Meliora 2022-ის გამარჯვებული მსხვილი კომპანია კატეგორიაში „მწვანე ინიციატივა“ „თეგეტა ჰოლდინგი“ გახდა. კონკურსში ავტოინდუსტრიის ლიდერი კომპანია პროექტით „თეგეტა გარემოსთვის“ მონაწილეობდა. ევროკავშირისა და კონრად ადენაუერის ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის ორგანიზებით გამართულ კონკურსზე საუკეთესოები საერთაშორისო ჟიურიმ გამოავლინა. Meliora 2022-ის რიგით მეოთხე ცერემონიაზე კომპანიები კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის მდგრადი განვითარების სფეროში განხორციელებული პროექტებისა და ინიციატივებისთვის დაჯილდოვდნენ.
ნათიკა ბერძული, „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელი: „ძალიან სასიხარულო და ამავე დროს საპასუხისმგებლოა ჯილდო მწვანე ინიციატივებისთვის. თეგეტასათვის, როგორც მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე კომპანიისთვის, გარემოზე ზრუნვა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. მეტიც, გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობა ჩვენი CSR სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებაა. ამიტომაც სიამოვნებით ჩავერთეთ კონკურსში და მოხარულები ვართ, რომ საერთაშორისო ჟიურის საუკეთესო შეფასება დავიმსახურეთ, როგორც მსხვილმა კომპანიამ. ვიმედოვნებთ, სხვა ბიზნესებისთვისაც შევძლებთ მაგალითის მიცემას მდგრადი განვითარების  მიზნების მისაღწევად. დიდი მადლობა ორგანიზატორებს და კონკურსში ჩართულ პირებს „თეგეტას“ პროექტებით დაინტერესებისა და ჯილდოსთვის“.
საქართველოს პასუხისმგებელი ბიზნესის კონკურსის მიზანი საქართველოში კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის განვითარება და საზოგადოებაში მისი პოპულარიზაციაა. წლევანდელ ღონისძიებაზე დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებმა და სფეროს საერთაშორისო ექსპერტებმა კონკურსის სხვადასხვა კატეგორიაში გამარჯვებული კომპანიები დააჯილდოვეს. Meliora-ს ყოველწლიურად სულ უფრო მეტი მონაწილე ჰყავს. წელს კონკურსში, სულ, 60 კომპანია ჩაერთო, ჯამში, 80 პროექტით.
„თეგეტა ჰოლდინგი“ წარდგენილი იყო პროექტით „თეგეტა გარემოსთვის“, რომელიც
კომპანიის „მწვანე ინიციატივებს“ აერთიანებს.
ჰოლდინგი თავისი საქმიანობიდან მიღებულ ნარჩენებს ეფექტიანად მართავს. ამ მიზნით შეიქმნა თეგეტას შემადგენლობაში ორგანიზაცია „თეგეტა გრინ პლანეტი“. ორგანიზაცია უზრუნველყოფს ნარჩენი ზეთის, მეორადი საბურავისა და აკუმულატორის შეგროვებას და აღდგენა-გადამუშავების მიზნით ნებართვის მქონე კომპანიებისთვის გადაცემას.
ამ პროექტის საფუძველზე მიიღო საერთაშორისო ჟიურიმ გადაწყვეტილება და „თეგეტა ჰოლდინგი“ კატეგორიაში „მწვანე ინიციატივა“ გამარჯვებულად დაასახელა.
დაჯილდოების ღონისძიებას კი 250 სტუმარი ესწრებოდა მათ შორის დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, საქართველოს მთავრობის წევრები, სფეროს ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები და სამოქალაქო საზოგადოებისა და ბიზნესკომპანიების წარმომადგენლები.

Tegeta for the Environment – “Tegeta Holding” is the winner of Georgia's Meliora 2022 Responsible Business Award
"Tegeta for the Environment" – “Tegeta Holding” is the winner of Georgia's Meliora 2022 Responsible Business Award
The large company that won the Meliora 2022 contest in the "Green Initiative" category was “Tegeta Holding”. "Tegeta Holding”, a leading automotive industry company, participated in the contest with the project "Tegeta for the Environment". The international jury selected the best in the competition organized by the Center for Strategic Research and Development of Georgia with the support of the European Union and the Konrad Adenauer Foundation. At the fourth Meliora 2022 ceremony, companies were awarded for projects and initiatives implemented in the field of sustainable development of corporate social responsibility.
Natika Gerdzuli, Head of Strategic Communications at Tegeta Holding: "It is very nice, and at the same time responsible, to receive an award for green initiatives. For “Tegeta”, as a company with high social responsibility, it is especially important to take care of the environment. Moreover, environmental responsibility is a priority of our CSR (Corporate Social Responsibility) strategy. That is why we were happy to join the competition and we are glad that we received the best evaluation from the international jury as a large company. We hope to set an example for other companies in achieving sustainability goals. Many thanks to the organizers and individuals involved in the contest for their interest in “Tegeta”'s projects and the award."
The purpose of Georgia’s Responsible Business Contest is to promote corporate social responsibility in Georgia and promote it in the community. At this year's event, representatives of the diplomatic corps and international experts in the field awarded the winning companies in various categories of the contest. There are more and more participants in the Meliora contest every year. This year 60 companies took part in the contest, 80 projects in total.
“Tegeta Holding” was represented by the project "Tegeta for the Environment," which combines the "green initiatives" of the company.
The Holding efficiently manages the waste generated by its operations. To this end, “Tegeta” has created an organization called “Tegeta Green Planet” as part of “Tegeta”. The organization ensures the collection of waste oil, waste tires, and batteries, and their transfer to licensed companies for disposal and recycling.
Based on this project, the international jury decided and recognized “Tegeta Holding” as the winner in the “Green Initiative” category.
The award ceremony was attended by 250 guests, including representatives of the diplomatic corps, members of the Georgian government, local and international experts in the field, as well as representatives of civil society and business companies.