50-ამდე სოციალური საწარმო ერთ სივრცეში – „თეგეტა გრინ პლანეტი“ B2B გამოფენის ოქროს სპონსორი იყო
50-ამდე საწარმო და 300 სტუმარი – სოციალური საწარმოების B2B გამოფენა საქართველოში უკვე მეოთხედ გაიმართა. ღონისძიების მიზანი იყო სოციალურ საწარმოებსა და ბიზნესსექტორს შორის პარტნიორობის ხელშეწყობა, პასუხისმგებლობიანი შესყიდვების პრაქტიკის დანერგვა  და მეტი სოციალური და გარემოსდაცვითი გავლენის უზრუნველყოფა.
B2B გამოფენის ოქროს სპონსორი და მწვანე საწარმოების წარმდგენი „თეგეტა გრინ პლანეტი“  იყო. ორგანიზაცია „თეგეტა ჰოლდინგის“ გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის ფარგლებში შეიქმნა და გარემოზე ზრუნვის იდეით საქმიანობს. ღონისძიების მონაწილეებს „თეგეტა გრინ პლანეტის“ სტრატეგიული პრიორიტეტები და მიზნები ორგანიზაციის დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა გააცნო.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორი:
„გარემოსა და საზოგადოებაზე ზრუნვა „თეგეტას“ კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებებია. სოციალური და მწვანე მეწარმეების საქმიანობა კი სწორედ მწვანე მომავალზე ორიენტირებული და საზოგადოებისთვის მდგრადი ცვლილებების მომტანია. ჩვენთვის საამაყოა, რომ ახლახან თეგეტამ მიიღო კორპორაციული მდგრადობის ჯილდოები სწორედ სოციალური საწარმოების გაძლიერებისა და გარემოსდაცვით პროექტებში.
ჩვენ, როგორც „თეგეტას“ შვილობილი კომპანია, თანამოაზრეების გაძლიერების გზით, ვცდილობთ, მეტი დადებითი სოციალური და გარემოსდაცვითი გავლენა შევქმნათ ქვეყანაში. ვფიქრობ, რომ ბიზნესსექტორის ჩართულობა მსგავს ღონისძიებებში ძალიან მნიშვნელოვანია, სწორედ ამიტომ ვართ როგორც გამოფენის მხარდამჭერები, ისე B2B შეხვედრების მონაწილეებიც. ეს გამოფენა ერთ-ერთი საუკეთესო შესაძლებლობაა, გარემოზე მზრუნველმა ორგანიზაციებმა გავიცნოთ ერთმანეთი და ერთად მოვძებნოთ პლანეტასა და საზოგადოებაზე ზრუნვის საკითხებში საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული ბიზნესგადაწყვეტები“.
„თეგეტა გრინ პლანეტი“, როგორც მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე კომპანია, მსგავსი ფასეულობების მქონე თანამოაზრეების მხარდაჭერის გზით, ცდილობს, ქვეყანაში მეტი დადებითი სოციალური და გარემოსდაცვითი გავლენა უზრუნველყოს. სოციალური საწარმოების B2B გამოფენის პარტნიორობის მიზანი სწორედ სოციალური საწარმოების გაძლიერება და მწვანე მომავალზე ორიენტირებული პროექტების ხელშეწყობა იყო.
სოციალური საწარმოების B2B გამოფენა საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრისა (CSRDG) და ევროკავშირის მხარდაჭერით გაიმართა. სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, ერთ სივრცეში გასცნობოდნენ მოწინავე ქართული 50-ამდე სოციალური და მწვანე საწარმოს მრავალფეროვან პროდუქციასა და მომსახურებას.
Tegeta Green Planet „თეგეტა ჰოლდინგში“ შემავალი ორგანიზაციაა, რომელიც 2022 წლიდან ფუნქციონირებს. ის ერთ-ერთი პირველია საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსაგან ავტორიზაცია მოიპოვა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში ნარჩენი საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების მართვაზე. ორგანიზაცია პირველ ეტაპზე ახდენს ზემოაღნიშნული სპეციფიკური ნარჩენების რეგლამენტის მიხედვით შეგროვებას, ტრანსპორტირებას, გადამუშავებას, შემდგომ კი მათ მართვას ცირკულარული ეკონომიკის წესების შესაბამისად.

До 50 социальных предприятий в одном пространстве — компания «Тегета Грин Планет» выступила золотым спонсором выставки B2B
До 50 предприятий и 300 гостей - B2B выставка социальных предприятий в Грузии проводится уже в четвертый раз. Целью мероприятия было содействие партнерству между социальными предприятиями и бизнес-сектором, внедрение практики ответственных закупок и обеспечение больше социального и экологического влияний.
Золотым спонсором B2B выставки и докладчиком зеленых предприятий выступила «Тегета Грин Планет». Организация была создана в рамках экологической ответственности «Тегета Холдинг» и действует с идеей заботы об окружающей среде. Стратегические приоритеты и цели «Тегета Грин Планет» участникам мероприятия представил директор организации Шалва Ахвледиани.
Шалва Ахвледиани, директор «Тегета Грин Планет»:
«Забота об окружающей среде и обществе является приоритетным направлением стратегии корпоративной социальной ответственности «Тегеты». Деятельность социальных и зеленых предпринимателей ориентирована на зеленое будущее и приносит устойчивые изменения для общества. Мы гордимся тем, что «Тегета» недавно получила корпоративную награду за устойчивое развитие специально за продвижение социальных предприятий и экологических проектов.
Мы, как дочерняя компания «Тегета», стремимся укреплять больше позитивного социального и экологическое влияния в стране, расширяя возможности наших единомышленников и соратников. Я считаю, что вовлечение бизнес-сектора в подобные мероприятия очень важно, поэтому мы являемся как организаторами выставки, так и участниками В2В-встреч. Эта выставка — одна из лучших возможностей для экологических организаций познакомиться друг с другом и найти бизнес-решения, основанные на общих интересах в совместной заботе о планете и обществе».
«Тегета Грин Планет», как компания с высокой социальной ответственностью, старается обеспечить более позитивное социальное и экологическое воздействие в стране, поддерживая единомышленников со схожими ценностями. Целью партнерства B2B выставки социальных предприятий было усиление социальных предприятий и продвижение проектов, ориентированных на зеленое будущее.
Выставка социальных предприятий B2B прошла при поддержке Центра стратегических исследований и развития Грузии (CSRDG) и Европейского Союза. Гости имели возможность ознакомиться с разнообразной продукцией и услугами до 50 передовых социальных и зеленых предприятий Грузии в одном пространстве.
«Тегета Грин Планет» – организация, входящая в «Тегета Холдинг», работающая с 2022 года. Компания одной из первых в Грузии получила разрешение Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства в рамках расширенного обязательства производителя на управление отработанными шинами, маслами и аккумуляторами. На первом этапе организация собирает, транспортирует и перерабатывает вышеупомянутые специфические отходы согласно регламентам, а затем управляет ими в соответствии с правилами циркулярной экономики.