„თეგეტა გრინ პლანეტმა“ მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების შესახებ ბათუმში პარტნიორებისთვის პრეზენტაცია გამართა
3 ნოემბერს ბათუმში გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობისა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ორგანიზაციების მიზნებისა და ვალდებულებების შესახებ „თეგეტა ჰოლდინგის“ შვილობილმა ორგანიზაციამ, „თეგეტა გრინ პლანეტმა“, ღონისძიება გამართა.
„თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორმა შალვა ახვლედიანმა ორგანიზაციის საქმიანობაზე, ნარჩენების სწორად მართვასა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში არსებულ რეგულაციებზე ინფორმაცია, პარტნიორებს ამჯერად აჭარის რეგიონში გააცნო.
„თეგეტა გრინ პლანეტი“ „თეგეტას“ კორპორაციულ მომხმარებლებს შესაძლებლობას აძლევს, ნარჩენი ზეთები, აკუმულატორები და საბურავები კომპანიის შეგროვების პუნქტებში ჩააბარონ. ამის შემდეგ „თეგეტა გრინ პლანეტი“ უზრუნველყოფს სპეციფიკური ნარჩენების ტრანსპორტირებასა და ლიცენზირებულ გადამმუშავებელ კომპანიებში ჩაბარებას.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ პარტნიორ ორგანიზაციებს გავაცნოთ ის შესაძლებლობები, რასაც „თეგეტა გრინ პლანეტი“ ნარჩენების გადამუშავების კუთხით აძლევს მათ. გვინდა, რომ გარემოზე ზრუნვის საკითხში კიდევ უფრო მეტი თანამოაზრე შემოვიკრიბოთ და, პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად, დადებითი ზეგავლენები გავზარდოთ. „თეგეტა გრინ პლანეტის“ უმთავრესი საზრუნავი სწორედ გარემოს დაცვაა და ჩვენი საქმიანობის მთავარი მიზანი სპეციფიკური ნარჩენების მართვა, მათი რეციკლირება, გადამუშავება და აღდგენაა. ამ პროცესში მეტი კომპანიის ჩართვით კი პროცესი კიდევ უფრო ეფექტიანი გახდება“.
ღონისძიებას, სადაც მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში არსებულ შესაძლებლობებზე ისაუბრეს, 80-ამდე ადამიანი დაესწრო. მათ შორის იყვნენ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ასევე აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობისა და ბათუმის მერიის წარმომადგენლები და პარტნიორი ორგანიზაციების წევრები.
სოლომონ პავლიაშვილი, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე:
„სასიხარულოა, რომ დღევანდელ ღონისძიებაზე აჭარის რეგიონის ბიზნეს სექტორის მხრიდან დიდი დაინტერესება იყო. მათ დეტალურად გავაცანით მგვ ორგანიზაციების მიზნები. ვფიქრობ, რომ ასეთი შეხვედრები ძალიან ეფექტური იქნება მდგრადი მიზნების მიღწევის გზაზე. რაც შეეხება „თეგეტა გრინ პლანეტს“ მისი საქმიანობა სწორედ ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპებზეა აწყობილი. მათ  უკვე აქვთ ნარჩენების შეგროვების 45 ლოკაცია და იგეგმება, რომ აჭარის რეგიონში დამატებითი ლოჯისტკის ცენტრებიც გაჩნდეს. მათ შორის შეიქმნას საბურავების, აკუმულატორების, ზეთების გადამამუშავებელი წერტილები. ეს იქნება კიდევ ერთი წინგადადგმული ნაბიჯი ცირკულარული ეკონომიკის წახალისებისთვის.“
თეგეტასთვის გარემოს დაცვაზე ზრუნვა კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის სტრატეგიის ნაწილია და სწორედ ამ იდეით 2022 წელს ჰოლდინგს კიდევ ერთი შვილობილი ორგანიზაცია „თეგეტა გრინ პლანეტი“ შეემატა. საქართველოს მასშტაბით „თეგეტა გრინ პლანეტის“ 45-ამდე შეგროვების პუნქტი ფუნქციონირებს, მათ შორის, თბილისში, ბათუმში, ქუთაისში, ყაზბეგში, თელავში, გორსა და ფოთში.
