მდგრადი ინფრასტრუქტურისკენ გადადგმული კიდევ ერთი ნაბიჯი – „თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და სპეციფიკური ნარჩენების მართვის ასოციაცია Wasteless-ის ორგანიზებით, თბილისში საერთაშორისო კონფერენცია „საქართველოს რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტის სამიტი 2026“ (GRAS 2026) გაიმართა. ღონისძიება მდგრადი საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარებასა და რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტის ტექნოლოგიებში გლობალური გამოცდილების გაზიარებას ისახავდა მიზნად.
კონფერენციის ფარგლებში, საერთაშორისო ექსპერტებმა და ინდუსტრიის ლიდერებმა იმ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე იმსჯელეს, რომლებიც დღეს ამ მიმართულებით გლობალურად არსებობს. კონფერენციის ნაწილი პანელურ დისკუსიას დაეთმო.
ეკატერინე ქავთარაძე, „თეგეტა ჰოლდინგის“ მთავარი აღმასრულებელი ოფიცერი: „თეგეტა ჰოლდინგისთვის“ მდგრადობა საქმიანობის ერთ-ერთი უმთავრესი პრინციპია, რომელიც კონკრეტულ გადაწყვეტილებებში აისახება. მოხარული ვარ, რომ საქართველოს მიეცა შესაძლებლობა, ასეთი მასშტაბური ღონისძიების მასპინძელი ყოფილიყო. GRAS 2026 გვიჩვენებს, რომ ცირკულარული ეკონომიკა საქართველოშიც შეიძლება გახდეს რეალური ეკონომიკური პრიორიტეტი და ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი სარგებლის მომტანი, სადაც ნარჩენები გარდაიქმნება რესურსად, ქმნის ეკონომიკურ სარგებელს და ამცირებს გარემოზე ნეგატიურ ზემოქმედებას.
მსგავსი დისკუსიები ხელს უწყობს ამ მიმართულებით საერთაშორისო პრაქტიკის გაცნობას, ახალი სტანდარტების შემუშავებასა და საგზაო ინფრასტრუქტურის გრძელვადიან მდგრადობას. მიგვაჩნია, რომ საქართველომ ფეხი უნდა აუწყოს თანამედროვე ტექნოლოგიებს, რათა ერთად შევქმნათ უფრო მწვანე მომავალი“.
რეზინით მოდიფიცირებული ასფალტი, რომელიც უკვე 60 წელზე მეტია პოპულარობით სარგებლობს ამერიკის შეერთებულ შტატებში, პორტუგალიაში, ესპანეთსა და ევროპის სხვა ქვეყნებში, საქართველოში დღემდე არ გამოიყენება. ეს ტექნოლოგია, ჩვეულებრივ ასფალტთან შედარებით, გაცილებით გამძლეა – მისი სიცოცხლისუნარიანობა 8-10 წელია, ამცირებს ხმაურს და წყლის ზემოქმედებას უკეთ უმკლავდება, მეორე მხრივ კი, გარემოს საავტომობილო ნარჩენების მნიშვნელოვან ნაწილს არიდებს.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი: „საქართველო იმ წერტილშია, სადაც ინფრასტრუქტურული გადაწყვეტილებები შესაძლოა, განსაზღვრავდეს მომავალი თაობის ეკონომიკურ და გარემოსდაცვით შედეგებს. ეს სამიტი ჩვენთვის უნიკალური შესაძლებლობაა, რომ გავეცნოთ მსოფლიოს წამყვან ქვეყნებში დამკვიდრებულ პრაქტიკებს და დავნერგოთ ადგილობრივ დონეზე. ზოგადად, ცირკულარული ეკონომიკა არის მომავლის გზა – ის გვაძლევს შესაძლებლობას, რომ ნარჩენები, როგორიცაა გამოყენებული საბურავები, გარდავქმნათ სასარგებლო რესურსად, რაც უზრუნველყოფს ეკონომიკურ სტაბილურობას, გარემოს დაცვასა და მდგრად განვითარებას“.
GRAS 2026-ის ორგანიზატორების ამოცანა საქართველოში ნარჩენების სწორი მართვა და საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებაა – განსაკუთრებით იმ ზიანის შესახებ, რომელსაც გადაუმუშავებელი ნარჩენები გარემოს აყენებს.
გიორგი გულიაშვილი, Wasteless-ის თავმჯდომარე: „ჩვენი მიზანია საქართველოში სრული ცირკულარული მოდელის დანერგვა – ნარჩენების შეგროვებიდან გადამუშავებამდე და გადამუშავებული ნედლეულის ეფექტიან გამოყენებამდე. მიმდინარე წლის შემოდგომიდან საქართველოში ამოქმედდება პირველი მაღალტექნოლოგიური საბურავების გადამმუშავებელი საწარმო, რომელიც ქვეყანაში შეგროვებული გამოყენებული საბურავების გადამუშავებას უზრუნველყოფს. გადამუშავებული რეზინის ასფალტში გამოყენება კონკრეტული პასუხია იმ კითხვაზე, თუ რაში გამოიყენება მიღებული ნედლეული. საწარმოს ამოქმედების შედეგად, ვფიქრობთ, წელიწადში 12-15 ათას ტონამდე რეზინის ფხვნილს მივიღებთ, რაც შესაძლებლობას მოგვცემს, ეს ნედლეული ადგილზე გამოვიყენოთ უფრო გამძლე, ეკოლოგიურად სუფთა გზების მშენებლობისთვის. ეს კი როგორც გარემოს, ისე ეკონომიკას მნიშვნელოვან სარგებელს მოუტანს“.
