თეგეტა გრინ პლანეტის წარმომადგენლებმა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების შესახებ საინფორმაციო შეხვედრაში მიიღეს მონაწილეობა
2023 წლის 4-5 აპრილს კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის RECC და დანიური ორგანიზაცია COWI ორგანიზებით და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით გაიმართა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების შესახებ საინფორმაციო შეხვედრა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „ნარჩენების მართვისა და ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში.
შეხვედრაზე მონაწილეებმა განიხილეს მგვ-ის ორგანიზაციების გამოწვევები საქართველოში და აღნიშნულ გამოწვევებთან გამკლავების მეთოდები. ექსპერტებმა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციების წარმომადგენლებს გაუზიარეს თავიანთი გამოცდილება და ისაუბრეს შესაძლებლობებზე, რომელიც შეიძლება მგვ-ის ორგანიზაციებმა შექმნან ცირკულარული ეკონომიკისა და გადამამუშავებელი ქცევისა და ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის.
შეხვედრაში მონაწილეობას იღებდნენ „თეგეტა გრინ პლანეტის“ წარმომადგენლები, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრი ზაზა შავაძე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე გიორგი სურამანიძე, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი, კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის RECC აღმასრულებელი დირექტორი სოფიკო ახობაძე და სხვა მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებული ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

On April 4-5, 2023, in the frame of the project "Promotion of Waste Management and Circular Economy in Georgia", financed by the European Union and organized by the Caucasian Regional Environmental Center RECC and Danish organization COWI and supported by the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia, an information meeting was held on extended producer’s responsibility.
At the meeting, the participants discussed the problems of the extended producer’s responsibility organizations in Georgia and methods of solving these problems. The experts shared their experiences with the representatives of the extended producer’s responsibility organizations and described the opportunities that extended producer’s responsibility organizations can create for the development of circular economy, as well as processing behavior and infrastructure.
The meeting was attended by representatives of “Tegeta Green Planet”, Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environment and Agriculture of Georgia, Zaza Shavadze, Minister of Agriculture of Adjara Autonomous Republic, George Suramanidze, Deputy Minister of Finance and Economy of Adjara Autonomous Republic, Tamara Aladashvili, Director of Environmental Information and Education Center, Sofiko Akhobadze, Executive Director of Caucasus Regional Environmental Center RECC, and representatives of other organizations subject to extended producer’s responsibility.