სკოლა „ჰელიოსის“ მოსწავლეებისთვის გარემოსდაცვითი საგანმანათლებლო შეხვედრა გაიმართა
სკოლა „ჰელიოსში“ IX-X კლასის მოსწავლეებისთვის გარემოსდაცვით თემებზე საგანმანათლებლო შეხვედრა გაიმართა. ინიციატივა მიზნად ისახავდა ახალგაზრდებში მდგრადი განვითარების პრინციპებისა და გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას.
შეხვედრას თეგეტა გრინ პლანეტისა და შაინ ენერჯის წარმომადგენლები უძღვებოდნენ. თემის - „მდგრადი მომავალი: გარემო, ტრანსპორტი და ენერგია“ - ფარგლებში მოსწავლეები გაეცნენ ნარჩენების მართვის მნიშვნელობას, რესურსების რაციონალური გამოყენების პრინციპებს, გარემოზე პასუხისმგებლიანი დამოკიდებულების აუცილებლობასა და განახლებადი ენერგიის როლს მდგრად განვითარებაში.
ინტერაქციული პრეზენტაციების, დისკუსიებისა და პრაქტიკული აქტივობების მეშვეობით მონაწილეებმა ასევე მიიღეს ინფორმაცია მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) სისტემის შესახებ. შეხვედრის ფარგლებში განიხილეს, როგორ მუშაობს აღნიშნული მექანიზმი, რა პასუხისმგებლობა ეკისრებათ მწარმოებლებსა და იმპორტიორებს და როგორ უწყობს ხელს ეს სისტემა ნარჩენების ეფექტიან მართვასა და გარემოს დაცვას.
საგანმანათლებლო პროგრამა ინტერაქციულ ფორმატში წარიმართა. მოსწავლეები აქტიურად ჩაერთნენ გუნდურ აქტივობებსა და ეკოლოგიურ თამაშებში, რომლებმაც მათ მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გააზრებაში შეუწყო ხელი. შეხვედრის დასასრულს მონაწილეებს სერტიფიკატები და სიმბოლური საჩუქრები გადაეცათ.
თეგეტა გრინ პლანეტი 2022 წლიდან ფუნქციონირებს და საქართველოში ერთ-ერთი პირველი ავტორიზებული მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) ორგანიზაციაა. თეგეტა გრინ პლანეტი ხელს უწყობს ცირკულარული ეკონომიკის განვითარებას ნარჩენი საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების შეგროვებითა და გადამუშავებით. ამ გზით ორგანიზაცია უზრუნველყოფს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) რეგლამენტის მართვას, კანონმდებლობით განსაზღვრული მოთხოვნების შესრულებას და გარემოზე ზემოქმედების შემცირებას.
ახალგაზრდების გარემოსდაცვითი განათლების ხელშეწყობა თეგეტა გრინ პლანეტისა და შაინ ენერჯის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულებაა. სწორედ ამ მიზნით სხვადასხვა სკოლაში იმართება საინფორმაციო შეხვედრები, რომლებიც მოსწავლეებს გარემოს დაცვის, რესურსების დაზოგვისა და მდგრადი განვითარების საკითხებს პრაქტიკული და ინტერაქციული ფორმატით აცნობს.
მსგავსი საგანმანათლებლო ინიციატივები ხელს უწყობს ეკოლოგიური ცნობიერების ზრდას, პასუხისმგებლიანი დამოკიდებულების ჩამოყალიბებას და ახალგაზრდების აქტიურ ჩართულობას მდგრადი მომავლის შექმნაში.

В школе «Хелиос» состоялась образовательная встреча для учащихся 9-10 классов, посвящённая вопросам охраны окружающей среды. Инициатива была направлена на повышение осведомлённости молодёжи о принципах устойчивого развития и экологической ответственности.
Встречу провели представители Tegeta Green Planet и Shine Energy. В рамках темы «Устойчивое будущее: окружающая среда, транспорт и энергия» школьники познакомились с важностью управления отходами, принципами рационального использования ресурсов, необходимостью ответственного отношения к окружающей среде, а также с ролью возобновляемых источников энергии в устойчивом развитии.
Благодаря интерактивным презентациям, дискуссиям и практическим занятиям участники также получили информацию о системе расширенной ответственности производителя (EPR - Extended Producer Responsibility). В ходе встречи были рассмотрены принципы работы данной системы, обязанности производителей и импортёров, а также её значение для эффективного управления отходами и защиты окружающей среды.
Образовательная программа проходила в интерактивном формате. Учащиеся активно участвовали в командных заданиях и экологических играх, которые помогли им лучше усвоить и применить полученные знания. По завершении встречи всем участникам были вручены сертификаты и памятные подарки.
Tegeta Green Planet работает с 2022 года и является одной из первых авторизованных организаций по системе расширенной ответственности производителя (EPR) в Грузии. Организация способствует развитию циркулярной экономики, обеспечивая сбор и переработку использованных шин, отработанных масел и аккумуляторов. Таким образом, компания обеспечивает реализацию требований системы EPR, выполнение установленных законодательством обязательств и снижение негативного воздействия на окружающую среду.
Поддержка экологического образования молодёжи является одним из ключевых направлений деятельности Tegeta Green Planet и Shine Energy. Именно с этой целью в различных школах проводятся информационно-образовательные встречи, знакомящие учащихся с вопросами охраны окружающей среды, рационального использования ресурсов и устойчивого развития в практическом и интерактивном формате.
Подобные образовательные инициативы способствуют повышению экологической грамотности, формированию ответственного отношения к окружающей среде и активному участию молодёжи в создании устойчивого будущего.