საერთაშორისო სამიტი არა მხოლოდ ცოდნის გაზიარების პლატფორმაა, არამედ ერთგვარი მოწოდებაც, რომ საქართველოს აქვს შესაძლებლობა, გახდეს რეგიონის ლიდერი მდგრადი ინფრასტრუქტურის განვითარების მიმართულებით, რათა მწვანე ინიციატივების დანერგვის გზითა და ინოვაციური მიდგომებით ქვეყნის ეკონომიკა ახალ ეტაპზე გადავიდეს.
„თეგეტა გრინ პლანეტი“ „თეგეტა ჰოლდინგთან“ დაკავშირებული ორგანიზაციაა, რომელიც 2022 წლიდან ფუნქციონირებს. ის ერთ-ერთი პირველია საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსაგან ავტორიზაცია მოიპოვა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში ნარჩენი საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების მართვაზე. ორგანიზაცია პირველ ეტაპზე სპეციფიკურ ნარჩენებს რეგლამენტის მიხედვით აგროვებს, უზრუნველყოფს მის ტრანსპორტირებას, გადამუშავებას, შემდგომ კი მათ მართვას ცირკულარული ეკონომიკის წესების შესაბამისად.

Еще один шаг к устойчивой инфраструктуре – Международная конференция «Грузинский саммит по асфальту, модифицированному резиновой крошкой 2026» (GRAS 2026), была организована в Тбилиси компанией Тегета Грин Планет и ассоциацией по управлению специфическими отходами Wasteless. Целью мероприятия был обмен мировым опытом в развитии устойчивой дорожной инфраструктуры и технологий асфальта, модифицированного резиновой крошкой.
В рамках конференции международные эксперты и лидеры отрасли обсудили глобальные проблемы и возможности, существующие сегодня в этом направлении. Часть конференции была посвящена панельной дискуссии.
Екатерина Кавтарадзе, генеральный директор Тегета Холдинг: Для Тегета Холдинг устойчивое развитие является одним из важнейших принципов деятельности, что отражается в конкретных решениях. Я рада, что Грузии выпала возможность провести такое масштабное мероприятие. GRAS 2026 показывает, что и в Грузии циркулярная экономика может стать реальным экономическим приоритетом и принести стране значительные выгоды, поскольку отходы превращаются в ресурс, создавая экономические преимущества и снижая негативное воздействие на окружающую среду.
Подобные дискуссии способствуют внедрению международных практик в этом направлении, разработке новых стандартов и долгосрочной устойчивости дорожной инфраструктуры. Мы считаем, что Грузия должна идти нога в ногу с современными технологиями, чтобы вместе мы могли создать более зеленое будущее».
Модифицированный резиновой крошкой асфальт, популярный в США, Португалии, Испании и других европейских странах более 60 лет, до сих пор не используется в Грузии. Данная технология гораздо долговечнее обычного асфальта – срок ее службы составляет 8-10 лет, она снижает уровень шума и лучше справляется с воздействием воды, а с другой стороны, значительно снижает загрязнение окружающей среды автомобильными отходами.
Шалва Ахвледиани, директор компании Тегета Грин Планет: «Грузия находится на том этапе, когда решения в области инфраструктуры могут определять экономические и экологические результаты следующего поколения». Этот саммит предоставляет нам уникальную возможность перенять опыт ведущих стран мира и внедрить его на местном уровне. В целом, циркулярная экономика — это путь в будущее: она позволяет превращать отходы, такие как использованные шины, в полезный ресурс, обеспечивая экономическую стабильность, защиту окружающей среды и устойчивое развитие».
Цель организаторов GRAS 2026 — надлежащее управление отходами в Грузии и повышение осведомленности общественности, особенно о вреде, который непереработанные отходы наносят окружающей среде.
Георгий Гулиашвили, председатель Wasteless: «Наша цель — внедрить в Грузии полную циркулярную модель — от сбора отходов до переработки и эффективного использования переработанного сырья. Начиная с этой осени, в Грузии будет запущен первый высокотехнологичный завод по переработке шин, который будет обеспечивать переработку использованных шин, собранных в стране. Использование переработанной резины в асфальте — это конкретный ответ на вопрос о том, для чего используется полученное сырье. В результате запуска завода мы считаем, что будем получать до 12-15 тысяч тонн резиновой крошки в год, что позволит нам использовать это сырье на месте для строительства более долговечных и экологически чистых дорог. Это принесет значительные выгоды как окружающей среде, так и экономике».
Международный саммит — это не только платформа для обмена знаниями, но и своего рода призыв, что у Грузии есть возможность стать региональным лидером в развитии устойчивой инфраструктуры, чтобы экономика страны могла перейти на новый этап благодаря реализации «зеленых» инициатив и инновационных подходов.
«Тегета Грин Планет» — это организация, входящая в состав «Тегета Холдинг», работающая с 2022 года. Она стала одной из первых в Грузии, получивших разрешение от Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства на переработку отработанных шин, масел и аккумуляторов в рамках расширенной ответственности производителя. На первом этапе организация собирает определенные виды отходов в соответствии с правилами, обеспечивает их транспортировку, переработку, а затем управляет ими в соответствии с принципами циркулярной экономики.