Tegeta Green Planet „თეგეტა ჰოლდინგში“ შემავალი ორგანიზაციაა, რომელიც 2022 წლიდან ფუნქციონირებს. ის ერთ-ერთი პირველია საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსაგან ავტორიზაცია მოიპოვა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში ნარჩენი საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების მართვაზე. პირველ ეტაპზე ორგანიზაცია ზემოაღნიშნულ სპეციფიკურ ნარჩენებს რეგლამენტის მიხედვით აგროვებს, უზრუნველყოფს მათ ტრანსპორტირებას, გადამუშავებას, შემდგომ კი მართვას ცირკულარული ეკონომიკის წესების შესაბამისად.

Компания «Тегета Грин Планет» провела презентацию для своих партнеров в Батуми о расширенных обязательств производителя
3 ноября компания «Тегета Грин Планет», дочерняя компания «Тегета Холдинг», провела в Батуми мероприятие, посвященное целям и обязательствам организаций экологической ответственности и расширенных обязательств производителей.
Директор «Тегета Грин Планет» Шалва Ахвледиани проинформировал партнеров в Аджарском регионе о деятельности организации, правильном обращении с отходами и правилах в рамках расширенных обязательств производителей.
«Тегета Грин Планет» предлагает корпоративным клиентам «Тегета» возможность сдать отработанные масла, аккумуляторы и покрышки в пункты приема компании. После этого «Тегета Грин Планет» обеспечивает транспортировку специфических отходов и их доставку лицензированным предприятиям по переработке отходов.
Шалва Ахвледиани, директор «Тегета Грин Планет»: «Нам важно познакомить партнерские организации с возможностями, которые им дает «Тегета Грин Планет» в плане переработки отходов. Мы хотим собрать еще больше единомышленников в вопросе заботы об окружающей среде и вместе с партнерскими организациями увеличить положительное влияние. Основной заботой «Тегета Грин Планет» является защита окружающей среды, а основной целью нашей деятельности является управление специфическими отходами, их рециклирование, переработка и восстановление. Вовлекая в эту процедуру больше компаний, процесс станет еще более эффективным».
На мероприятии, где рассказали о возможностях в рамках расширенных обязательств производителей, присутствовало около 80 человек. Среди них были представители Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии, а также правительства Аджарской Автономной Республики и мэрии Батуми, а также члены партнерских организаций.
Соломон Павлиашвили, заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии: «Хорошо, что к сегодняшнему мероприятию проявился большой интерес со стороны бизнес-сектора Аджарского региона. Мы подробно рассказали им о целях организаций расширенных обязательств. Я думаю, что такие встречи будут очень эффективными для достижения устойчивых целей. Что касается «Тегета Грин Планет», то ее деятельность основана на принципах циркулярной экономики. У них уже есть 45 пунктов сбора мусора, и они планируют открыть дополнительные логистические центры в Аджарском регионе. Среди них должны быть созданы пункты по переработке автомобильных покрышке, аккумуляторов и масел. Это будет еще одним шагом вперед к поощрению циркулярной экономики».
Для компании «Тегета», забота об окружающей среде является частью стратегии корпоративной социальной ответственности, и именно с этой идеей в 2022 году к холдингу присоединилась еще одна дочерняя организация «Тегета Грин Планет».  По всей Грузии функционирует около 45 пунктов приема «Тегета Грин Планет», включая Тбилиси, Батуми, Кутаиси, Казбеги, Телави, Гори и Поти.
«Тегета Грин Планет» – организация, входящая в «Тегета Холдинг», функционирует с 2022 года. Компания одной из первых в Грузии получила разрешение Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства в рамках расширенных обязательства производителя по обращению с отработанными покрышками, маслами и аккумуляторами. На первом этапе организация собирает вышеупомянутые специфические отходы согласно нормативам, обеспечивает их транспортировку, переработку и дальнейшее управление в соответствии с правилами циркулярной экономики.