თეგეტა გრინ პლანეტისა და შაინ ენერჯის წარმომადგენლები „სკოლა-ლიცეუმ ლამპარს“ ესტუმრნენ
გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებისა და მდგრადი განვითარების იდეების პოპულარიზაციის მიზნით, თეგეტა გრინ პლანეტისა და შაინ ენერჯის წარმომადგენლები 8 მაისს „სკოლა-ლიცეუმ ლამპარს“ ესტუმრნენ, სადაც VII-IX კლასელებისთვის საგანმანათლებლო შეხვედრა გაიმართა თემაზე - „მდგრადი მომავალი: გარემო, ტრანსპორტი და ენერგია“.
მოსწავლეებმა ინტერაქციული პრეზენტაციების, დისკუსიებისა და პრაქტიკული აქტივობების საშუალებით მათ მიიღეს ინფორმაცია ნარჩენების მართვის, რესურსების რაციონალური გამოყენების, გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობისა და განახლებადი ენერგიის მნიშვნელობის შესახებ.
მოსწავლეები ასევე გაეცნენ მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების სისტემის ძირითად პრინციპებს და მის მნიშვნელობას გარემოს დაცვის პროცესში. შეხვედრის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო თითოეული მოქალაქის როლს ნარჩენების სწორ მართვასა და მდგრადი მომავლის შექმნაში.
აქტივობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაწილი სახალისო საგანმანათლებლო თამაშები და გუნდური დავალებები იყო, რომლებშიც მოსწავლეები აქტიურად ჩაერთნენ. პროგრამის დასრულების შემდეგ მონაწილეებს სერტიფიკატები და სიმბოლური საჩუქრები გადაეცათ.
თეგეტა გრინ პლანეტი 2022 წლიდან ფუნქციონირებს და ერთ-ერთი პირველი ავტორიზებული ორგანიზაციაა საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსგან მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში ავტორიზაცია მიიღო. ორგანიზაცია უზრუნველყოფს გამოყენებული საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების შეგროვებას, ტრანსპორტირებასა და გადამუშავებას, ხოლო მათი შემდგომი მართვა ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების შესაბამისად ხორციელდება.
ახალგაზრდების გარემოსდაცვითი განათლება და პასუხისმგებლიანი დამოკიდებულების ჩამოყალიბება თეგეტა გრინ პლანეტისა და შაინ ენერჯის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. სწორედ ამ მიზნით ხორციელდება საგანმანათლებლო შეხვედრების სერია, რომელიც მოსწავლეებს გარემოს დაცვის, რესურსების დაზოგვისა და მდგრადი განვითარების საკითხებს პრაქტიკული მაგალითებისა და ინტერაქციული ფორმატების საშუალებით აცნობს.
მსგავსი ინიციატივები ხელს უწყობს ეკოლოგიურად პასუხისმგებლიანი თაობის ჩამოყალიბებას და გარემოზე ზრუნვის კულტურის გაძლიერებას, რაც მდგრადი მომავლის შექმნის მნიშვნელოვანი წინაპირობაა.

С целью повышения экологической осведомлённости и популяризации идей устойчивого развития представители Tegeta Green Planet и Shine Energy 8 мая посетили школу-лицей «Лампари», где провели образовательную встречу для учащихся VII–IX классов на тему: «Устойчивое будущее: окружающая среда, транспорт и энергия».
С помощью интерактивных презентаций, дискуссий и практических занятий школьники получили информацию об управлении отходами, рациональном использовании ресурсов, экологической ответственности и значении возобновляемых источников энергии.
Учащиеся также ознакомились с основными принципами системы расширенной ответственности производителя (РОП) и её значением в процессе охраны окружающей среды. В рамках встречи особое внимание было уделено роли каждого гражданина в правильном обращении с отходами и создании устойчивого будущего.
Одной из важных частей мероприятия стали познавательные игры и командные задания, в которых школьники активно участвовали. По завершении программы участникам были вручены сертификаты и памятные подарки.
Tegeta Green Planet функционирует с 2022 года и является одной из первых авторизованных организаций в Грузии, получивших разрешение от Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства в рамках системы расширенной ответственности производителя. Организация обеспечивает сбор, транспортировку и переработку использованных шин, масел и аккумуляторов, а их дальнейшее управление осуществляется в соответствии с принципами циркулярной экономики.
Экологическое образование молодёжи и формирование ответственного отношения к окружающей среде являются одним из ключевых приоритетов Tegeta Green Planet и Shine Energy. Именно с этой целью реализуется серия образовательных встреч, в ходе которых учащиеся знакомятся с вопросами охраны окружающей среды, бережного использования ресурсов и устойчивого развития посредством практических примеров и интерактивных форматов.
Подобные инициативы способствуют формированию экологически ответственного поколения и укреплению культуры заботы об окружающей среде, что является важной предпосылкой для создания устойчивого будущего.