საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირ „ორქისის“ ორგანიზებით მდგარდი დაფინანსების სემინარი გაიმართა
2024 წლის 11 სექტემბერს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირ „ორქისის“ ორგანიზებით მდგარდი დაფინანსების სემინარი გაიმართა. ღონისძიებას თეგეტა გრინ პლანეტის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
მდგრადი დაფინანსების სემინარი საქართველოს გარემოსდაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის „მმართველობის რეფორმის ფონდი“ (GRF) ქვეპროექტის, „ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესში საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერა მმართველობისა და პოლიტიკის გასაძლიერებლად“,  ფარგლებში გაიმართა, რომელსაც შვედეთის მთავრობა აფინანსებს.
სემინარზე განხილული იყო მდგრადი განვითარების პრინციპები, გარემოსდაცვითი, სოციალური და მმართველობითი (ESG) ინვესტირების სტრატეგიები და ESG ფილტრები, ევროკავშირის მდგრადი დაფინანსების ჩარჩო და ფინანსური ინსტიტუტების ტიპური მოთხოვნები.
სემინარს უძღვებოდა ცირკულარული ეკონომიკის, გარემოს დაცვის, სოციალური, მმართველობისა და მდგრადი დაფინანსების საკითხების საერთაშორისო ექსპერტი დოქტორი დარიუშ პრასეკი.

Министерство охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии и Союз исследователей природы Грузии «Оркис» организовали семинар по устойчивому финансированию
11 сентября 2024 года Министерство охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии и Союз исследователей природы Грузии «Оркис» организовали семинар по устойчивому финансированию. На мероприятии также присутствовали представители компании «Тегета Грин Планет».
Семинар по устойчивому финансированию был проведен в тесном сотрудничестве с Министерством окружающей среды и сельского хозяйства Грузии. Семинар является частью финансируемого правительством Швеции подпроекта - «Поддержка со стороны правительства Грузии для усиления управления и политики при переходе к циркулярной экономике», в рамках проекта «Фонд реформы управления (GRF)» Программы развития ООН.
На семинаре обсуждались принципы устойчивого развития, стратегии по экологическому, социальному и управленческому (ESG) инвестированию, и ESG-фильтры, структура устойчивого финансирования от Европейского Союза и типичные требования от финансовых учреждений.
Семинар вел доктор Дариуш Прасек, международный эксперт по вопросам циркулярной экономики, защиты окружающей среды, социальной сферы, управления и устойчивого финансирования.