გარემოსდაცვით თემატიკაზე დებატების ეროვნული ტურნირი „თეგეტა გრინ პლანეტის“ მხარდაჭერით გაიმართება
• „თეგეტა გრინ პლანეტსა“ და „საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტს“ შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
• 5 თვის განმავლობაში დებატებში მთელი საქართველოს მასშტაბით 30 სკოლის 350-ზე მეტი მოსწავლე მიიღებს მონაწილეობას
„თეგეტა გრინ პლანეტსა“ და „საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტს“ (GIDE) შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. თანამშრომლობის შედეგად გარემოს დაცვის თემაზე დებატების ეროვნული ტურნირი მთელი საქართველოს მასშტაბით ხუთი თვის განმავლობაში გაიმართება, რომლის მხარდამჭერი, „თეგეტა გრინ პლანეტთან“ ერთად, გაეროს განვითარების გლობალური ინიციატივა „კლიმატური დაპირებაა“.
მასშტაბური ტურნირის  მიზანია, დებატების ტექნიკის გამოყენებით, გარემოსდაცვითი თემის პოპულარიზაცია, ახალგაზრდებში ცნობიერების ამაღლება და ცოდნის გაღრმავება. შესაბამისად, კომპანიის მხრიდან მნიშვნელოვანია გაეროს მდგრადი განვითარების ისეთი მიზნების შესრულების ხელშეწყობა, როგორიცაა ხარისხიანი განათლება, მდგრადი მოხმარება და წარმოება, კლიმატის ცვლილების საწინააღმდეგო ქმედებები და სხვ. „თეგეტა ჰოლდინგისთვის“, რომელიც საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი CSR სტრატეგიით ხელმძღვანელობს, პრიორიტეტული  მიმართულებები სწორედ  გარემოსა და განათლებაზე ზრუნვაა.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი: „თეგეტა გრინ პლანეტსა“ დებატების ინსტიტუტს შორის გაფორმებული ხელშეკრულება კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია გარემოზე ზრუნვისთვის. გვჯერა, რომ ეს პროექტი უფრო მეტად დააინტერესებს ახალგაზრდებს და ისინი შეძლებენ, უკეთ გაიაზრონ გარემოსდაცვითი საკითხები. „თეგეტა გრინ პლანეტისთვის” უმთავრესი საზრუნავი სწორედ გარემოს დაცვაა, რაც სპეციფიკური ნარჩენების მართვას გულისხმობს და მათ გადამუშავებასა და აღდგენას მოიცავს. გვინდა, რომ უფრო  მეტი ახალგაზრდა იყოს ინფორმირებული ნარჩენების მართვის მნიშვნელობაზე, რომ სამომავლოდ თავად გახდნენ ცვლილებების ინიციატორები უკეთესი ეკომეგობრული პრაქტიკების დანერგვის მხრივ. ეს პროექტი მათთვის გარემოსდაცვით თემებზე სიღრმისეული ცოდნის მიღების ერთ-ერთი საუკეთესო გზაა“.
პროექტი მარტიდან დაიწყება, რომელშიც ჩაერთვებიან მთელი საქართველოს მასშტაბით 30 სკოლის 30 მასწავლებელი, 30 დირექტორი, 350-ზე მეტი მოსწავლე და სტუდენტი სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან.
ტურნირი მოიცავს საქართველოს თითქმის ყველა რეგიონში არსებული დებატების კლუბების ბაზაზე მოსწავლეების მომზადებას დებატებისთვის, რაც ითვალისწინებს შემდეგი ტიპის აქტივობებს: თითოეულ კლუბში მოსწავლეების დებატების ტექნიკის მიმართულებით მომზადებას, მოდებატე გუნდების დაკომპლექტებას; გარემოსდაცვით თემატიკებზე ექსპერტებთან შეხვედრებს როგორც პირისპირ, ისე ონლაინ. მათ შორის „თეგეტას“ წარმომადგენლებთან, UNDP-ის EU4-ის კლიმატის ცვლილების ეროვნულ ხელმძღვანელთან და სხვა.
გაიმართება დებატების ტურნირის შესარჩევი რაუნდები. დაგეგმილია 60 თამაში, რომლის შედეგადაც გამოვლინდებიან საუკეთესო მოდებატეები.  პროექტი სრულად ინკლუზიური იქნება და მასში სხვადასხვა უმცირესობებისა და მოწყვლადი ჯგუფების წარმომადგენლები აქტიურად ჩაერთვებიან. პროექტის ბოლოს კი  შემაჯამებელი ღონისძიება მოეწყობა.
თინათინ ცერცვაძე, „საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის“ (GIDE)თავმჯდომარე: „ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ისეთ კომპანიასთან თანამშრომლობა, როგორიც „თეგეტაა“, რომელიც გვერდით გვიდგას განათლების მიმართულებით მოზარდებთან მუშაობის პროცესში და თანამშრომლობს ყველა იმ აქტუალურ თემაზე, რომლებიც გარემოს დაცვით საკითხებთან არის დაკავშირებული. ჩვენი თანამშრომლობით შევძლებთ, სათანადოდ მოვამზადოთ მოზარდები და, შესაბამისად, მასწავლებლებიც მთელი საქართველოს მასშტაბით, რათა გავმართოთ დებატების ეროვნული ტურნირი. ამ ტურნირში ჩაერთვება ყველა ის კლუბი, რომლებთანაც ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ და რომლებიც გარემოს დაცვასთან მჭიდროდ არიან დაკავშირებული.
