საქართველოს უნივერსიტეტში საბაკალავრო ნაშრომების დაცვის ფარგლებში ერთ-ერთმა სტუდენტურმა ჯგუფმა საკვლევ თემად შეარჩია „მწვანე ენერგიისა და რესურსების გადამუშავების ინიციატივების პოტენციალი ავტოინდუსტრიაში“. თემის აქტუალობიდან გამომდინარე, ნაშრომის დაცვას დაესწრნენ თეგეტა გრინ პლანეტის წარმომადგენლები და კომპანიის დირექტორი შალვა ახვლედიანი.
ნაშრომი შეეხებოდა თანამედროვე ავტოინდუსტრიაში მდგრადი განვითარების მნიშვნელობას, ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების დანერგვასა და გარემოზე ზემოქმედების შემცირების გზებს. სტუდენტებმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს თეგეტა მოტორსის როლზე საქართველოს ავტოინდუსტრიის განვითარებაში, კომპანიის მიერ შექმნილ თანამედროვე ინფრასტრუქტურასა და იმ ინიციატივებზე, რომლებიც რესურსების ეფექტიან გამოყენებასა და სპეციფიკური ნარჩენების პასუხისმგებლიან მართვას უწყობს ხელს.
პრეზენტაციის ფარგლებში განხილული იყო, თუ როგორ უწყობს ხელს კერძო სექტორი მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) სისტემის განვითარებას, ნარჩენების მართვის თანამედროვე პრაქტიკის დანერგვასა და ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების პოპულარიზაციას. სტუდენტებმა ასევე ისაუბრეს იმ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე, რომლებიც საქართველოში მწვანე ტრანსფორმაციის პროცესს ახლავს.
ნაშრომის შეფასების შემდეგ გაიმართა დისკუსია, რომლის დროსაც თეგეტა გრინ პლანეტის წარმომადგენლებმა სტუდენტების მიერ ჩატარებული კვლევა დადებითად შეაფასეს და ხაზი გაუსვეს იმას, რომ ბიზნესსა და აკადემიურ სივრცეს შორის თანამშრომლობა მდგრადი განვითარების მიმართულებით ახალი იდეებისა და პრაქტიკული გადაწყვეტილებების ჩამოყალიბებას მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს.
თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა, აღნიშნა, რომ გარემოსდაცვითი საკითხების მიმართ ახალგაზრდების მზარდი ინტერესი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია:
„მოხარული ვართ, რომ ახალგაზრდები ინტერესდებიან ისეთ თემებით, როგორიცაა ცირკულარული ეკონომიკა, რესურსების გადამუშავება და ავტოინდუსტრიაში მდგრადი განვითარების შესაძლებლობები. სწორედ განათლება და ცოდნის გაზიარებაა ის საფუძველი, რომელიც მომავალში კიდევ უფრო პასუხისმგებლიანი ბიზნესპრაქტიკისა და გარემოსდაცვითი კულტურის განვითარებას შეუწყობს ხელს.“
თეგეტა გრინ პლანეტი აქტიურად თანამშრომლობს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან და ახალგაზრდებში გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებას ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრიორიტეტად მიიჩნევს. კომპანია რეგულარულად ატარებს შეხვედრებს სკოლებსა და უნივერსიტეტებში, სადაც სტუდენტებსა და მოსწავლეებს აცნობს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) სისტემას, ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპებსა და სპეციფიკური ნარჩენების - საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების - სწორი მართვის მნიშვნელობას.
საქართველოს უნივერსიტეტში გამართული საბაკალავრო ნაშრომის დაცვა კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მდგრადი განვითარება და მწვანე ტრანსფორმაცია დღეს უკვე არა მხოლოდ ბიზნესის, არამედ აკადემიური საზოგადოების ინტერესის საგანიც არის. მსგავსი თანამშრომლობა ხელს უწყობს ცოდნისა და პრაქტიკული გამოცდილების დაახლოებას, რაც საბოლოოდ გარემოსდაცვითი მიმართულებით უფრო ეფექტიანი გადაწყვეტილებების მიღებასა და პასუხისმგებლიანი საზოგადოების ჩამოყალიბებას ემსახურება.

В рамках защиты выпускных бакалаврских работ в Университете Грузии одна из студенческих групп выбрала темой исследования «Потенциал инициатив в области зелёной энергетики и переработки ресурсов в автомобильной отрасли». Учитывая актуальность темы, на защите присутствовали представители Tegeta Green Planet и директор компании Шалва Ахвледиани.
Работа была посвящена значению устойчивого развития в современной автомобильной отрасли, внедрению принципов циркулярной экономики и способам снижения воздействия на окружающую среду. Особое внимание студенты уделили роли Tegeta Motors в развитии автомобильной отрасли Грузии, современной инфраструктуре компании, а также инициативам, направленным на эффективное использование ресурсов и ответственное управление специализированными отходами.
В ходе презентации были рассмотрены вопросы участия частного сектора в развитии системы расширенной ответственности производителя (EPR), внедрения современных практик управления отходами и популяризации принципов циркулярной экономики. Студенты также рассказали о вызовах и возможностях, сопровождающих процесс «зелёной» трансформации в Грузии.
После защиты состоялась дискуссия, в ходе которой представители Tegeta Green Planet высоко оценили проведённое исследование и подчеркнули, что сотрудничество бизнеса и академического сообщества играет важную роль в формировании новых идей и практических решений в сфере устойчивого развития.
Директор Tegeta Green Planet Шалва Ахвледиани отметил, что растущий интерес молодёжи к вопросам экологии имеет особое значение:
«Мы рады видеть, что молодые люди проявляют интерес к таким темам, как циркулярная экономика, переработка ресурсов и возможности устойчивого развития в автомобильной отрасли. Именно образование и обмен знаниями являются основой для формирования более ответственных бизнес-практик и развития экологической культуры в будущем.»
Tegeta Green Planet активно сотрудничает с образовательными учреждениями и считает повышение экологической осведомлённости молодёжи одним из своих ключевых приоритетов. Компания регулярно проводит встречи в школах и университетах, знакомя студентов и школьников с системой расширенной ответственности производителя (EPR), принципами циркулярной экономики и важностью правильного обращения со специализированными отходами — использованными шинами, отработанными маслами и аккумуляторами.
Защита бакалаврской работы в Университете Грузии ещё раз подтвердила, что устойчивое развитие и «зелёная» трансформация сегодня являются сферой интереса не только бизнеса, но и академического сообщества. Такое сотрудничество способствует объединению теоретических знаний и практического опыта, что в конечном итоге помогает принимать более эффективные экологические решения и формировать ответственное общество.