საქართველოში ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის ხელშეწყობის მიზნით, ბათუმმა „ცირკულარულ ბიზნესსამიტ 2026“-ს უმასპინძლა. ღონისძიება ევროკავშირის დაფინანსებითა და CENN-ის ორგანიზებით გაიმართა და გარემოს დაცვის მსოფლიო დღეს, 5 ივნისს, სიმბოლურად 100-მდე სტუმარი გააერთიანა 60-ზე მეტი ორგანიზაციიდან. სამიტს ესწრებოდნენ საერთაშორისო ორგანიზაციების, ბიზნესისა და ინდუსტრიის წარმომადგენლები, ფინანსური ინსტიტუტები, დარგობრივი სამოქალაქო ორგანიზაციები, საგანმანათლებლო დაწესებულებები და დამოუკიდებელი ექსპერტები.
სამიტში მონაწილეობა მიიღო თეგეტა გრინ პლანეტამაც. ორგანიზაციის დირექტორმა, შალვა ახვლედიანმა, პანელური დისკუსიის ფარგლებში ისაუბრა საქართველოში მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) სისტემის დანერგვის პროცესზე, არსებულ გამოწვევებსა და განვითარების შესაძლებლობებზე. მან ყურადღება გაამახვილა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების მქონე ორგანიზაციების (მგვ) მნიშვნელობაზე ნარჩენების მართვის ეფექტიანი სისტემის ჩამოყალიბებაში, გადამუშავების ინფრასტრუქტურის განვითარებასა და ბიზნესის გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის გაძლიერებაში.
თეგეტა გრინ პლანეტი ერთ-ერთი პირველი ავტორიზებული მგვ ორგანიზაციაა საქართველოში, რომელიც უზრუნველყოფს გამოყენებული საბურავების, ნარჩენი ზეთებისა და აკუმულატორების შეგროვებისა და მართვის სისტემის განვითარებას. ორგანიზაცია აქტიურად მუშაობს როგორც ნარჩენების მართვის პრაქტიკული მექანიზმების დანერგვაზე, ისე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებასა და ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების პოპულარიზაციაზე. შალვა ახვლედიანმა თავის გამოსვლაში ასევე აღნიშნა, რომ ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლა სახელმწიფოს, ბიზნესისა და საზოგადოების ერთობლივ ძალისხმევას საჭიროებს, ხოლო EPR სისტემის სრულფასოვანი დანერგვა ხელს შეუწყობს როგორც გარემოს დაცვას, ისე ეკონომიკის მდგრად განვითარებას.
ღონისძიების მთავარი მიზანი საქართველოში ცირკულარული ტრანზიციის ძირითადი გამოწვევებისა და შესაძლებლობების განხილვა, ასევე დაბალნახშირბადიანი და მდგრადი ეკონომიკის განვითარების ხელშეწყობა იყო. სამიტის ფარგლებში გამართულ ბიზნესგამოფენაზე 23-მა მწვანე ბიზნესმა და საწარმომ საკუთარი ინიციატივები და ცირკულარული გადაწყვეტები წარადგინა, რაც დამსწრეებს მცირე და საშუალო ბიზნესში დანერგილი ინოვაციური პრაქტიკების გაცნობის შესაძლებლობას აძლევდა.
სამიტის პროგრამა მოიცავდა საერთაშორისო და ეროვნული ექსპერტების პრეზენტაციებს, ინტერაქტიულ სესიებსა და ოთხ პანელურ დისკუსიას, სადაც მონაწილეებმა ცირკულარული ეკონომიკის სხვადასხვა მიმართულება, უახლესი მიდგომები და სექტორული გამოწვევები განიხილეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო იმ სტრატეგიებსა და მექანიზმებს, რომლებიც ნარჩენების წარმოქმნის შემცირებას, რესურსების ეფექტიან გამოყენებასა და საქართველოში ცირკულარული ბიზნესმოდელების განვითარებას უწყობს ხელს.

В целях содействия переходу Грузии к циркулярной экономике в Батуми состоялся Саммит по циркулярному бизнесу 2026. Мероприятие было организовано CENN при финансировании Европейского союза и символично объединило около 100 участников из более чем 60 организаций в День окружающей среды - 5 июня. В саммите приняли участие представители международных организаций, бизнеса и промышленности, финансовых институтов, отраслевых общественных организаций, образовательных учреждений и независимые эксперты.
В саммите также приняла участие Tegeta Green Planet. В рамках панельной дискуссии директор организации Шалва Ахвледиани рассказал о процессе внедрения системы расширенной ответственности производителя (EPR) в Грузии, существующих вызовах и перспективах развития. Он подчеркнул важную роль организаций расширенной ответственности производителя (PRO) в создании эффективной системы управления отходами, развитии инфраструктуры переработки и укреплении экологической ответственности бизнеса.
Tegeta Green Planet является одной из первых авторизованных PRO-организаций в Грузии, обеспечивающих развитие системы сбора и управления использованными шинами, отработанными маслами и аккумуляторами. Организация активно работает как над внедрением практических механизмов управления отходами, так и над повышением осведомлённости общества и популяризацией принципов циркулярной экономики. В своём выступлении Шалва Ахвледиани также отметил, что переход к циркулярной экономике требует совместных усилий государства, бизнеса и общества, а полноценное внедрение системы EPR будет способствовать как защите окружающей среды, так и устойчивому развитию экономики.
Главной целью мероприятия стало обсуждение основных вызовов и возможностей циркулярного перехода Грузии, а также содействие развитию низкоуглеродной и устойчивой экономики. В рамках саммита 23 экологически ориентированные компании и предприятия представили свои инициативы и циркулярные решения на бизнес-выставке, предоставив участникам возможность ознакомиться с инновационными практиками, внедряемыми малым и средним бизнесом.
Программа саммита включала презентации международных и национальных экспертов, интерактивные сессии и четыре панельные дискуссии. Участники обсудили различные направления циркулярной экономики, современные подходы и отраслевые вызовы. Особое внимание было уделено стратегиям и механизмам, способствующим сокращению образования отходов, эффективному использованию ресурсов и развитию циркулярных бизнес-моделей в Грузии.