თეგეტა გრინ პლანეტის წარმომადგენლებმა საქართველოს ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის ეროვნული გზამკვლევის შემუშავების მიზნით გამართულ პირველ პლენარულ სხდომაში მონაწილეობა მიიღეს
2023 წლის 17 ოქტომბერს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირ „ორქისის“ ორგანიზებით, გაიმართა პლენარული სხდომა საქართველოს ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის ეროვნული გზამკვლევის შემუშავების მიზნით.
სხდომაზე მონაწილეებმა ისაუბრეს საქართველოში ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების მნიშვნელობაზე. მონაწილეებმა განიხილეს ცირკულარული ეკონომიკის როლი მდგრადი განვითარების მიზნებსა და მწვანე ეკონომიკაში. სხდომაზე აღინიშნა ქვეყნის მიერ, წინ გადადგმული ნაბიჯები ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების მიმართულებით და განიზასზღვრა ის პრიორიტეტული დარგები, სადაც ნარჩენების ხელმეორედ გადამუშავების მეტი შესაძლებლობა არსებობს.
მონაწილეებმა განიხილეს საქართველოს ეკონომიკის ცირკულარობის დონის შეფასებისის ძირითადი შედეგები და ისაუბრეს ქვეყნისთვის ცირკულარობის გზამკვლევის შემუშავებასთან დაკავშირებულ ასპექტებზე.
ღონისძიება გაიმართა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის „მმართველობის რეფორმის ფონდი“ (GRF) ქვეპროექტის „ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესში საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერა მმართველობისა და პოლიტიკის გასაძლიერებლად“ ფარგლებში, რომელსაც შვედეთის მთავრობა აფინანსებს.

Tegeta Green Planet representatives participated in the first plenary meeting held to develop a national guideline for Georgia's transition to a circular economy.
On October 17, 2023, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Union of Nature Researchers of Georgia "Orkis" organized a plenary session on the development of national guidelines for Georgia's transition to a circular economy.
During the session, the participants talked about the importance of circular economy development in Georgia. The participants discussed the role of circular economy in sustainable development and green economy. The meeting highlighted the steps the country took towards circular economy development and identified priority sectors where there are more opportunities for recycling.
The participants discussed the main results of the circular economy assessment of Georgia and presented aspects related to the development of circularity guidelines for the country.
The event took place within the framework of the Swedish Government-funded sub-project "Supporting the Government of Georgia in Strengthening Governance and Policy in the Transition to Circular Economy" - a project of the United Nations Development Program (UNDP) Governance Reform Fund (GRF).