ვფიქრობთ, რომ, „თეგეტა გრინ პლანეტთან“ ერთად, აღნიშნული პროექტის განხორციელება ახლა ყველაზე მნიშვნელოვანია, რადგან მოზარდები უშუალოდ გაეცნობიან, გამოსავლის რა გზები არსებობს საქართველოში. მათ ექნებათ ნანახიც, გაგონილიც და მსჯელობებში გათვალისწინებული  და კიდევ უფრო კარგად შეძლებენ ამ საკითხების თავიანთ ოჯახებში, თემში და მთელ საზოგადოებაში სათანადოდ წარმოჩენას, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია დღეს ჩვენს რეალობაში“.
ცნობისთვის, „საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის“ (GIDE) მისიაა, ხელი შეუწყოს როგორც ახალგაზრდებში, ისე ზრდასრულებში დასაბუთებული მსჯელობისათვის საჭირო ცოდნისა და უნარების განვითარებას, საგანმანათლებლო და ფორმალური დებატების სწავლების გზით. უკვე რამდენიმე წელია „გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის“ მხარდაჭერით მიმდინარეობს პროექტი „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“, რომლის მიზანიც სკოლებში დებატკლუბების შექმნა და ახალგაზრდების, მასწავლებლების გაძლიერებაა.

• Подписан меморандум о сотрудничестве между «Тегета Грин Планет» и «Институтом дебатов и образования Грузии».
• Более 350 учеников из 30 школ по всей Грузии примут участие в дебатах в течение 5 месяцев.
Между «Тегета Грин Планет» и «Грузинским институтом дебатов и образования» (GIDE) подписан меморандум о сотрудничестве. В результате сотрудничества в течение пяти месяцев по всей Грузии будет проводиться национальный турнир по дебатам на тему защиты окружающей среды при поддержке инициативы глобального развития ООН «Климатическое обещание» совместно с «Тегета Грин Планет».
Цель этого масштабного турнира – популяризация экологической темы, повышение осведомленности и углубление знаний среди молодежи, используя методы дебатов. Соответственно, для компании важно поддерживать выполнение целей устойчивого развития ООН, таких как качественное образование, устойчивое потребление и производство, действия против изменения климата и т. д. Для «Тегета Холдинг», который руководствуется стратегией CSR в соответствии с международными стандартами, приоритетными направлениями являются забота об окружающей среде и образовании.
Шалва Ахвледиани, директор «Тегета Грин Планет»: Соглашение, подписанное между институтом дебатов и «Тегета Грин Планет», является еще одним шагом вперед в заботе об окружающей среде. Мы верим, что этот проект больше заинтересует молодых людей, и они смогут лучше понять экологические проблемы. Основной заботой «Тегета Грин Планет» является защита окружающей среды, которая предполагает управление специфическими отходами, включая их переработку и восстановление. Мы хотим, чтобы как можно больше молодых людей были информированы о важности управления отходами, чтобы в будущем они сами стали инициаторами изменений в части внедрения лучших экологически чистых практик. Для них этот проект — один из лучших способов получить глубокие знания по экологическим темам».
Проект стартует в марте, в нем будут задействованы по все Грузии 30 учителей из 30 школ, 30 директоров, более 350 школьных учеников, а также студентов из разных университетов.
Турнир включает в себя подготовку студентов к дебатам на базе клубов дебатов практически во всех регионах Грузии, что включает в себя следующие виды деятельности: обучение студентов в каждом клубе по направлению техники дебатов, набор дебатирующих команд; встречи с экспертами по экологической тематике как очные, так и онлайн - в том числе с представителями «Тегета», с национальным руководителем EU4 UNDP по изменению климата и т.д.
Пройдут отборочные туры турнира по дебатам. Запланировано 60 игр, по итогам которых будут выявлены лучшие участники дебатов. Проект будет полностью инклюзивным, и в нем будут активно участвовать представители различных меньшинств и уязвимых групп. По итогам проекта будет организовано итоговое мероприятие.
Тинатин Церцвадзе, председатель «Института дебатов и образования Грузии» (GIDE): «Для нас очень важно сотрудничать с такой компанией, как «Тегета», которая поддерживает нас в процессе работы с подростками в направлении образования, и сотрудничает с нами по всем актуальным вопросам, связанным с экологией. Благодаря нашему сотрудничеству мы сможем должным образом подготовить подростков и, соответственно, учителей по всей Грузии к проведению национального турнира по дебатам. В этом турнире примут участие все клубы, с которыми мы активно сотрудничаем и которые тесно связаны с защитой окружающей среды.
Мы считаем, что вместе с «Тегета Грин Планет» реализация упомянутого проекта сейчас является наиболее важной, поскольку подростки непосредственно узнают, какие пути выхода есть в Грузии. Они увидят, услышат, обсудят и смогут лучше представить эти проблемы в своих семьях, сообществе и обществе в целом, что очень важно в нашей сегодняшней реальности».
Для справки: миссия «Института дебатов и образования Грузии» (GIDE) заключается в содействии развитию знаний и навыков, необходимых для аргументированного рассуждения, как у молодежи, так и у взрослых, посредством обучения образовательным и формальным дебатам. Вот уже несколько лет при поддержке «Фонда Гудавадзе-Патаркацишвили» реализуется проект «Дебаты за лучшее образование», целью которого является создание клубов дебатов в школах и укрепление молодежи и учителей.
«Тегета Грин Планет» – организация, входящая в «Тегета Холдинг», работающая с 2022 года. Компания одной из первых в Грузии получила разрешение Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства в рамках расширенной ответственности производителя по управлению с отработанными шинами, маслами и аккумуляторами. На первом этапе организация собирает, транспортирует и перерабатывает вышеупомянутые специфические отходы согласно нормативам, а затем управляет ими в соответствии с правилами циркулярной экономики.