თეგეტა გრინ პლანეტმა მონაწილეობა მიიღო CENN-ის მიერ, ევროკავშირის მხარდაჭერით ორგანიზებულ საგანმანათლებლო მწვანე ბანაკში „ცირკულარული მომავალი“, რომელიც აჭარისა და კახეთის რეგიონებიდან 23 ახალგაზრდას აერთიანებს. ბანაკის მიზანია ახალგაზრდებში გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლება, ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების პოპულარიზაცია და მდგრადი ჩვევების დამკვიდრება.
7-დღიანი პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები ეცნობიან ნარჩენების შემცირების, ხელახალი გამოყენებისა და გადამუშავების თანამედროვე მიდგომებს, სწავლობენ ცირკულარული ეკონომიკის ძირითად პრინციპებს და ინტერაქტიული აქტივობების საშუალებით იაზრებენ, როგორ შეიძლება ყოველდღიურ ცხოვრებაში რესურსების უფრო ეფექტიანად გამოყენება და გარემოზე ზემოქმედების შემცირება.
22 ივლისს ბანაკის მონაწილეებისთვის გაიმართა თემატური შეხვედრა – „ცირკულარული ეკონომიკა: ნარჩენების შემცირება და გადამუშავება მოქალაქეთა ჯანმრთელობისთვის“, რომელიც თეგეტა გრინ პლანეტის, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ნარჩენების მართვის ბიზნეს ასოციაციისა მონაწილეობით ჩატარდა.
დღის განმავლობაში მონაწილეები გაეცნენ ცირკულარული ეკონომიკის მნიშვნელობას, ნარჩენების მართვის თანამედროვე სისტემებსა და იმ პრაქტიკულ მექანიზმებს, რომლებიც ხელს უწყობს როგორც გარემოს დაცვას, ისე საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის გაუმჯობესებას.
დღის დასკვნით სესიაზე „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა, ისაუბრა საქართველოში მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) სისტემის მნიშვნელობაზე და ავტოინდუსტრიული ნარჩენების ეფექტიანი მართვის პრაქტიკაზე. შეხვედრის ფარგლებში ახალგაზრდებმა მიიღეს ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ როგორ მიმდინარეობს საბურავების, ნარჩენი ზეთებისა და აკუმულატორების შეგროვება, ტრანსპორტირება და გადამუშავება, ასევე რა როლი აქვს ბიზნესს ცირკულარული ეკონომიკის განვითარებაში.
შალვა ახვლედიანმა მონაწილეებს თეგეტა გრინ პლანეტის საქმიანობაც გააცნო. ორგანიზაცია, რომელიც 350-ზე მეტ პარტნიორ მწარმოებელსა და იმპორტიორს აერთიანებს, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში აქტიურად მუშაობს ავტოინდუსტრიული ნარჩენების მართვის სისტემის განვითარებაზე, ნარჩენების გადამუშავების ხელშეწყობასა და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებაზე. ორგანიზაციის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება სწორედ ახალგაზრდების განათლება და იმ ცოდნის გაზიარებაა, რომელიც მათ ყოველდღიურ ცხოვრებაში უფრო პასუხისმგებლობიანი გადაწყვეტილებების მიღებაში დაეხმარება.
შეხვედრა ინტერაქტიულ რეჟიმში წარიმართა. მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, დაესვათ კითხვები სპეციალისტებისთვის, ემსჯელათ გარემოსდაცვით გამოწვევებზე და გაეზიარებინათ საკუთარი ხედვები, თუ როგორ შეიძლება თითოეულმა მოქალაქემ შეიტანოს წვლილი ნარჩენების შემცირებასა და რესურსების უფრო გონივრულ გამოყენებაში.

Tegeta Green Planet Meets Participants of the “Circular Future” Green Camp
Tegeta Green Planet took part in the educational green camp “Circular Future,” organized by CENN with the support of the European Union. The camp brings together 23 young participants from the Adjara and Kakheti regions and aims to raise environmental awareness, promote the principles of the circular economy, and encourage sustainable habits among young people.
During the seven-day program, participants learn about modern approaches to waste reduction, reuse, and recycling. Through interactive activities, they explore the core principles of the circular economy and gain practical knowledge on how to use resources more efficiently and reduce their environmental impact in everyday life.
On July 22, camp participants attended a thematic session titled “Circular Economy: Waste Reduction and Recycling for Public Health,” held with the participation of Tegeta Green Planet, the United Nations Development Programme (UNDP), and the Waste Management Business Association.
Throughout the session, participants learned about the importance of the circular economy, modern waste management systems, and practical mechanisms that contribute to both environmental protection and improved public health.
During the concluding session of the day, Shalva Akhvlediani, Director of Tegeta Green Planet, spoke about the importance of the Extended Producer Responsibility (EPR) system in Georgia and best practices for the effective management of automotive waste. Participants gained insight into how end-of-life tires, waste oils, and used batteries are collected, transported, and recycled, as well as the important role businesses play in advancing the circular economy.
Shalva Akhvlediani also introduced participants to the activities of Tegeta Green Planet. The organization, which brings together more than 350 partner producers and importers, actively works within the framework of the Extended Producer Responsibility system to develop an effective automotive waste management system, promote recycling, and raise environmental awareness. One of the organization's key priorities is educating young people and sharing practical knowledge that helps them make more responsible decisions in their daily lives.
The meeting was held in an interactive format, giving participants the opportunity to ask questions, discuss current environmental challenges with experts, and share their own ideas on how every citizen can contribute to reducing waste and using resources more responsibly.