რატომ უნდა ჩააბაროთ საავტომობილო ნარჩენები შესაბამის პუნქტში, რატომ არ უნდა გააღოთ მაცივრის კარი საჭიროების გარეშე, რატომ უნდა მორწყოთ ყვავილები წვიმის წყლით და რა საერთო აქვს ამ ქმედებებს ეკოლოგიასთან? ერთი შეხედვით ამ უცნაური კავშირის ლოგიკური ახსნა
„თეგეტა მოტორსის“,
„თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და ორგანიზაცია „მწვანე პოლუსის“ თანამშრომლობით გამოცემულ წიგნშია თავმოყრილი. კრებულში 20 ეკორჩევაა გაერთიანებული და ახალგაზრდა თაობის ცნობიერების ამაღლებას ისახავს მიზნად.
თათია ხორბალაძე, „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი: „გარემოზე ზრუნვა „თეგეტასთვის“ უკვე ყოველდღიურობად იქცა. ჩვენ თანმიმდევრულად მივყვებით დასახულ პრიორიტეტებს და ვცდილობთ, მაქსიმალურად ფართო აუდიტორიას მივაწვდინოთ ხმა, თუ რა ზიანი მოაქვს, მაგალითად, საავტომობილო ნარჩენების გარემოში დატოვებას. კომპანიის საქმიანობის სპეციფიკის გათვალისწინებით, ეს საკითხი ჩვენთვის განსაკუთრებით აქტუალურია.
„მწვანე პოლუსთან“ თანამშრომლობით გამოცემული წიგნი კი კიდევ ერთი კარგი შესაძლებლობაა, ახალგაზრდა თაობას არა მხოლოდ მივაწოდოთ ინფორმაცია საფრთხეების შესახებ, არამედ მათი თავიდან აცილების გზებზეც ვისაუბროთ, რაც საბოლოოდ საზოგადოებაში ქცევის შეცვლას ისახავს მიზნად“.
„თეგეტა მოტორსის“, „თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და „მწვანე პოლუსის“ თანამშრომლობით გამოცემული წიგნი სამ ძირითად თემას აერთიანებს: საავტომობილო ნარჩენების გადამუშავება, ჰაერის დაბინძურება და წყლის მოხმარება. პროექტის სამიზნე აუდიტორია სკოლის მოსწავლეები არიან. კრებულის ტექსტიც შესაბამისი - მარტივი და სახალისო ენით დაიწერა. წიგნის საპრეზენტაციოდ კი 10 სკოლა შეირჩა.
ეკორჩევების წიგნს ორი გმირი ჰყავს - ფლორა და ფაუნა დაწვრილებით უყვებიან მკითხველებს, რამდენად მნიშვნელოვანია თითოეული მოქალაქის ქცევა გარემოს უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობისთვის. გამოცემის პირველი ნაწილი საავტომობილო ნარჩენების გადამუშავებას შეეხება. ამ მიმართულებით უკვე რამდენიმე წელია, “თეგეტა ჰოლდინგთან“ დაკავშირებული კომპანია, „თეგეტა გრინ პლანეტი“, „თეგეტა მოტორსთან“ ერთად მუშაობს. კომპანია პროექტის ერთ-ერთი თანაავტორია და რჩევებიც მათი ხელშეწყობით მომზადდა.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორი: „ჩვენი კომპანიის უმთავრესი ღირებულება სოციალური პასუხისმგებლობის პოპულარიზაცია და ამ მიმართულებით ცნობიერების გაზრდაა,რაც,საბოლოოჯამში,გარემოზე მავნე ზემოქმედების შემცირებას უწყობს ხელს. სწორედ ეს მთავარი პრინციპი გვაერთიანებს „მწვანე პოლუსთან“. გვსურს, ერთობლივად ავუხსნათ ჩვენს თანამოქალაქეებს და განსაკუთრებით ახალგაზრდებს, რომ საავტომობილო ნარჩენების უყურადღებოდ დატოვება გარემოს დიდ ზიანს აყენებს. ამიტომ აუცილებელია მათი შეგროვება და წესების დაცვით გადამუშავება, რასაც „თეგეტა გრინ პლანეტი“ პარტნიორი ლიცენზირებული გადამმუშავებელი საწარმოების მეშვეობითაკეთებს“.
მარიამ ჯაფარიძე, „თეგეტა ჰოლდინგის CSR მენეჯერი: „სკოლებში ეკორჩევების წიგნის პრეზენტაციისას მოსწავლეებს არაერთ მნიშვნელოვან რჩევას ვუზიარებთ. მათ შორის, ვუხსნით და ვასწავლით, თუ რა მცირედი ნაბიჯების გადადგმით შეგვიძლია ვიზრუნოთ გარემოზე. ვუზიარებთ ჩვენს ღირებულებებსა და მიდგომებს და ვაძლევთ სტიმულს, რომ მეტად ჩართულები იყვნენ უკეთესი მომავლის შენებაში“.
„მწვანე პოლუსისთვის“ ეკორჩევების ეს უკვე მეხუთე გამოცემაა. ორგანიზაციის მიზანია, ახალ თაობას ეკოლოგიური პასუხისმგებლობის განვითარებაში დაეხმაროს.
გიორგი ჯაფარიძე, „მწვანე პოლუსის“ დამფუძნებელი: „მოხარულები ვართ, რომ ამჯერად „თეგეტა მოტორსთან“ და „თეგეტა გრინ პლანეტთან“ ერთად ვაგრძელებთ ეკორჩევების ციკლს. ეს არის ეკოანბანი, რომელიც მოზარდებს აძლევს შესაძლებლობას, გაიგონ, რა ზიანი მოაქვს გარემოსთვის დაუდევრობას და ამასთან ერთად, გვინდა ახალგაზრდებს გავუზიაროთ ის ელემენტარული და საბაზისო რჩევები, რომლებიც ყოველდღიურობაში გამოადგებათ.
