„თეგეტა გრინ პლანეტმა“ მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების შესახებ ბათუმში პარტნიორებისთვის პრეზენტაცია გამართა
3 ნოემბერს ბათუმში გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობისა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ორგანიზაციების მიზნებისა და ვალდებულებების შესახებ „თეგეტა ჰოლდინგის“ შვილობილმა ორგანიზაციამ, „თეგეტა გრინ პლანეტმა“, ღონისძიება გამართა.
„თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა ორგანიზაციის საქმიანობაზე, ნარჩენების სწორად მართვასა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში არსებულ რეგულაციებზე ინფორმაცია, პარტნიორებს ამჯერად აჭარის რეგიონში გააცნო.
„თეგეტა გრინ პლანეტი“ „თეგეტას“ კორპორაციულ მომხმარებლებს შესაძლებლობას აძლევს, ნარჩენი ზეთები, აკუმულატორები და საბურავები კომპანიის შეგროვების პუნქტებში ჩააბარონ. ამის შემდეგ „თეგეტა გრინ პლანეტი“ უზრუნველყოფს სპეციფიკური ნარჩენების ტრანსპორტირებასა და ლიცენზირებულ გადამმუშავებელ კომპანიებში ჩაბარებას.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ პარტნიორ ორგანიზაციებს გავაცნოთ ის შესაძლებლობები, რასაც „თეგეტა გრინ პლანეტი“ ნარჩენების გადამუშავების კუთხით აძლევს მათ. გვინდა, რომ გარემოზე ზრუნვის საკითხში კიდევ უფრო მეტი თანამოაზრე შემოვიკრიბოთ და, პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად, დადებითი ზეგავლენები გავზარდოთ. „თეგეტა გრინ პლანეტის“ უმთავრესი საზრუნავი სწორედ გარემოს დაცვაა და ჩვენი საქმიანობის მთავარი მიზანი სპეციფიკური ნარჩენების მართვა, მათი რეციკლირება, გადამუშავება და აღდგენაა. ამ პროცესში მეტი კომპანიის ჩართვით კი პროცესი კიდევ უფრო ეფექტიანი გახდება“.
ღონისძიებას, სადაც მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში არსებულ შესაძლებლობებზე ისაუბრეს, 80-ამდე ადამიანი დაესწრო. მათ შორის იყვნენ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ასევე აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობისა და ბათუმის მერიის წარმომადგენლები და პარტნიორი ორგანიზაციების წევრები.
სოლომონ პავლიაშვილი, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე:
„სასიხარულოა, რომ დღევანდელ ღონისძიებაზე აჭარის რეგიონის ბიზნეს სექტორის მხრიდან დიდი დაინტერესება იყო. მათ დეტალურად გავაცანით მგვ ორგანიზაციების მიზნები. ვფიქრობ, რომ ასეთი შეხვედრები ძალიან ეფექტური იქნება მდგრადი მიზნების მიღწევის გზაზე. რაც შეეხება „თეგეტა გრინ პლანეტს“ მისი საქმიანობა სწორედ ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპებზეა აწყობილი. მათ  უკვე აქვთ ნარჩენების შეგროვების 45 ლოკაცია და იგეგმება, რომ აჭარის რეგიონში დამატებითი ლოჯისტკის ცენტრებიც გაჩნდეს. მათ შორის შეიქმნას საბურავების, აკუმულატორების, ზეთების გადამამუშავებელი წერტილები. ეს იქნება კიდევ ერთი წინგადადგმული ნაბიჯი ცირკულარული ეკონომიკის წახალისებისთვის.“
თეგეტასთვის გარემოს დაცვაზე ზრუნვა კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის სტრატეგიის ნაწილია და სწორედ ამ იდეით 2022 წელს ჰოლდინგს კიდევ ერთი შვილობილი ორგანიზაცია „თეგეტა გრინ პლანეტი“ შეემატა. საქართველოს მასშტაბით „თეგეტა გრინ პლანეტის“ 45-ამდე შეგროვების პუნქტი ფუნქციონირებს, მათ შორის, თბილისში, ბათუმში, ქუთაისში, ყაზბეგში, თელავში, გორსა და ფოთში.
Tegeta Green Planet „თეგეტა ჰოლდინგში“ შემავალი ორგანიზაციაა, რომელიც 2022 წლიდან ფუნქციონირებს. ის ერთ-ერთი პირველია საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსაგან ავტორიზაცია მოიპოვა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში ნარჩენი საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების მართვაზე. პირველ ეტაპზე ორგანიზაცია ზემოაღნიშნულ სპეციფიკურ ნარჩენებს რეგლამენტის მიხედვით აგროვებს, უზრუნველყოფს მათ ტრანსპორტირებას, გადამუშავებას, შემდგომ კი მართვას ცირკულარული ეკონომიკის წესების შესაბამისად.

Director of “Tegeta Green Planet” Shalva Akhvlediani informed partners in the Adjara region about the activities of the organization, proper waste management and rules within the framework of Extended Producer Responsibility.
“Tegeta Green Planet” offers “Tegeta”'s corporate clients the opportunity to return used oils, batteries and tires to the company's collection points. “Tegeta Green Planet” then ensures that the specific waste is transported and delivered to licensed waste treatment facilities.
Shalva Akhvlediani, director of “Tegeta Green Planet”: “It is important for us to introduce partner organizations to the opportunities that “Tegeta Green Planet” gives them in terms of waste recycling. We want to bring together even more like-minded people on the issue of caring for the environment and, together with partner organizations, increase the positive impact. The main concern of “Tegeta Green Planet” is the protection of the environment, and the main goal of our activities is the management of specific waste, its recycling, processing and recovery. By involving more companies in this procedure, the process will become even more efficient.”
About 80 people attended the event, which highlighted the opportunities available under the Extended Manufacturer Commitment. Among them were representatives of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia, as well as the government of the Autonomous Republic of Adjara and the Batumi City Hall, as well as members of partner organizations.
Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia: “It’s good that there was great interest in today’s event from the business sector of the Adjara region. We told them in detail about the goals of extended commitment organizations. I think such meetings will be very effective in achieving sustainable goals. As for “Tegeta Green Planet”, its activities are based on the principles of a circular economy. They already have 45 waste collection points and are planning to open additional logistics centers in the Adjara region. Among them, points for recycling car tires, batteries and oils should be created. This will be another step forward in promoting the circular economy.”
For the “Tegeta” company, caring for the environment is part of the corporate social responsibility strategy, and it was with this idea that another subsidiary organization, “Tegeta Green Planet”, joined the holding in 2022. There are about 45 “Tegeta Green Planet” collection points throughout Georgia, including Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Kazbegi, Telavi, Gori and Poti.
“Tegeta Green Planet” is an organization that is part of “Tegeta Holding” and has been operating since 2022. The company was one of the first in Georgia to receive permission from the Ministry of Environmental Protection and Agriculture as part of Extended Producer Responsibility” to handle waste tires, oils and batteries. At the first stage, the organization collects the above-mentioned specific waste in accordance with regulations, ensures its transportation, processing and further management in accordance with the rules of the circular economy.