თეგეტა გრინ პლანეტმა მონაწილეობა მიიღო სოციალური დიზაინის დღეებში - ცირკულარული დიზაინისა და მდგრადი ინოვაციებისადმი მიძღვნილ სამდღიან კონფერენციაში, რომელსაც დიზაინის ინსტიტუტმა უმასპინძლა.
ღონისძიების ფარგლებში თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა, სხვა სპიკერებთან ერთად მონაწილეობა მიიღო დისკუსიაში, რომელიც საქართველოში ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების გამოცდილებას, არსებულ გამოწვევებსა და სამომავლო შესაძლებლობებს შეეხებოდა.
საუბრისას შალვა ახვლედიანმა ყურადღება გაამახვილა იმ პროგრესზე, რომელიც ქვეყანაში ბოლო წლებში ცირკულარული ეკონომიკის მიმართულებით განხორციელდა. მან აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა ნარჩენების მართვის სისტემების განვითარების, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) პრინციპების დანერგვისა და გადამუშავების კულტურის გაძლიერების მიმართულებით. მისივე შეფასებით, მსგავსი ინიციატივები საფუძველს ქმნის რესურსების უფრო ეფექტიანი გამოყენებისა და პასუხისმგებლიანი მოხმარების მოდელის ჩამოყალიბებისთვის.
დისკუსიის ფარგლებში ასევე აღინიშნა, რომ ცირკულარული მიდგომა საქართველოსთვის ახალი იდეა არ არის. რესურსების გაფრთხილება, ნივთების შეკეთება, ხელახლა გამოყენება და თაობიდან თაობისთვის გადაცემა წლების განმავლობაში ქართული ყოფისა და კულტურის ბუნებრივი ნაწილი იყო. თუმცა, თანამედროვე მოხმარების ტენდენციებმა ეს პრაქტიკა მნიშვნელოვნად შეცვალა, რის გამოც დღეს აუცილებელია ამ ღირებულებების თანამედროვე მიდგომებთან შერწყმა.
თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორმა ისაუბრა იმაზეც, რომ ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების მთავარი გამოწვევა მხოლოდ ტექნოლოგიების ან რეგულაციების არსებობა არ არის. მისი თქმით, გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლების - დიზაინერების, არქიტექტორების, კრეატორებისა და მკვლევრების - აქტიურ თანამშრომლობას. სწორედ მათ შეუძლიათ შექმნან ისეთი პროდუქტები, სერვისები და გარემო, რომლებიც თავიდანვე ითვალისწინებს რესურსების ეფექტიან გამოყენებას, პროდუქტის სიცოცხლის ციკლის გახანგრძლივებასა და გადამუშავების შესაძლებლობას.
სოციალური დიზაინის დღეები მნიშვნელოვანი პლატფორმა გახდა ცოდნის გაზიარებისა და სხვადასხვა სექტორის წარმომადგენლებს შორის თანამშრომლობის გასაძლიერებლად. მსგავსი ფორმატის ღონისძიებები ხელს უწყობს ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების გავრცელებას და იმ გადაწყვეტილებების განვითარებას, რომლებიც ქვეყნის მდგრად განვითარებას შეუწყობს ხელს.
თეგეტა გრინ პლანეტი აქტიურად განაგრძობს ისეთი ინიციატივების მხარდაჭერას, რომლებიც ხელს უწყობს ცირკულარული ეკონომიკის განვითარებას, პასუხისმგებლიან რესურსების მართვასა და გარემოზე ზემოქმედების შემცირებას.

Компания Tegeta Green Planet приняла участие в Social Design Days - трёхдневной конференции, посвящённой циркулярному дизайну и устойчивым инновациям, организованной Институтом дизайна.
В рамках мероприятия директор Tegeta Green Planet Шалва Ахвледиани вместе с другими спикерами принял участие в панельной дискуссии, посвящённой развитию циркулярной экономики в Грузии, существующим вызовам и перспективам дальнейшего развития.
В ходе обсуждения Шалва Ахвледиани отметил значительный прогресс, достигнутый в стране за последние годы в сфере развития циркулярной экономики. Он подчеркнул важность шагов, предпринятых для совершенствования системы управления отходами, внедрения принципов расширенной ответственности производителя (EPR) и формирования культуры переработки. По его словам, подобные инициативы создают прочную основу для более эффективного использования ресурсов и развития модели ответственного потребления.
В ходе дискуссии также было отмечено, что принципы циркулярной экономики не являются для Грузии новой концепцией. Бережное отношение к ресурсам, ремонт вещей, их повторное использование и передача из поколения в поколение на протяжении многих лет были естественной частью грузинского быта и культуры. Однако современные модели потребления существенно изменили эти традиции, поэтому сегодня особенно важно сочетать их с современными подходами циркулярной экономики.
Шалва Ахвледиани также отметил, что главным вызовом в развитии циркулярной экономики являются не только технологии или законодательное регулирование. По его мнению, решающее значение имеет активное сотрудничество представителей различных сфер - дизайнеров, архитекторов, креативных специалистов и исследователей. Именно они способны создавать продукты, услуги и пространства, которые уже на этапе проектирования предусматривают эффективное использование ресурсов, продление жизненного цикла продукции и возможность её последующей переработки.
Social Design Days стали важной площадкой для обмена знаниями и укрепления сотрудничества между представителями различных отраслей. Подобные мероприятия способствуют распространению принципов циркулярной экономики и развитию решений, направленных на устойчивое развитие страны.
Tegeta Green Planet продолжает активно поддерживать инициативы, способствующие развитию циркулярной экономики, ответственному управлению ресурсами и снижению воздействия на окружающую среду.