„თეგეტა გრინ პლანეტ“ „ეკოლიდერთა სკოლის“ გასვლითი შეხვედრის მხარდამჭერია
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ შემუშავებული პროგრამის „ეკოლიდერთა სკოლა“ 2024 წლის სასწავლო კურსი დასრულდა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი მოსწავლეებს შეხვდნენ და სერტიფიკატები გადასცეს.
„ეკოლიდერთა სკოლის“ მიზანია, ახალგაზრდა თაობისათვის გარემოსდაცვითი საკითხების სწავლება და ამ მიმართულებით მათი ცნობიერების ამაღლება. ორი თვის განმავლობაში, მოსწავლეებს ლექციებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის წარმომადგენლები და მოწვეული სპეციალისტები უტარებდნენ.
მოსწავლეებმა სასწავლო კურსის ფარგლებში მიიღეს ინფორმაცია მდგრადი განვითარების მიზნების, ადამიანის უფლებების, ნარჩენების მართვის, დაცული ტერიტორიების, ბიომრავალფეროვნების, კლიმატის ცვლილების, ტყის მდგრადი მართვისა და გარემოსდაცვითი განათლების შესახებ.
კურსის დასასრულს, თეორიული სწავლების შემდეგ, მოსწავლეები პრაქტიკული ნაწილის ფარგლებში ალგეთის ეროვნულ პარკს, საქართველოს ეროვნულ ბოტანიკურ ბაღს და შპს „პოლივიმს“ ესტუმრნენ, სადაც ნარჩენების გადამუშავების პროცესს ადგილზე გაეცნენ. გასვლითი შეხვედრების მხარდამჭერი „თეგეტა გრინ პლანეტ“ იყო.
მოსწავლეებს „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი შალვა ახვლედიანი და თეგეტა მოტორსის შრომის უსაფრთხოებისა და გარემოს დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, თამარ დოლიძე, შეხვდნენ. შეხვედრაზე ახალგაზრდებმა მიიღეს ინფორმაცია ნარჩენების მართვის ეფექტიანობის, ეკომეგობრული ინიციატივებისა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულებების შესახებ.
პროექტი მთელი ქვეყნის მასშტაბით განხორციელდა. მასში მონაწილეობა მეცხრედან-მეთორმეტე კლასის ჩათვლით სკოლის მოსწავლეებმა მიიღეს. მონაწილეთა შერჩევა კი კონკურსის საფუძველზე მოხდა.

«Тегета Грин Планет» поддерживает выездную встречу «Школы Эколидеров»
Завершился учебный курс 2024 года по программе «Школа Эколидеров», разработанной Центром Экологической Информации и Образования.
Заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Соломон Павлиашвили и директор Центра Экологической Информации и Образования Тамар Аладашвили встретились с учащимся школьниками и вручили им сертификаты.
Цель «Школы Эколидеова» – научить молодое поколение экологическим вопросам и повысить его осведомленность в этом направлении. В течение двух месяцев учащимся школьникам читали лекции представители Центра Экологической Информации и Образования и приглашенные специалисты.
В рамках данного учебного курса учащиеся получили информацию о целях устойчивого развития, правах человека, управлении отходами, охраняемых территориях, биоразнообразии, изменении климата, устойчивом лесопользовании и экологическом образовании.
В конце курса, после теоретической подготовки, учащиеся в рамках практической части посетили Алгетский Национальный Парк, Национальный ботанический сад Грузии, и ООО «Поливим», где ознакомились с процессом переработки отходов на месте. . «Тегета Грин Планет» выступила спонсором данных выездных встреч.
С учащимся встретились Шалва Ахвледиани, директор «Тегета Грин Планет», и Тамар Долидзе, начальник департамента охраны труда и охраны окружающей среды «Тегета Моторс». На встрече молодые люди получили информацию об эффективности управления отходами, экологических инициативах и расширенной ответственности производителя.
Проект был реализован по всей стране. В нем приняли участие школьники с девятого по двенадцатый класс. Участники были отобраны по итогам конкурса.