თეგეტა გრინ პლანეტი ერთ-ერთი პირველი ორგანიზაციაა საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ავტორიზაცია მოიპოვა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში. ორგანიზაცია უზრუნველყოფს სპეციფიკური ნარჩენების - გამოყენებული საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების - შეგროვებას, ტრანსპორტირებასა და გადამუშავებას ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების შესაბამისად.
ინიციატივა „თეგეტა გრინ პლანეტი“ საზოგადოებაში გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებასა და მდგრადი ქცევის წახალისებას ემსახურება. ორგანიზაციის გუნდი აქტიურად თანამშრომლობს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან - სტუმრობს სკოლებს და მოსწავლეებისთვის მართავს შემეცნებით პრეზენტაციებს, ინტერაქციულ აქტივობებსა და სახალისო თამაშებს, რომლებიც გარემოზე ზრუნვის მნიშვნელობას პრაქტიკული მაგალითებით აცნობს.
დედამიწის დღის აღსანიშნავად, თეგეტა გრინ პლანეტი თბილისის ქართულ-ამერიკულ სკოლას ეწვია, სადაც V–IX კლასის მოსწავლეებისთვის გაიმართა პრეზენტაცია თემაზე - „სპეციფიკური ნარჩენების მართვა“. შეხვედრა ინტერაქციულ ფორმატში ჩატარდა და მრავალფეროვან აქტივობებს მოიცავდა, რაც მოსწავლეებს დაეხმარა უკეთ გაეაზრებინათ გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობა და ნარჩენების სწორად მართვის მნიშვნელობა.
მოსწავლეები აქტიურად ჩაერთნენ დისკუსიებში, უპასუხეს კითხვებს და მონაწილეობა მიიღეს პრაქტიკულ დავალებებში. მათ მიიღეს ცოდნა, რომელსაც ყოველდღიურ ცხოვრებაში გამოიყენებენ - როგორ უნდა მოვეპყროთ გარემოს პასუხისმგებლობით და როგორ შეიძლება ნარჩენების რესურსად გარდაქმნა.
აქტივობის დასრულების შემდეგ, ჩართულობისა და აქტიური მონაწილეობისთვის ბავშვებს გადაეცათ სერტიფიკატები და სიმბოლური საჩუქრები, რამაც კიდევ უფრო გააძლიერა მათი მოტივაცია და დადებითი ემოციები.
ინიციატივის მთავარი მიზანია ახალგაზრდა თაობაში ეკოლოგიური ცნობიერების ამაღლება და ისეთი უნარების განვითარება, რომლებიც მათ მომავალში უფრო პასუხისმგებლიან მოქალაქეებად ჩამოაყალიბებს. აღნიშნული აქტივობა ფართომასშტაბიანი საგანმანათლებლო კამპანიის ნაწილია, რომლის ფარგლებშიც „თეგეტა გრინ პლანეტი“ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში მდებარე სკოლებს ეტაპობრივად ეწვევა.

Представители Tegeta Green Planet посетили школу
Tegeta Green Planet - одна из первых организаций в Грузии, получивших авторизацию Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства в рамках системы расширенной ответственности производителя (EPR). Организация обеспечивает сбор, транспортировку и переработку специфических отходов - использованных шин, масел и аккумуляторов - в соответствии с принципами циркулярной экономики.
Инициатива «Tegeta Green Planet» направлена на повышение экологической осведомлённости общества и поощрение устойчивого поведения. Команда организации активно сотрудничает с образовательными учреждениями - посещает школы и проводит для учеников познавательные презентации, интерактивные активности и увлекательные игры, знакомя их с важностью заботы об окружающей среде на практических примерах.
В честь Дня Земли Tegeta Green Planet посетила Грузино-Американскую школу в Тбилиси, где для учеников V–IX классов была проведена презентация на тему «Управление специфическими отходами». Встреча прошла в интерактивном формате и включала разнообразные активности, которые помогли школьникам лучше осознать экологическую ответственность и важность правильного обращения с отходами.
Ученики активно участвовали в обсуждениях, отвечали на вопросы и выполняли практические задания. Они получили знания, которые смогут применять в повседневной жизни - как ответственно относиться к окружающей среде и как отходы могут превращаться в полезный ресурс.
По завершении мероприятия за активное участие детям были вручены сертификаты и символические подарки, что ещё больше повысило их мотивацию и положительные эмоции.
Главная цель инициативы - повышение экологической осведомлённости среди молодого поколения и развитие навыков, которые помогут им стать более ответственными гражданами в будущем. Данная активность является частью масштабной образовательной кампании, в рамках которой Tegeta Green Planet постепенно посетит школы в разных регионах Грузии.