50-ამდე სოციალური საწარმო ერთ სივრცეში – „თეგეტა გრინ პლანეტი“ B2B გამოფენის ოქროს სპონსორი იყო
50-ამდე საწარმო და 300 სტუმარი – სოციალური საწარმოების B2B გამოფენა საქართველოში უკვე მეოთხედ გაიმართა. ღონისძიების მიზანი იყო სოციალურ საწარმოებსა და ბიზნესსექტორს შორის პარტნიორობის ხელშეწყობა, პასუხისმგებლობიანი შესყიდვების პრაქტიკის დანერგვა  და მეტი სოციალური და გარემოსდაცვითი გავლენის უზრუნველყოფა.
B2B გამოფენის ოქროს სპონსორი და მწვანე საწარმოების წარმდგენი „თეგეტა გრინ პლანეტი“  იყო. ორგანიზაცია „თეგეტა ჰოლდინგის“ გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის ფარგლებში შეიქმნა და გარემოზე ზრუნვის იდეით საქმიანობს. ღონისძიების მონაწილეებს „თეგეტა გრინ პლანეტის“ სტრატეგიული პრიორიტეტები და მიზნები ორგანიზაციის დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა გააცნო.
შალვა ახვლედიანი, „თეგეტა გრინ პლანეტის დირექტორი:
„გარემოსა და საზოგადოებაზე ზრუნვა „თეგეტას“ კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებებია. სოციალური და მწვანე მეწარმეების საქმიანობა კი სწორედ მწვანე მომავალზე ორიენტირებული და საზოგადოებისთვის მდგრადი ცვლილებების მომტანია. ჩვენთვის საამაყოა, რომ ახლახან თეგეტამ მიიღო კორპორაციული მდგრადობის ჯილდოები სწორედ სოციალური საწარმოების გაძლიერებისა და გარემოსდაცვით პროექტებში.
ჩვენ, როგორც „თეგეტას“ შვილობილი კომპანია, თანამოაზრეების გაძლიერების გზით, ვცდილობთ, მეტი დადებითი სოციალური და გარემოსდაცვითი გავლენა შევქმნათ ქვეყანაში. ვფიქრობ, რომ ბიზნესსექტორის ჩართულობა მსგავს ღონისძიებებში ძალიან მნიშვნელოვანია, სწორედ ამიტომ ვართ როგორც გამოფენის მხარდამჭერები, ისე B2B შეხვედრების მონაწილეებიც. ეს გამოფენა ერთ-ერთი საუკეთესო შესაძლებლობაა, გარემოზე მზრუნველმა ორგანიზაციებმა გავიცნოთ ერთმანეთი და ერთად მოვძებნოთ პლანეტასა და საზოგადოებაზე ზრუნვის საკითხებში საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული ბიზნესგადაწყვეტები“.
„თეგეტა გრინ პლანეტი“, როგორც მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე კომპანია, მსგავსი ფასეულობების მქონე თანამოაზრეების მხარდაჭერის გზით, ცდილობს, ქვეყანაში მეტი დადებითი სოციალური და გარემოსდაცვითი გავლენა უზრუნველყოს. სოციალური საწარმოების B2B გამოფენის პარტნიორობის მიზანი სწორედ სოციალური საწარმოების გაძლიერება და მწვანე მომავალზე ორიენტირებული პროექტების ხელშეწყობა იყო.
სოციალური საწარმოების B2B გამოფენა საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრისა (CSRDG) და ევროკავშირის მხარდაჭერით გაიმართა. სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, ერთ სივრცეში გასცნობოდნენ მოწინავე ქართული 50-ამდე სოციალური და მწვანე საწარმოს მრავალფეროვან პროდუქციასა და მომსახურებას.
Tegeta Green Planet „თეგეტა ჰოლდინგში“ შემავალი ორგანიზაციაა, რომელიც 2022 წლიდან ფუნქციონირებს. ის ერთ-ერთი პირველია საქართველოში, რომელმაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსაგან ავტორიზაცია მოიპოვა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში ნარჩენი საბურავების, ზეთებისა და აკუმულატორების მართვაზე. ორგანიზაცია პირველ ეტაპზე ახდენს ზემოაღნიშნული სპეციფიკური ნარჩენების რეგლამენტის მიხედვით შეგროვებას, ტრანსპორტირებას, გადამუშავებას, შემდგომ კი მათ მართვას ცირკულარული ეკონომიკის წესების შესაბამისად.

Up to 50 social enterprises in one space – “Tegeta Green Planet” was a gold sponsor of the B2B exhibition
Up to 50 enterprises and 300 guests - the B2B exhibition of social enterprises is being held in Georgia for the fourth time. The event aimed to promote partnerships between social enterprises and the business sector, promote responsible purchasing practices, and ensure greater social and environmental impact.
The gold sponsor of the B2B exhibition and the speaker on behalf of green enterprises was “Tegeta Green Planet”. The organization was created within the framework of “Tegeta Holding”'s environmental responsibility and operates with the idea of caring for the environment. The strategic priorities and goals of “Tegeta Green Planet” were presented to the event participants by the director of the organization, Shalva Akhvlediani.
Shalva Akhvlediani, director of Tegeta Green Planet:
“Caring for the environment and society is a priority of “Tegeta”’s corporate social responsibility strategy. The activities of social and green entrepreneurs focus on a green future and bringing sustainable change to society. We are proud that “Tegeta” has recently received a corporate sustainability award specifically for promoting social enterprises and environmental projects.
We, as a subsidiary of “Tegeta”, strive to strengthen more positive social and environmental impact in the country by empowering our like-minded people and allies. I believe that the involvement of the business sector in such events is very important, which is why we are both exhibition organizers and participants in B2B meetings. This exhibition is one of the best opportunities for environmental organizations to get to know each other and find business solutions based on common interests in caring for the planet and society together.”
Tegeta Green Planet, as a highly socially responsible company, strives to create a more positive social and environmental impact in the country by supporting like-minded people with similar values. The goal of the B2B Social Enterprise Exhibition partnership was to strengthen social enterprises and promote projects focused on a green future.
The B2B social enterprise exhibition was supported by the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) and the European Union. Guests had the opportunity to get acquainted with the diverse products and services of up to 50 leading social and green enterprises in Georgia in one space.
“Tegeta Green Planet” is an organization, part of Tegeta Holding, operating since 2022. The company was one of the first in Georgia to receive permission from the Ministry of Environment and Agriculture as part of the Extended Producer Responsibility to manage waste tires, oils, and batteries. In the first stage, the organization collects, transports, and processes the above-mentioned specific waste according to regulations, and then manages it in accordance with the rules of the circular economy.