ჩვენი ორგანიზაცია უკვე წლებია, ამ მიმართულებით მუშაობს. ბოლო პერიოდის დაკვირვება აჩვენებს, რომ ცნობიერების ამაღლების კუთხით, ვითარება გაუმჯობესებულია. ყოველი პრეზენტაციის შემდეგ სკოლებში ერთგვარ ტესტს ვატარებთ, რომლის შედეგებიც სიტუაციის ცვლილების ნათელი დადასტურებაა“.
ეკორჩევების წიგნის საპრეზენტაციოდ შერჩეული სკოლების მოსწავლეების უმრავლესობამ ინფორმაცია უშუალოდ გამოცემის თანაავტორებისაგან მიიღო. პროექტი ჯერ ისევ გრძელდება, ოქტომბრის პირველ ნახევარში დასრულდება და ეკოლოგიური უსაფრთხოების შესახებ, ჯამში, 500-მდე მოსწავლე გაიგებს მეტს. უშუალო შეხვედრებთან ერთად, რჩევების მეტი ხელმისაწვდომობისათვის 15 პოსტერიც მომზადდება. ქარდები სოციალურ ქსელებში, სხვადასხვა პლატფორმაზე განთავსდება.

Почему стоит вывозить и сдать автомобильные отходы в специальный пункт, почему не стоит открывать дверцу холодильника без необходимости, почему нужно поливать цветы дождевой водой, и что общего у этих действий с экологией? Логичное объяснение этой, казалось бы, странной взаимосвязи содержится в книге, изданной в рамках сотрудничества
Тегета Моторс, «Тегета Грин Планет» и организацией «Грин Поул». Сборник включает 20 советов по защите окружающей среды и призван повысить осведомлённость подрастающего поколения.
Татия Хорбаладзе, руководитель отдела стратегических коммуникаций «Тегета Холдинг»: «Забота об окружающей среде уже стала для «Тегета» повседневным делом. Мы последовательно следуем поставленным приоритетам и стараемся донести до максимально широкой аудитории информацию о вреде, наносимом, например, автомобильными отходами окружающей среде. Учитывая специфику деятельности компании, этот вопрос для нас особенно актуален.
Книга, изданная совместно с «Грин Поул», — ещё одна хорошая возможность не только рассказать молодому поколению об опасностях, но и рассказать о способах их предотвращения, что в конечном итоге направлено на изменение поведения в обществе.
Книга, изданная в рамках сотрудничества между «Тегета Моторс», «Тегета Грин Планет» и «Грин Поул», объединяет три основные темы: переработка автомобильных отходов, загрязнение воздуха и потребление воды. Целевая аудитория проекта — школьники. Текст сборника также написан соответственно простым и увлекательным языком. Для презентации книги были отобраны 10 школ.
В книге экосоветов - два героя: Флора и Фауна. Они подробно рассказывают читателям о том, насколько важно поведение каждого гражданина для безопасности и здоровья окружающей среды. Первая часть публикации посвящена переработке автомобильных отходов. Компания Тегета Грин Планет, входящая в холдинг Tегета, уже несколько лет работает в этом направлении совместно с компанией Тегета Моторс. Компания является одним из соавторов проекта, да и советы были подготовлены при их поддержке.
Шалва Ахвледиани, директор компании Тегета Грин Планет: «Главная ценность нашей компании — это развитие социальной ответственности и повышение осведомленности в этом направлении, что в конечном итоге способствует снижению вредного воздействия на окружающую среду. Именно этот главный принцип объединяет нас с компанией «Грин Поул». Мы хотели бы совместно донести до наших сограждан, и особенно до молодежи, что оставленные без присмотра автомобильные отходы наносят огромный вред окружающей среде. Поэтому необходимо собирать и перерабатывать их в соответствии с правилами, что и делает Тегета Грин Планет с помощью партнеров - лицензированных предприятий по переработке отходов».
Марьям Джапаридзе, менеджер по CSRТегета Холдинг: «Представляя книгу экосоветов в школах, мы делимся с учениками рядом важных советов. В частности, мы объясняем и учим их, как можно предпринять небольшие шаги для заботы об окружающей среде. Мы делимся нашими ценностями и подходами, и даем им стимул - принимать более активное участие в построении лучшего будущего».
Это уже пятый выпуск экосоветов» для «Грин Поул». Цель организации — помочь новому поколению развить экологическую ответственность.
Георгий Джапаридзе, основатель «Грин Поул»: «Мы рады, что в этот раз продолжаем цикл экосоветов совместно с «Тегета Моторс» и «Тегета Грин Планет». Это эко-азбука, которая даёт подросткам возможность понять, какой вред наносит экологии беззаботность, и в то же время мы хотим поделиться с молодёжью элементарными и базовыми советами, которые пригодятся им в повседневной жизни.
Наша организация работает в этом направлении уже много лет. Последние наблюдения показывают, что ситуация с повышением осведомлённости улучшилась. После каждой презентации мы проводим в школах своего рода тест, результаты которого наглядно подтверждают изменение ситуации».
Большинство учащихся школ, отобранных для презентации книги «Эко-советы», получили информацию непосредственно от соавторов издания. Проект всё ещё продолжается и завершится в первой половине октября. В рамках проекта около 500 студентов узнают больше об экологической безопасности. Помимо личных встреч, для большей доступности советов будет подготовлено 15 плакатов. Карточки будут размещены в социальных сетях и на различных платформах.