„თეგეტა გრინ პლანეტ“ „ეკოლიდერთა სკოლის“ გასვლითი შეხვედრის მხარდამჭერია
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ შემუშავებული პროგრამის „ეკოლიდერთა სკოლა“ 2024 წლის სასწავლო კურსი დასრულდა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი მოსწავლეებს შეხვდნენ და სერტიფიკატები გადასცეს.
„ეკოლიდერთა სკოლის“ მიზანია, ახალგაზრდა თაობისათვის გარემოსდაცვითი საკითხების სწავლება და ამ მიმართულებით მათი ცნობიერების ამაღლება. ორი თვის განმავლობაში, მოსწავლეებს ლექციებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის წარმომადგენლები და მოწვეული სპეციალისტები უტარებდნენ.
მოსწავლეებმა სასწავლო კურსის ფარგლებში მიიღეს ინფორმაცია მდგრადი განვითარების მიზნების, ადამიანის უფლებების, ნარჩენების მართვის, დაცული ტერიტორიების, ბიომრავალფეროვნების, კლიმატის ცვლილების, ტყის მდგრადი მართვისა და გარემოსდაცვითი განათლების შესახებ.
კურსის დასასრულს, თეორიული სწავლების შემდეგ, მოსწავლეები პრაქტიკული ნაწილის ფარგლებში ალგეთის ეროვნულ პარკს, საქართველოს ეროვნულ ბოტანიკურ ბაღს და შპს „პოლივიმს“ ესტუმრნენ, სადაც ნარჩენების გადამუშავების პროცესს ადგილზე გაეცნენ. გასვლითი შეხვედრების მხარდამჭერი „თეგეტა გრინ პლანეტ“ იყო.
მოსწავლეებს „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი შალვა ახვლედიანი და თეგეტა მოტორსის შრომის უსაფრთხოებისა და გარემოს დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, თამარ დოლიძე, შეხვდნენ. შეხვედრაზე ახალგაზრდებმა მიიღეს ინფორმაცია ნარჩენების მართვის ეფექტიანობის, ეკომეგობრული ინიციატივებისა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულებების შესახებ.
პროექტი მთელი ქვეყნის მასშტაბით განხორციელდა. მასში მონაწილეობა მეცხრედან-მეთორმეტე კლასის ჩათვლით სკოლის მოსწავლეებმა მიიღეს. მონაწილეთა შერჩევა კი კონკურსის საფუძველზე მოხდა.

The 2024 training course of the “Eco-Leaders School” program developed by the Center for Environmental Information and Education has come to an end.
Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Solomon Pavliashvili and Director of the Environmental Information and Education Center Tamar Aladashvili met with the school students and handed them certificates.
The goal of the Eco-Leaders School is to teach the younger generation about environmental issues and raise their awareness in this direction. For two months, representatives of the Center for Environmental Information and Education and guest experts delivered lectures to the school students.
Within the framework of this training course, school students received information on sustainable development goals, human rights, waste management, protected areas, biodiversity, climate change, sustainable forest management, and environmental education.
At the end of the course, after the theoretical training, the students visited the Algeti National Park, the National Botanical Garden of Georgia, and Polivim LLC as part of the practical part of the course, where they familiarized themselves with the waste recycling process on site. “Tegeta Green Planet” sponsored these retreats.
Shalva Akhvlediani, Director of Tegeta Green Planet, and Tamar Dolidze, Head of the Health and Safety and Environmental Department of Tegeta Motors, met with the school students. The meeting provided young people with information on waste management efficiency, environmental initiatives, and extended producer responsibility.
The project was implemented nationwide. Schoolchildren from ninth through twelfth grades participated. The participants were selected based on the results of the competition.