თეგეტა გრინ პლანეტმა მონაწილეობა მიიღო CENN-ის მიერ, ევროკავშირის მხარდაჭერით ორგანიზებულ საგანმანათლებლო მწვანე ბანაკში „ცირკულარული მომავალი“, რომელიც აჭარისა და კახეთის რეგიონებიდან 23 ახალგაზრდას აერთიანებს. ბანაკის მიზანია ახალგაზრდებში გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლება, ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების პოპულარიზაცია და მდგრადი ჩვევების დამკვიდრება.
7-დღიანი პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები ეცნობიან ნარჩენების შემცირების, ხელახალი გამოყენებისა და გადამუშავების თანამედროვე მიდგომებს, სწავლობენ ცირკულარული ეკონომიკის ძირითად პრინციპებს და ინტერაქტიული აქტივობების საშუალებით იაზრებენ, როგორ შეიძლება ყოველდღიურ ცხოვრებაში რესურსების უფრო ეფექტიანად გამოყენება და გარემოზე ზემოქმედების შემცირება.
22 ივლისს ბანაკის მონაწილეებისთვის გაიმართა თემატური შეხვედრა – „ცირკულარული ეკონომიკა: ნარჩენების შემცირება და გადამუშავება მოქალაქეთა ჯანმრთელობისთვის“, რომელიც თეგეტა გრინ პლანეტის, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ნარჩენების მართვის ბიზნეს ასოციაციისა მონაწილეობით ჩატარდა.
დღის განმავლობაში მონაწილეები გაეცნენ ცირკულარული ეკონომიკის მნიშვნელობას, ნარჩენების მართვის თანამედროვე სისტემებსა და იმ პრაქტიკულ მექანიზმებს, რომლებიც ხელს უწყობს როგორც გარემოს დაცვას, ისე საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის გაუმჯობესებას.
დღის დასკვნით სესიაზე „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა, ისაუბრა საქართველოში მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) სისტემის მნიშვნელობაზე და ავტოინდუსტრიული ნარჩენების ეფექტიანი მართვის პრაქტიკაზე. შეხვედრის ფარგლებში ახალგაზრდებმა მიიღეს ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ როგორ მიმდინარეობს საბურავების, ნარჩენი ზეთებისა და აკუმულატორების შეგროვება, ტრანსპორტირება და გადამუშავება, ასევე რა როლი აქვს ბიზნესს ცირკულარული ეკონომიკის განვითარებაში.
შალვა ახვლედიანმა მონაწილეებს თეგეტა გრინ პლანეტის საქმიანობაც გააცნო. ორგანიზაცია, რომელიც 350-ზე მეტ პარტნიორ მწარმოებელსა და იმპორტიორს აერთიანებს, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში აქტიურად მუშაობს ავტოინდუსტრიული ნარჩენების მართვის სისტემის განვითარებაზე, ნარჩენების გადამუშავების ხელშეწყობასა და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებაზე. ორგანიზაციის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება სწორედ ახალგაზრდების განათლება და იმ ცოდნის გაზიარებაა, რომელიც მათ ყოველდღიურ ცხოვრებაში უფრო პასუხისმგებლობიანი გადაწყვეტილებების მიღებაში დაეხმარება.
შეხვედრა ინტერაქტიულ რეჟიმში წარიმართა. მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, დაესვათ კითხვები სპეციალისტებისთვის, ემსჯელათ გარემოსდაცვით გამოწვევებზე და გაეზიარებინათ საკუთარი ხედვები, თუ როგორ შეიძლება თითოეულმა მოქალაქემ შეიტანოს წვლილი ნარჩენების შემცირებასა და რესურსების უფრო გონივრულ გამოყენებაში.

«Тегета Грин Планет» приняла участие в образовательном зелёном лагере «Циркулярное будущее», организованном CENN при поддержке Европейского союза. Лагерь объединил 23 молодых участников из регионов Аджарии и Кахети. Его цель - повысить экологическую осведомлённость молодёжи, популяризировать принципы циркулярной экономики и способствовать формированию устойчивых привычек.
В рамках семидневной программы участники знакомятся с современными подходами к сокращению образования отходов, их повторному использованию и переработке. Благодаря интерактивным занятиям они изучают основные принципы циркулярной экономики и получают практические знания о том, как эффективнее использовать ресурсы и снижать воздействие на окружающую среду в повседневной жизни.
22 июля для участников лагеря состоялась тематическая встреча «Циркулярная экономика: сокращение отходов и переработка во имя здоровья граждан», организованная при участии «Тегета Грин Планет», Программы развития ООН (UNDP) и Бизнес-ассоциации по управлению отходами.
В ходе встречи участники узнали о значении циркулярной экономики, современных системах управления отходами, а также о практических механизмах, способствующих защите окружающей среды и улучшению общественного здоровья.
В заключительной сессии дня директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани рассказал о значении системы расширенной ответственности производителя (EPR) в Грузии и эффективных практиках управления отходами автомобильной отрасли. Участники получили информацию о том, как осуществляется сбор, транспортировка и переработка использованных шин, отработанных масел и аккумуляторов, а также о роли бизнеса в развитии циркулярной экономики.
Шалва Ахвледиани также познакомил участников с деятельностью «Тегета Грин Планет». Организация, объединяющая более 350 производителей и импортёров-партнёров, активно работает в рамках системы расширенной ответственности производителя над развитием системы управления отходами автомобильной отрасли, продвижением переработки и повышением экологической культуры. Одним из ключевых направлений деятельности организации является экологическое образование молодёжи и распространение знаний, которые помогают принимать более ответственные решения в повседневной жизни.
Встреча прошла в интерактивном формате. Участники смогли задать вопросы специалистам, обсудить актуальные экологические вызовы и поделиться своими идеями о том, как каждый человек может внести вклад в сокращение отходов и более рациональное использование природных ресурсов.