,,განათლება მწვანე მომავლისთვის'' კონკურსის ფარგლებში თეგეტა გრინ პლანეტმა საკუთარი რჩეულები დაასახელა
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღეს, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით გამართული გარემოსდაცვითი ღონისძიებების ფარგლებში, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა პროექტის „განათლება მწვანე მომავლისთვის“ დასკვნით ღონისძიებასა და პედაგოგების დაჯილდოების ცერემონიას უმასპინძლა.
პროექტი მიზნად ისახავს იმ სკოლამდელი აღზრდისა და დაწყებითი საფეხურის პედაგოგების მხარდაჭერასა და წახალისებას, რომლებიც სასწავლო პროცესში აქტიურად იყენებენ გარემოსდაცვით და აგრარულ საგანმანათლებლო რესურსებს და მნიშვნელოვან წვლილს შეაქვთ ბავშვებსა და ახალგაზრდებში გარემოსდაცვითი ცნობიერების ჩამოყალიბებაში. წლევანდელ კონკურსში 150-მდე პედაგოგი მონაწილეობდა, რომლებმაც გარემოსდაცვითი განათლების მიმართულებით მრავალფეროვანი, კრეატიული და პრაქტიკულ შედეგებზე ორიენტირებული პროექტები წარმოადგინეს.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო „თეგეტა გრინ პლანეტმაც“, რომელიც 2022 წლიდან ფუნქციონირებს და საქართველოში ერთ-ერთი პირველი ავტორიზებული მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ორგანიზაციაა. მგვ სისტემა თანამედროვე გარემოსდაცვითი პოლიტიკის მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტია, რომელიც უზრუნველყოფს სპეციფიკური ნარჩენების - გამოყენებული საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების - შეგროვებას, ტრანსპორტირებას, გადამუშავებასა და მათ შემდგომ მართვას ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების შესაბამისად.
როგორც გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობისა და განათლების მხარდამჭერმა ორგანიზაციამ, თეგეტა გრინ პლანეტმა კონკურსის ფარგლებში საკუთარი რჩეული პედაგოგებიც დაასახელა. კომპანიის რჩეულები გახდნენ ქეთევან ცხვარიაშვილი (საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ კაკაბეთის N2 საბავშვო ბაღი), დარინა მალაციძე (კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ მიქელწყაროს საჯარო სკოლა) და სოფიო გველესიანი (ქუთაისის N40 საჯარო სკოლა).
გამარჯვებული პედაგოგების წახალისების მიზნით, თეგეტა გრინ პლანეტმა ბაღისა და სკოლის მასწავლებლებს ლეპტოპები საჩუქრად გადასცა. კომპანიისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ისეთი ინიციატივების მხარდაჭერა, რომლებიც გარემოსდაცვითი განათლების გაძლიერებას, მდგრადი განვითარების ღირებულებების პოპულარიზაციასა და ახალგაზრდა თაობებში პასუხისმგებლიანი დამოკიდებულების ჩამოყალიბებას ემსახურება.
„განათლება მწვანე მომავლისთვის“ უკვე წლებია ხელს უწყობს გარემოსდაცვითი საკითხების ინტეგრირებას სასწავლო პროცესში და აერთიანებს პედაგოგებს, რომლებიც საკუთარ გამოცდილებასა და ინოვაციურ მიდგომებს მომავალი თაობების უკეთესი და უფრო მდგრადი მომავლის შესაქმნელად იყენებენ. მსგავსი პროექტები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ განათლება გარემოსდაცვითი ცვლილებების ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი საფუძველია, ხოლო პედაგოგები - ამ პროცესის მთავარი მამოძრავებელი ძალა.

As part of the environmental events organized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia on World Environment Day, the Environmental Information and Education Center hosted the closing event and teachers’ award ceremony of the project “Education for a Green Future.”
The project aims to support and encourage preschool and primary school educators who actively use environmental and agricultural educational resources in the learning process and make a significant contribution to raising environmental awareness among children and young people. This year, nearly 150 teachers participated in the competition, presenting diverse, creative, and results-oriented projects focused on environmental education.
The event was also attended by Tegeta Green Planet, which has been operating since 2022 and is one of the first authorized Extended Producer Responsibility (EPR) organizations in Georgia. The EPR system is an important environmental policy instrument that ensures the collection, transportation, recycling, and proper management of specific waste streams-such as used tires, waste oils, and batteries-in line with circular economy principles.
As an organization committed to environmental responsibility and education, Tegeta Green Planet selected its own special award winners within the competition. The company recognized Ketevan Tskhvariashvili (Kakabeti Public Kindergarten No. 2, Sagarejo Municipality), Darina Malatsidze (Mikeltskaro Public School, Kaspi Municipality), and Sopio Gvelesiani (Kutaisi Public School No. 40).
To encourage and reward the winning educators, Tegeta Green Planet presented laptops to both kindergarten and school teachers. Supporting initiatives that strengthen environmental education, promote sustainable development values, and foster responsible attitudes among younger generations remains a key priority for the company.
For years, “Education for a Green Future” has contributed to integrating environmental topics into the educational process and bringing together educators who use innovative approaches and professional experience to help create a more sustainable future for the next generation. Projects like this once again demonstrate that education is one of the most important foundations for environmental change, while teachers are the driving force behind this process.