего агентства и поддержке таких надёжных партнёров, как «Тегета Моторс» и «Тегета Грин Планет». Мы считаем, что это сотрудничество — ещё один пример того, как совместные усилия частного и государственного секторов могут обеспечить экологическую чистоту и устойчивое развитие Бакуриани».