,,განათლება მწვანე მომავლისთვის'' კონკურსის ფარგლებში თეგეტა გრინ პლანეტმა საკუთარი რჩეულები დაასახელა
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღეს, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით გამართული გარემოსდაცვითი ღონისძიებების ფარგლებში, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა პროექტის „განათლება მწვანე მომავლისთვის“ დასკვნით ღონისძიებასა და პედაგოგების დაჯილდოების ცერემონიას უმასპინძლა.
პროექტი მიზნად ისახავს იმ სკოლამდელი აღზრდისა და დაწყებითი საფეხურის პედაგოგების მხარდაჭერასა და წახალისებას, რომლებიც სასწავლო პროცესში აქტიურად იყენებენ გარემოსდაცვით და აგრარულ საგანმანათლებლო რესურსებს და მნიშვნელოვან წვლილს შეაქვთ ბავშვებსა და ახალგაზრდებში გარემოსდაცვითი ცნობიერების ჩამოყალიბებაში. წლევანდელ კონკურსში 150-მდე პედაგოგი მონაწილეობდა, რომლებმაც გარემოსდაცვითი განათლების მიმართულებით მრავალფეროვანი, კრეატიული და პრაქტიკულ შედეგებზე ორიენტირებული პროექტები წარმოადგინეს.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო „თეგეტა გრინ პლანეტმაც“, რომელიც 2022 წლიდან ფუნქციონირებს და საქართველოში ერთ-ერთი პირველი ავტორიზებული მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ორგანიზაციაა. მგვ სისტემა თანამედროვე გარემოსდაცვითი პოლიტიკის მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტია, რომელიც უზრუნველყოფს სპეციფიკური ნარჩენების - გამოყენებული საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების - შეგროვებას, ტრანსპორტირებას, გადამუშავებასა და მათ შემდგომ მართვას ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების შესაბამისად.
როგორც გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობისა და განათლების მხარდამჭერმა ორგანიზაციამ, თეგეტა გრინ პლანეტმა კონკურსის ფარგლებში საკუთარი რჩეული პედაგოგებიც დაასახელა. კომპანიის რჩეულები გახდნენ ქეთევან ცხვარიაშვილი (საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ კაკაბეთის N2 საბავშვო ბაღი), დარინა მალაციძე (კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ მიქელწყაროს საჯარო სკოლა) და სოფიო გველესიანი (ქუთაისის N40 საჯარო სკოლა).
გამარჯვებული პედაგოგების წახალისების მიზნით, თეგეტა გრინ პლანეტმა ბაღისა და სკოლის მასწავლებლებს ლეპტოპები საჩუქრად გადასცა. კომპანიისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ისეთი ინიციატივების მხარდაჭერა, რომლებიც გარემოსდაცვითი განათლების გაძლიერებას, მდგრადი განვითარების ღირებულებების პოპულარიზაციასა და ახალგაზრდა თაობებში პასუხისმგებლიანი დამოკიდებულების ჩამოყალიბებას ემსახურება.
„განათლება მწვანე მომავლისთვის“ უკვე წლებია ხელს უწყობს გარემოსდაცვითი საკითხების ინტეგრირებას სასწავლო პროცესში და აერთიანებს პედაგოგებს, რომლებიც საკუთარ გამოცდილებასა და ინოვაციურ მიდგომებს მომავალი თაობების უკეთესი და უფრო მდგრადი მომავლის შესაქმნელად იყენებენ. მსგავსი პროექტები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ განათლება გარემოსდაცვითი ცვლილებების ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი საფუძველია, ხოლო პედაგოგები - ამ პროცესის მთავარი მამოძრავებელი ძალა.

В рамках природоохранных мероприятий, организованных Министерством охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии ко Всемирному дню окружающей среды, Центр экологической информации и образования провел заключительное мероприятие и церемонию награждения педагогов проекта «Образование для зеленого будущего».
Проект направлен на поддержку и поощрение педагогов дошкольного и начального образования, которые активно используют экологические и аграрные образовательные ресурсы в учебном процессе и вносят значительный вклад в формирование экологического сознания у детей и молодежи. В этом году в конкурсе приняли участие около 150 педагогов, представивших разнообразные, креативные и ориентированные на практический результат проекты в сфере экологического образования.
В мероприятии также приняла участие компания Tegeta Green Planet, которая функционирует с 2022 года и является одной из первых авторизованных организаций расширенной ответственности производителя (EPR) в Грузии. Система EPR представляет собой важный инструмент современной экологической политики, обеспечивающий сбор, транспортировку, переработку и дальнейшее управление специфическими видами отходов - использованными шинами, отработанными маслами и аккумуляторами - в соответствии с принципами циркулярной экономики.
Как организация, поддерживающая экологическую ответственность и образование, Tegeta Green Planet выбрала собственных лауреатов конкурса. Специальными призерами компании стали Кетеван Цхвариашвили (детский сад №2 села Какабети, муниципалитет Сагареджо), Дарина Малацидзе (общеобразовательная школа села Микелцкаро, муниципалитет Каспи) и Софио Гвелесиани (общеобразовательная школа №40 города Кутаиси).
В целях поощрения победителей Tegeta Green Planet вручила педагогам детских садов и школ ноутбуки. Для компании особенно важно поддерживать инициативы, направленные на развитие экологического образования, популяризацию ценностей устойчивого развития и формирование ответственного отношения к окружающей среде у молодого поколения.
Проект «Образование для зеленого будущего» уже много лет способствует интеграции экологических вопросов в образовательный процесс и объединяет педагогов, которые используют свой опыт и инновационные подходы для создания более устойчивого будущего для следующих поколений. Подобные проекты еще раз подтверждают, что образование является одной из важнейших основ экологических изменений, а педагоги - главной движущей силой этого процесса.