„საქართველოს სასწავლო ცენტრის სკოლა ჯიელსის“ VI-IX კლასის მოსწავლეებს თეგეტა გრინ პლანეტისა და შაინ ენერჯის წარმომადგენლები ესტუმრნენ. თეგეტა გრინ პლანეტი ერთ-ერთი პირველი ორგანიზაციაა საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ავტორიზაცია მიიღო მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) ფარგლებში. ორგანიზაცია უზრუნველყოფს გამოყენებული საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების შეგროვებას, ტრანსპორტირებასა და გადამუშავებას ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების შესაბამისად.
შეხვედრის ფარგლებში VI-IX კლასის მოსწავლეები აქტიურად ჩაერთნენ დისკუსიებში, მონაწილეობა მიიღეს პრაქტიკულ აქტივობებსა და სახალისო დავალებებში. მათ მიიღეს ცოდნა ნარჩენების მართვის, რესურსების დაზოგვისა და გარემოზე პასუხისმგებლიანი ზრუნვის მნიშვნელობის შესახებ. მოსწავლეებმა ასევე გაიგეს, თუ როგორ მუშაობს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების სისტემა და რა როლი აქვს თითოეულ მოქალაქეს გარემოს დაცვის პროცესში.
აქტივობის დასასრულს, ჩართულობისა და აქტიური მონაწილეობისთვის მოსწავლეებს გადაეცათ სერტიფიკატები და სიმბოლური საჩუქრები, რამაც მათი მოტივაცია და დადებითი ემოციები კიდევ უფრო გააძლიერა.
თეგეტა გრინ პლანეტისა და შაინ ენერჯის ერთ-ერთი მთავარი მიზანია ახალგაზრდა თაობაში გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლება და ისეთი ცოდნის გაზიარება, რომელიც მათ მდგრადი და პასუხისმგებლიანი ქცევის ჩამოყალიბებაში დაეხმარება. აღნიშნული ვიზიტი საგანმანათლებლო აქტივობების ნაწილია, რომლის ფარგლებშიც მოსწავლეები გარემოსდაცვით საკითხებს პრაქტიკული მაგალითებისა და ინტერაქციული ფორმატის საშუალებით ეცნობიან.
ინიციატივა გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებასა და მდგრადი ქცევის წახალისებას ემსახურება. პროექტის ფარგლებში მოსწავლეებისთვის იმართება შემეცნებითი პრეზენტაციები, საგანმანათლებლო თამაშები და ინტერაქციული აქტივობები, რომლებიც გარემოზე ზრუნვის მნიშვნელობასა და ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპებს პრაქტიკული მაგალითებით აცნობს.

Представители Tegeta Green Planet и Shine Energy посетили школу GLC
Представители Tegeta Green Planet и Shine Energy посетили учащихся VI–IX классов школы GLC (Georgian Learning Center School). Tegeta Green Planet является одной из первых организаций в Грузии, получивших авторизацию Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства в рамках системы расширенной ответственности производителя (EPR). Организация обеспечивает сбор, транспортировку и переработку использованных шин, отработанных масел и аккумуляторов в соответствии с принципами циркулярной экономики.
В ходе встречи учащиеся VI–IX классов активно участвовали в дискуссиях, практических заданиях и познавательных интерактивных активностях. Они получили знания об управлении отходами, рациональном использовании ресурсов и важности ответственного отношения к окружающей среде. Школьники также узнали, как функционирует система расширенной ответственности производителя и какую роль каждый гражданин играет в процессе защиты окружающей среды.
В завершение мероприятия за активное участие и вовлеченность учащимся были вручены сертификаты и памятные подарки, что еще больше повысило их мотивацию и оставило положительные впечатления.
Одной из главных целей Tegeta Green Planet и Shine Energy является повышение экологической осведомленности среди молодого поколения и распространение знаний, способствующих формированию устойчивого и ответственного поведения. Данный визит стал частью образовательной программы, в рамках которой школьники знакомятся с экологическими вопросами через практические примеры и интерактивный формат обучения.
Инициатива направлена на повышение экологической грамотности и поощрение устойчивого образа жизни. В рамках проекта для учащихся проводятся познавательные презентации, образовательные игры и интерактивные мероприятия, которые на практических примерах знакомят их с важностью заботы об окружающей среде и принципами циркулярной экономики.